Menu

Chuť parádiť sa

Ako sa skrášlime.

Home » ŽIVOT » Duševné zdravie » Chuť parádiť sa - 12.2017

Na Vianoce zdobíme nielen vianočné stromčeky, ale aj samé seba. O túžbe parádiť sa a o tom, prečo je jednou z najprirodzenejších ľudských potrieb.

24. decembra pred zrkadlom: Najprv si skúsite ten hebučký pulóver, ktorý ste si k Vianociam dopriali. Potom tie smaragdovo zelené šaty skombinované so striebornou retiazkou, na ktorej sa hompáľa elegantný prívesok v tvare hviezdičky. Na záver nájdete v šatníku červenú zamatovú sukňu a klasický čierny top s volánmi a okolo krku si ležérne previažete šatku v teplom červenom odtieni.

Počas Vianoc trávime pred zrkadlom skutočne veľa času a s radosťou kombinujeme rôzne druhy oblečenia, farby, tvary a vzory tak, aby sme vytvorili čo najkrajší sviatočný outfit. Na Vianoce rady zdobíme nielen vianočné stromčeky, ale aj samé seba.

Styling pôsobí na naše emócie

„Styling má z psychologického hľadiska neuveriteľnú moc,“ hovorí britská psychologička Katie Nightingale. „Ovplyvňuje nás na dvoch úrovniach: Na jednej strane prostredníctvom neho komunikujeme so svojím okolím. Dávame najavo, kým sme, s akou sociálnou skupinou sa identifikujeme a aké sú naše priania a potreby. Na druhej strane vplýva aj na naše pocity a myšlienky.“ Ten, komu sa červené šaty spájajú s pocitom sebavedomia, sa v nich na Štedrý večer bude cítiť silne a vyrovnane. V mnohých ženách tento pocit vyvolávajú malé čierne. Iné z nás siahnu po rôznofarebnom outfite v patchworkovom dizajne, v ktorom sa budú cítiť bezpečne a samy sebou.

Kate Nightingale, psychologička

»Na vianočnom stylingu by sme sa mali vyblázniť. Nebojme sa nevšedných, výrazných outfitov! Nezvyčajné oblečenie nám dodá pocit jedinečnosti. Práve počas Vianoc by sme mali zo šatníka vytiahnuť všetky módne skvosty, ktoré sme tam po celý rok skrývali!«

 

V poradniach štýlu, ktoré Kate Nightingale organizuje v Londýne, svojim klientkam radí, aby sa obliekali tak, ako skutočne chcú a cítia sa dobre. Bez ohľadu na to, čo si o ich štýle obliekania myslia druhí. To človeku môže pomôcť začať lepšie vnímať a vážiť si samého seba.

Dokonalé oblečenie má vplyv aj na našu náladu a pocity: „Náš mozog vníma, čím a ako sa krášlime,“ hovorí poradkyňa. „Každý kus oblečenia, každý štýl, každá farba i látka majú pre nás symbolický význam a ovplyvňujú naše pocity.“ Kto má chuť stráviť Vianoce v extravagantnom outfite, zrejme túži posúvať svoje hranice a užívať si život, alebo má radosť z netradičných farieb a tvarov.

Samé na sebe najlepšie zistíme, aké oblečenie v nás vyvoláva pocit eufórie: Jednoducho prehľadajte svoj šatník a skúste, či sa v starom babičkinom svetri cítite zanedbalo a nepohodlne alebo hrejivo a príjemne. Či sa v sivých obopnutých džínsoch cítite nekomfortne alebo sexy.

Čerešnička na torte pre naše sebavedomie

Mohlo by vás tiež zaujímať

Darujte radosť svojim blízkym! 

Práve počas Vianoc prikladáme správnemu stylingu veľký význam. V tomto období sa stretávame s väčšinou príbuzných a známych, s ktorými sme sa už dlho nevideli.

Je prirodzené, že sa chceme predviesť v tom najlepšom svetle. Oblečenie síce nefunguje ako zázračná pilulka, ktorá nám zaistí sebavedomé vystupovanie, ale môže nám pomôcť cítiť sa istejšie, vďaka čomu automaticky pôsobíme príťažlivejšie. Učiteľ psychológie na Medical School Hamburg hovorí, že dokonalý outfit je „niečo ako čerešnička na torte nášho sebavedomia“.

Človek, ktorý je spoločensky uznávaný, sympatický a úspešný, dokáže s pomocou štýlového oblečenia ľahko zahnať prípadné náznaky nízkeho sebavedomia. Neodporúča sa však budovať svoje sebavedomie výhradne na peknom zovňajšku.

Skrášlenie tela pre pohladenie duše

Nemecký vedec sa zameriava najmä na bádanie v oblasti skrášľovania formou zásahov do tela. Okrem iného v rámci svojho výskumu objasnil, akými spôsobmi nás ovplyvňujú tetovania a piercingy: „Človek je hrdý na to, že prekonal svoj strach z prípadnej bolesti, cíti sa s novou ozdobou tela príťažlivejšie a dostáva komplimenty od svojho okolia.“

Psychológ Erich Kasten

»Na Vianoce môžete jemné vrásky, vypadávanie vlasov alebo prvé šediny jednoducho zamaskovať: nasaďte si červenú mikulášsku čiapku. Ideálne si ju natiahnite cez celú hlavu. Nastolíte tak atmosféru vnútorného pokoja, ktorá vám po celý rok tak chýbala.«

 

Cítite sa pokojnejšie a silnejšie – môže to mať dokonca terapeutické účinky. Pacienti trpiaci poruchami osobnosti dokonca pomocou piercingu a tetovaní dokážu eliminovať svoje sebapoškodzujúce sklony. Tetovanie ako spomienka na zosnulú osobu môže človeku pomôcť prekonať žiaľ. Tetovanie bodkočiarky v rámci projektu Semicolon dokonca pomáha zachrániť ľudí pred spáchaním samovraždy. „Tetovanie bodkočiarky symbolizuje, že za problémom nemusíme vždy urobiť bodku. Stačí urobiť bodkočiarku a ísť ďalej,“ vysvetľuje psychológ.

Okrem toho vplýva pestovaný zovňajšok, či už s pomocou oblečenia, mejkapu, moderných náušníc alebo piercingov, aj na ľudí okolo nás. „Môžeme sa tešiť z pozitívnych reakcií okolia. Okrem toho sú pekní ľudia podľa mnohých sociologicko-psychologických štúdií považovaní za múdrejších, sympatickejších, výkonnejších a zdravších,“ hovorí psychológ. Aj toto tvrdenie vysvetľuje našu prirodzenú túžbu krášliť sa. Spokojnosť s naším zovňajškom počas Vianoc nám pomôže podčiarknuť naše silné stránky.

Krása ako zdroj šťastia

Moderný styling nám však zaistí nielen obdivné reakcie okolia, ale spríjemní aj celý vianočný zhon. V našom mozgu sa totiž začnú produkovať hormóny šťastia vždy, keď vidíme človeka s krásnou tvárou. Dokazujú to vedecké štúdie. „A neplatí to len na ostatných. Náš mozog produkuje euforické pocity aj vtedy, keď seba samých hodnotíme kladne,“ hovorí Erich Kasten. Z nášho vianočného stylingu teda profitujú naozaj všetci – aj my sami pri pohľade do zrkadla.

Počas sviatkov môžeme byť pokojne trošku nápadnejšie. Psychologička štýlu, Kate Nightingale, hovorí: „Ako často máte možnosť poriadne sa nahodiť a cítiť sa výnimočne?“ Už v týchto dňoch môžeme pokojne začať premýšľať nad stylingom počas tohtoročných Vianoc. Musíme samozrejme zvážiť, v čom sa cítime dobre a aký vianočný outfit sa k nám skutočne hodí.

Zhrnutie: Kde sa v nás berie túžba po skrášľovaní?

  • Styling má na našu psychiku veľký vplyv.
  • Prostredníctvom neho navonok vyjadrujeme svoju príslušnosť sociálnej skupine a svoje túžby.
  • Styling však ovplyvňuje aj naše vnútro: Oblečenie nám dodáva pocit sebaistoty. Je „čerešničkou na torte sebavedomia“.
  • Oblečenie a ozdoby (tela) nám môžu pomôcť podčiarknuť naše prirodzené silné stránky.
  • To ovplyvňuje nielen našu náladu, ale aj náladu ľudí okolo nás: V našom mozgu sa začnú produkovať hormóny šťastia vždy, keď vidíme človeka s krásnou tvárou.
  • Práve počas Vianoc by sme sa mali tým, ktorí sú nám blízki a ktorých sme možno dlhšie nevideli, ukázať v tom najlepšom svetle.
Hore
OKMehr Information