Menu

Viac ako olej

Berberské ženy vyrábajú arganový olej.

Home » INŠPIRÁCIA » Viac ako olej - 07.2018

Marocký arganový olej je nielen skvelým zdrojom hydratácie pre našu pokožku. Pre mnohé ženy jeho výroba znamená živobytie a vzdelanie.

Už oddávna využívajú berberské ženy v Maroku arganový olej na starostlivosť o svoju krásu. Pohľad na etikety v našich predajniach s drogériou je dôkazom toho, že tento vzácny olej sa medzičasom aj u nás stal neoddeliteľnou súčasťou mnohých kozmetických a ošetrujúcich prípravkov.

Stúpajúci dopyt po tomto zázraku má svoj dôvod. Arganový olej obsahuje jedinečnú kombináciu nenasýtených mastných kyselín a antioxidantov. Využíva sa v pleťových krémoch a olejoch, sprchových géloch, šampónoch, telových mliekach a vlasových olejčekoch ako prírodný zdroj hydratácie. Jeho účinné látky viažu voľné radikály, ktoré prispievajú k starnutiu kožných buniek. Pokožka pôsobí pevnejšie a mladšie, začervenanie a podráždenie sa zmierňuje.

Arganový olej spomaľuje proces starnutia pokožky, pôsobí protizápalovo a urýchľuje hojenie rán.

Tip na nákupy: Tu nájdete celý sortiment produktov s obsahom arganového oleja v dm.

Výhradne v Maroku

Olej z arganovníka sa stal exportným artiklom až pred dvoma až tromi desaťročiami. Arganové stromy, ktoré dnes rastú výhradne na juhozápade Maroka, boli v deväťdesiatych rokoch kvôli rozširovaniu pasienkov, odlesňovaniu a rozširovaniu Sahary na pokraji vyhynutia. Boom okolo arganového oleja spustili nové poznatky vedy a kozmetického priemyslu o účinkoch jeho cenných zložiek. Od roku 1998 patrí oblasť Arganeraie, v ktorej sa v nezvyčajných, extrémnych klimatických podmienkach stromom dobre darí vďaka svojej jedinečnosti, do biosférického dedičstva UNESCO.

Pomoc k svojpomoci

Čoskoro začali v Maroku vznikať prvé družstvá, v ktorých pracovali najmä ženy. Vďaka tomu začal olej plniť nielen ekonomickú funkciu, ale dodnes je dôležitým sociálnym a spoločensko-politickým artiklom. Berberské ženy žijúce na vidieku majú vďaka práci v družstvách možnosť samy si zarobiť peniaze. Okrem toho sa v mnohých družstvách vyučuje písanie a čítanie, čo prispieva k boju s analfabetizmom, ktorý je na vidieku ešte stále veľmi rozšírený. Výroba arganového oleja okrem toho znižuje počet ľudí migrujúcich za lepšími podmienkami a podporuje stavbu studní a cestných komunikácií v dedinách.

Náročný výrobný postup

Tradičný postup získavania arganového oleja je namáhavý, čo sa odráža aj na jeho cene. Arganovníky rodia každé dva roky. Na konzumáciu sú však plody príliš horké. Na výrobu vzácneho oleja sa plody arganovníka rozbíjajú kameňmi. Nejedlá dužina sa vyhodí, aby bolo možné sa dostať k tvrdej škrupine. Tá sa rozdrví, čím sa v mase objavia semienka mandľového tvaru, ktoré sa melú medzi mlynskými kameňmi. Týmto spôsobom sa z 30 kilogramov plodov získa liter arganového oleja.

Všímajte si certifikát

Časť olejov sa dnes vyrába priemyselne, čo znamená menej pracovných príležitostí pre berberské ženy. Ani v Maroku nie je všetko zlato, čo sa blyští. Turisti, ktorí by sa priamo na mieste chceli zásobiť kvalitným olejom, by si mali overiť, či predajca skutočne spolupracuje s družstvami so spravodlivými pracovnými podmienkami. Dokladom o kvalitnom, čistom arganovom oleji ručne vyrobenom berberskými ženami je certifikát. Takéto ženské výrobne je možné navštíviť na mnohých miestach v okolí mesta Agadir. Ak by ste chceli nakupovať ešte udržateľnejšie, sledujte označenia bio kvality a Fair Trade.

Starostlivosť s arganovým olejom

Starostlivosť o tvár:
1 PL arganového oleja zmiešame s 1 kvapkou pravého ružového oleja a jemnými krúživými pohybmi aplikujeme na tvár.

Telový peeling:
Pokožku potrieme polovicou citróna. Zmiešame 5 PL morskej soli s 5 PL arganového oleja a zmesou krúživými pohybmi trieme po pokožke
.

Vlasová kúra:
Približne 5 PL arganového oleja zmiešame s 10 kvapkami citrónovej šťavy, vmasírujeme do vlhkých vlasov a po 15 minútach zmyjeme
.

Ruky, chodidlá a nechty:
Aplikujeme pár kvapiek arganového oleja a vmasírujeme.

Ženské družstvá v Maroku

  • V oáze Tiout východne od pobrežného mesta Agadir môžete navštíviť ženské družstvo Coopérative agricole féminine taitmatine a nakúpiť certifikované produkty s arganového oleja priamo na mieste.
  • Hlavná predajňa kozmetického podniku „Les Sens de Marrakech“ v Marakéši ponúka množstvo produktov na báze arganového oleja pochádzajúcich zo ženských družstiev.
Hore
Pre optimálne zobrazenie stránky využívame cookies. Vo Vašich nastaveniach prehliadača si môžete použitie cookies deaktivovať. OK