Menu

Sociálne povolania vhodné aj pre mužov

Voľba povolania pre muža zajtrajška.

Home » INŠPIRÁCIA » Sociálne » Sociálne povolaniavhodné aj pre mužov - 06.2016

Muži zajtrajška nie sú padavky, polovičné ženy. Sú ozajstnými príkladmi mužov. A najmä vtedy, keď je pre nich dôležitý kontakt s ľuďmi. To sa teraz ukazuje aj pri ich voľbe povolania.

„Ja chcem byť hasič,“ hovorí Max pred kamarátmi. „Ja rušňovodič,“ kričí Michael, zrejme v nádeji, že ho prehluší. „Ja pilot,“ vraví Thomas. „Policáájt!“ opravil Max svoje vysnívané povolanie. Hlavne, že je akčný, zdá sa. Medzi obľúbenými povolaniami chlapcov sa vyskytujú ešte astronaut, futbalista a megastar. Nikto alebo len málokto povie manažér. Alebo učiteľ v škôlke. Povolania, ktoré jednému v prvých rokoch života naozaj nezídu na um. To prvé je príliš abstraktné: manažér. To druhé príliš vzdialené: učiteľ v škôlke.

leben-verantwortung-2-ab_2016-04

Opatera. Ak robíte niečo pre druhých, vráti sa vám to v podobe lásky.

„Študoval som turizmus a vyučil sa za kuchára,“ rozpráva Georg Makovec. „Ale stále to nebolo to pravé.“ Civilná služba ho priviedla k spolku Lebensart Sozialtherapie (v preklade Životný štýl, sociálna terapia). „Pracovať s viacnásobne duševne alebo telesne postihnutými ľuďmi bolo na začiatku jemným šokom,“ priznáva. Ale jeden rok bolo dobré obdobie, počas ktorého mu úloha opatrovateľa v spolku Lebensart pomaly prirástla k srdcu. Už tam pracuje 14 rokov a spolu s Renátou vedie tkáčovňu. Je zodpovedný za desať ľudí, vie sa do nich vcítiť, rozdeľuje úlohy na základe ich schopností, podporuje ich a kladie na nich požiadavky. „Je to cesta, ktorou kúsok kráčame spoločne,“ vraví. Má pokojnú povahu, niečo, čo vnáša aj do skupiny. Pokoj, štruktúru a plánovanie. A zakaždým premýšľanie. Zrkadlo, ktoré mu často a otvorene nastavujú druhí, vidí ako šancu ďalej sa rozvíjať. „Je tu veľa možností, ako si svoje konanie premyslieť,“ vraví 31-ročný pán s uvoľneným úsmevom na tvári.

Georg Makovec – opatrovateľ, sociálna terapia

„Toto je práca, ktorá ma baví.“

Obraz muža

Pracovať s ľuďmi a robiť pritom niečo zmysluplné. Aj pre mužov sú to dôvody, pre ktoré sa predierajú do skupiny povolaní s dominujúcim zastúpením žien, ako sú sociálna práca a výchova. „Neskorí nováčikovia, ktorí často prichádzajú z brutálnych priemyselných zamestnaní, vyhľadávajú tento druh interakcie. A následne sú s prácou nesmierne spokojní,“ vraví univerzitný prof. Dr. Josef Christian Aigner z Inštitútu pre psychosociálnu intervenciu a výskum komunikácie v Innsbrucku. Aigner si urobil meno vďaka svojmu výskumu na témy „Muži“ a „Otcovia“. Okrem iného viedol štúdiu „eleMENtar – Muži v pedagogickej práci s deťmi“, ktorá (veľmi zjednodušene povedané) ukazuje, ako veľmi z mužských pedagógov deti profitujú. V 70. rokoch bolo medzi učiteľmi v štátnom školstve 46 % mužov – teraz ich takmer nevidno.

„Čím mladšie deti, tým menej mužov sa v ich živote vyskytuje,“ konštatuje Aigner a hovorí o „strate verejnej náklonnosti mužov u detí“. Situácia hodná zmeny.

leben-verantwortung-zusatz-1-ab_2016-04

Výhody. Deti profitujú z mužských pedagógov.

„Mužov tu potrebujeme,“ vraví Aigner. Nielen pre nedostatok učiteľov v predškolskej pedagogike. „Potrebujeme ich aj kvôli obsahu. Do výchovy prinášajú iné kultúrne obyčaje. Iné spôsoby, iné hry, iné formy pohybu. Deti konajú viac s dôrazom na telo, to je nevyhnutné najmä u chlapcov, no užitočné aj u dievčat,“ vysvetľuje profesionál. „Len čo sa v skupine detí objaví muž, pritiahne pozornosť chlapcov,“ znejú jeho postrehy  zo škôlok, z miest, ktoré sú veľakrát ešte stále naozaj „dievčenskými miestami“. Aigner považuje za dôležité, že sa môže rozvíjať iný obraz muža, taký, ktorý ukazuje, že muži dokážu s deťmi starostlivo zaobchádzať. A pritom nemusia byť hneď padavky alebo zženštilí, no zostanú stále mužmi.

Výmena rolí

Jeden z mála mužov pôsobiacich v povolaniach, kde dominujú ženy, je Alexander Hoba: od roku 1996 predškolský pedagóg, od roku 2003 riaditeľ trojskupinovej škôlky Kinderfreunde vo Viedni. „Najskôr som sa chcel vyučiť pre istotu nejakému praktickému, stabilnému remeslu, a tak som absolvoval štúdium za pekára a cukrára. Po dvoch rokoch v práci som však zistil, že radšej pracujem s ľuďmi. Moja mama bola predškolskou pedagogičkou, takže o práci v škôlke som toho vedel veľa,“ hovorí Hoba o svojej voľbe povolania.

Kontakt. Kinder brauchen auch die Männer als Bezugsperson.

Kontakt. Deti potrebujú aj mužské vzory.

„Pre deti som príkladom partnerského obrazu muža. Sprostredkúvam im napríklad, že je úplne normálne, že muži prevezmú činnosti v domácnosti. Nie som len ten, kto ide deťom príkladom tak, že s chlapcami vonku hrá futbal. Skôr sa dočkajú toho, že spolu založíme záhon v záhrade,“ vraví Hoba o svojej práci, ktorá mu robí radosť už 20 rokov. Na otázku, či sú muži rovnako dôležití pre deti ako ženy, čo sa týka vzorov, odpovedá jednoznačne: „No logicky! Predovšetkým preto, lebo je veľa matiek samoživiteliek.“

Náučná práca

„Chlapci si často stoja sami v ceste, zakopávajú o klišé roly, majú príliš nejasný obraz o možnostiach pri voľbe povolania,“ vraví Dr. Johannes Berchtold, vedúci mužskopolitického principiálneho oddelenia Ministerstva sociálnych vecí v Rakúsku. „Boys‘ Day“ by to mal zmeniť. Už aj zmenil. Od roku 2008 otvárajú v tento deň zdravotné centrá, ústavy sociálnej starostlivosti a štátne školy svoje brány, aby poukázali na povolania, ktoré chlapci pravdepodobne nemajú vo výhľade. „Chceme im otvoriť dvere, cez prah musia už prejsť sami,“ tvrdí Berchtold. V minulom roku nahliadlo do rôznych pracovných oblastí až 4 000 žiakov vo veku od desať do osemnásť rokov. Na jednom veľkom podujatí k príležitosti Boys‘ Day chlapcov zobrali na pódium v ústave sociálnej starostlivosti Baumgarten a postavili ich pred neľahkú úlohu: mali obhajovať rôzne druhy zamestnaní pred prevládajúcimi klišé.

Dr. Johannes  Berchtold, vedúci oddelenia

„Naozaj vehementne sa vyjadrili proti predsudkom, aj keď si dané povolanie vôbec nechceli zvoliť. Ale to ich vnútri trochu zmenilo, získali iné sebavedomie, bez klišé. A to zohráva úlohu aj pri tých, ktorí sa neskôr predsa len rozhodnú pre sociálnu prácu. Zrazu je v tom viac otvorenosti.“

„Potajomky si mnohí ešte stále myslia: žiadny problém, keď chce chlapec pracovať v škôlke. Ale, prosím, nech nie ten môj,“ hovorí zo skúseností Dr. Richard Schneebauer, sociológ v poradni pre mužov vo Vyšnom Rakúsku a vedúci projektu „Mannsbilder“, v preklade obrazy muža. Tento projekt vznikol z pôvodného Boys‘ Day, avšak od roku 2014 sa koná súčasne s Girls‘ Day. „Dôležité sú workshopy, ktoré sa robia ohľadom mužských vzorov. Už nejde len o voľbu povolania, chceme vytvoriť klímu, v ktorej sa môžeme otvorene rozprávať aj o veciach, ktoré zdanlivo nie sú cool. V podstate je to kúsok školy života, ktorý ponúkame,“ vraví Schneebauer a rozpráva o zmenách, ktoré sa dejú počas projektu.

Berufswahl. Soziale und pädagogische Berufe kommen für den Mann wieder in Trend.

Voľba povolania. Sociálne a pedagogické povolania sa dostávajú pre mužov znovu do trendu.

„Dôležité je zamyslieť sa, spoločne zažívať a aby sa o tieto zážitky podelili s ostatnými.“ Schneebauer hovorí o tom, ako to deti zasiahlo, keď sa stretli so staršími ľuďmi a načúvali im, keď boli v kontakte s ľuďmi s postihnutím. „Získajú nový pohľad na sociálne a pedagogické povolania. Možno sa na základe rekvalifikácie vydajú iným smerom.“ Sú teda astronauti, požiarnici a rušňovodiči čoskoro výbehové modely? Určite nie. Ale povolania so sociálnym angažmá a ľudským prístupom sú čoraz dôležitejšie. Pre mužov. Pre ženy. A pre naše deti.

Gabi Weiss

Gabi Weiss žije a pracuje vo Viedni, je zvedavá a rada strká nos do vecí, ktoré sa jej netýkajú, portrétuje najradšej ľudí, ktorí sú zapálení pre dobrú vec a svoje nadšenie prenesú na druhých. Ak práve nepíše alebo nenavrhuje lifestylové knihy, chodieva so svojím psom na prechádzku do lesa, aby načerpala energiu.

Hore
Pre optimálne zobrazenie stránky využívame cookies. Vo Vašich nastaveniach prehliadača si môžete použitie cookies deaktivovať. OK