Menu

Konzultácia: Upchávanie žíl

Home » ŽIVOT » Konzultácia: Upchávanie žíl - 12.2017

Cievny chirurg hovorí o príčinách a správnej liečbe upchávania žíl a žilovej trombózy.

Čo rozumieme pod pojmami upchávanie žíl a žilová trombóza?

Cievne ochorenia sú veľmi rozšíreným problémom. Príčinou trombózy je vznik krvnej zrazeniny v cieve. Ak sa týmto spôsobom upchá hlboká žila dolnej končatiny, ide o takzvanú hlbokú trombózu nôh. Naproti tomu povrchová žilová trombóza, ktorá býva označovaná aj ako zápal žíl, často vzniká v bočných vetvách kŕčových žíl. Odhaduje sa, že v Rakúsku pribudne každoročne približne 8000 nových pacientov s diagnózou upchávania hlbokých žíl, z toho necelá tretina trpí trombózou panvových žíl. To, či ide o povrchovú alebo hlbokú trombózu a aké opatrenia je nutné v danom prípade prijať, dokáže stanoviť výhradne lekár.

Prečo je upchávanie ciev také nebezpečné?

Ak sa zrazenina začne presúvať, môže dôjsť k upchatiu pľúcnej cievy, t. j. pľúcnej embólii. Diagnóza „hlboká žilová trombóza“, t. j. upchatie cievy v oblasti dolných končatín alebo panvy je nebezpečné nielen v akútnych prípadoch, kedy pacientovi hrozí pľúcna embólia. V chronickom štádiu totiž nepríjemne znižuje kvalitu života. Neliečená hlboká žilová trombóza sa prejavuje opuchom nôh spojeným väčšinou s pocitom svrbenia, výraznými žilami a zmenou farby pokožky. Okrem toho u neliečených prípadov prispieva k vzniku typických vredov v oblasti členkov. To môže mať za následok výrazné obmedzenie schopnosti pohybu, psychické problémy a v extrémnych prípadoch aj práceneschopnosť.

Akými spôsobmi možno žilovú trombózu liečiť?

V akútnych prípadoch závisí výber liečby od závažnosti ochorenia. V pokročilom štádiu so silným, bolestivým opuchom sa liek často zavádza katéterom priamo do upchatej panvovej žily. Tým možno uvoľniť upchaté miesto a obnoviť prietok krvi. Ak žila zostane zúžená, možno použiť špeciálne vyvinutý venózny stent. Tento lekársky implantát sa zavádza cez žilu podkolenia alebo triesla. Slúži na opätovné rozšírenie zúženej cievy v panvovej oblasti a jej fixáciu v správnom stave. Zákrok možno vykonať v lokálnej anestéze. Ak je predpoklad, že zákrok bude trvať dlhšie, dostanú pacienti možnosť výberu celkovej anestézy.

 

Hore
Pre optimálne zobrazenie stránky využívame cookies. Vo Vašich nastaveniach prehliadača si môžete použitie cookies deaktivovať. OK