Active Beauty
Zotavenie sa po pôrode: láskyplná regenerácia
Text: Nina Berendonk, Eva Pohn

Vedome

Zotavenie sa po pôrode: láskyplná regenerácia

Ako sa hovorí, tehotenské bruško deväť mesiacov rastie a deväť mesiacov sa potom stráca. A okrem toho, na fakte, že tehotenstvo trvá desať mesiacov, je veľa pravdy. Podľa našich odborníčok sú pre to, aby ste sa čoskoro cítili opäť vo svojom tele dobre, dôležité dve veci: V správnom čase sa zotaviť a v správnom čase oddychovať.

Je to fascinujúce: Dieťa sa ešte len narodí a telo sa už začína zotavovať. Po mnohých mesiacoch nosenia dieťaťa v sebe sa telo teraz začína vracať do pôvodného stavu. Avšak nie úplne do pôvodného stavu, myslí si to aj pred- a popôrodná trénerka z Rakúska, Birgit Lettner: „Už to nebude také, ako predtým." Čo je však pozitívnejšie, ako to na prvé počutie možno znie: „Mnoho žien po narodení dieťatka získa nový prístup k svojmu telu, cítia sa silnejšie ako sa cítili predtým.“ Cieľom jej kurzov je celkové blaho tela. Ako sa však k nemu dopracovať? Trpezlivosťou – a vhodnými cvikmi zameranými na zotavenie tela. Čas a vyrovnanosť sú aj tak tými najpodstatnejšími faktormi na ceste „späť“, hovorí gynekologička Rosina Roth. Vo svojej ambulancii gynekologička zvyčajne víta svoje pacientky na prvej kontrole šesť až osem týždňov po pôrode. „Vo väčšine prípadov,“ hovorí Roth, „časť brucha a tkanivo zostávajú ešte stále mäkké.“ Telo jednoducho potrebuje čas na to, aby sa dostalo do stavu, v akom nebolo v tehotenstve.

Prvé týždne po pôrode: Začína sa prirodzené zotavovanie sa

Počas šestonedelia majú ženy presne dve úlohy: Odpočívať a spoznávať sa s dieťatkom – a to čo možno najčastejšie v horizontálnej polohe, v posteli alebo na pohovke. Takto sa začína zotavovať aj maternica. Sliznica, na ktorej vzniklo poranenie v dôsledku odlúčenia placenty, sa musí zahojiť, rovnako ako prípadne poranenia, ktoré vznikli pri pôrode či jazva po cisárskom reze. V prvých dňoch nemusí žena vôbec cítiť svoje panvové dno, napríklad niekedy môže až veľmi neskoro pocítiť, že má plný močový mechúr. Od druhého týždňa po pôrode už môže žena začať skúšať, či dokáže napnúť a opäť uvoľniť svaly, aspoň na niekoľko sekúnd. V období šestonedelia nie je dobré veľa chodiť a ani dlho stáť – žena by rozhodne nemala dvíhať ťažké veci, prepravku s fľašami alebo detskú postieľku! „Počas prvých týždňov sa telo regeneruje samo,“ hovorí trénerka Birgit Lettner. „Prehnaná aktivita je skôr kontraproduktívna. „Supermama“, to nie je niekto, kto behá, akoby sa nič nedialo, „supermama“ je žena, ktorá odpočíva.“

Tip od mamy pre mamy

„Počas tehotenstva som si často olejovala bruško. Po narodení môjho syna som v tomto príjemnom rituáli pokračovala. Je to dobrý spôsob, ako sa spriateliť s mojím mamičkovským telom.“ Martina

Osem až desať týždňov po pôrode: Cvičenia zamerané na aktívne zotavenie sa

Pomaly sa blíži čas popôrodného cvičenia. Po prirodzenom pôrode môžu maminy začať s cvičením po ôsmich týždňoch, po cisárskom reze po desiatich. Ideálne je cvičiť pod dohľadom skúsenej a špeciálne vyškolenej trénerky. Birgit Lettner vo svojich kurzoch začína cvičenie vedome, so zameraním na precvičovanie svalstva panvového dna. A s každodenným cvičením: Ako zvládate s napnutými vnútornými svalmi a rovným chrbtom zdvihnúť detské vajíčko, ak je v ňom bábo? Potom postupne nasledujú cviky na precvičenie šikmých a priečnych brušných svalov. A až keď sa posilnia tieto, ide sa na priame svaly.

Tip od mamy pre mamy

„Vždy som bola hrdá na svoje brušné svaly. Počas zotavovania sa som s hrôzou zistila, že mám v bruchu medzeru! Moja trénerka ma však upokojila: Pretože takzvaná diastáza priamych brušných svalov je úplne normálna. Na brušné svaly by sa v takomto nemal vyvíjať silný tlak, inak by tam medzera mohla zostať. Diastáza sa časom naozaj opäť uzavrela.“ Hanna

Po zotavení sa môže prejsť na formovanie tela

Po zotavení sa tela môže žena zahájiť cvičenie zamerané na formovanie tela. Kým žena dojčí, tkanivo je v dôsledku uvoľňovania hormónov veľmi mäkké a primerane citlivé. V tomto období gynekologička Rosina Roth odporúča vzdať sa športov, pri ktorých sa skáče alebo sa udiera: „Napríklad taká trampolína, to je rozhodne nežiadané.“ To isté platí aj pre všetky ostatné cvičenia, ktoré príliš namáhajú svalstvo panvy a otvárajú ho, napríklad drepy alebo niektoré jogové pozície. Joga a pilates sú v zásade skvelý nápad, ideálne v rámci špeciálnych kurzov pre matky. Plávanie, chôdza, turistika, tréning na ergometri, eliptický trenažér alebo stepper sú tiež dobré spôsoby, ako sa opäť dostať do formy.

Tip od mamy pre mamy

„Moja dcéra zo začiatku veľa plakávala. Preto som ju každý deň brávala na dlhé prechádzky. Hojdanie v kočiari ju upokojovalo a ja som si všimla, ako sa moje telo opäť stáva silnejšie a zdatnejšie.“ Mimi

Po odstavení: Šup späť k obľúbenému športu

Hneď po odstavení sa môžete vrátiť k svojmu obľúbenému športu, samozrejme, ak vám to dovolí svalstvo panvového dna – v tomto bode je už v poriadku aj beh alebo silový tréning. Dôležité je nič neunáhliť a snažiť sa svoje telo precítiť. Veď koniec koncov, ešte nedávno to telo dosiahlo veľkú vec!