Myslíte, že po ranných nevoľnostiach na začiatku tehotenstva sú už problémy a nepríjemnosti spojené s druhým stavom už zažehnané? A odrazu bum, pálenie záhy vám nedá v noci spávať. Každopádne v tom nie ste sama. Nepríjemnou pálivou bolesťou v oblasti žalúdka trpí počas tehotenstva každá druhá žena. Dôvodom je hormón progesterón, ktorý uvoľňuje svaly a zabraňuje nežiaducemu sťahovaniu maternice. Bohužiaľ, progesterón uvoľňuje aj iné svaly. Častokrát aj dolný pažerákový zvierač a to najmä v poslednej fáze tehotenstva, kedy vďaka zväčšenej maternici zostáva menej priestoru pre iné orgány, napríklad pre žalúdok. Zvýšený tlak potom spôsobuje vzostup žalúdočnej kyseliny do pažeráka.

Pôrodnej asistentky Tanji Krutzler sme sa opýtali, čo pomáha ženám, ktoré trpia pálením záhy.

Dá sa predísť páleniu záhy počas tehotenstva?

Áno, ženy si jednoznačne môžu v tomto smere uľahčiť život a síce, správnou stravou.

Ktoré potraviny môžu prispieť k zmierneniu pálenia záhy?

Viazať žalúdočnú kyselinu môžu aj mandle, lieskové orechy a tiež kešu oriešky. Pomalé a dôkladné prežúvanie varených zemiakov a surovej mrkvy tiež viaže žalúdočnú kyselinu.

Ktoré nápoje pomáhajú pri pálení záhy počas tehotenstva?

  • Neperlivá (minerálna) voda a tiež rôzne čaje, napríklad feniklový, zázvorový, šalviový či rascový riedia žalúdočnú kyselinu.
  • Príznaky môže zmierniť aj liečivý íl rozpustený v teplej vode.
  • Mlieko je viac-menej diskutabilné - kvôli svojej miernej kyslosti nemôže neutralizovať žalúdočnú kyselinu, avšak mnohým ženám prináša úľavu.

Máte tipy, ako sa správne stravovať?

Moja rada je rozdeliť tri väčšie porcie jedál na štyri až päť menších. Tiež je dobré vyhýbať sa nápojom s obsahom kofeínu a sýteným nápojom, ako aj mastným, sladkým a veľmi koreneným a horúcim jedlám. Najesť sa tesne pred spaním tiež neodporúčam. Refluxu žalúdočných kyselín pomáha aj vyvýšená poloha počas spánku.

A ak už nepomôžu ani osvedčené „recepty“? Smú ženy počas tehotenstva užívať lieky proti páleniu záhy?

V prípade, že pálenie záhy je výrazné, áno, môžu. Nastávajúca mamička sa však musí poradiť so svojím lekárom.

Okrem vhodných potravín a nápojov: čo by ešte mohlo pomôcť proti páleniu záhy?

Dobré skúsenosti mám s kraniosakrálnou terapiou a akupunktúrou. Kraniosakrálna terapia je veľmi jemná práca s telom, ktorá aktivuje samoliečebné schopnosti tela. Táto špeciálna forma jemných dotykov uvoľňuje blokády a prináša uvoľnenie na fyzickej a emocionálnej úrovni. Kraniosakrálny „balancing“ zaznamenáva a vyrovnáva najmä tok a pulzovanie energie v hlave, pozdĺž chrbtice, v krížovej kosti a v mozgovomiešnom moku.