Menu

Konzultácia: Uštipnutia hmyzom

Dermatológ sa s vami podelí o svoje vedomosti.

Home » ŽIVOT » Konzultácia: Uštipnutia hmyzom - 08.2017

Dermatológ radí, ako postupovať pri uštipnutiach hmyzom.

Čo je presne alergia na uštipnutie hmyzom?

Pupienok do veľkosti približne dvoch centimetrov v mieste bodnutia je úplne normálna reakcia. Väčšie opuchy, ktoré pretrvávajú dlhšie ako 24 hodín, sú síce otravné, ale vo väčšine prípadov nie nebezpečné. Alergické reakcie obehového systému a dýchacích ciest môžu byť naproti tomu životunebezpečné a musia sa ihneď ošetriť. Väčšinou sú to uštipnutia od včiel alebo ôs, zriedka od čmeliaka alebo sršňa. Často reagujeme alergicky len na jeden druh hmyzu. Dôležité je dávať pozor, aký hmyz nás uštipol. Včely bežne zanechávajú svoje žihadlá, osy ich vyťahujú.

Čím to je, že niektorých ľudí potrápi hmyz viac ako ostatných?

Existujú rôzne poznatky, prečo letí hmyz sajúci krv na niektorých ľudí a ostatní sa mu nevidia takí atraktívni. Predovšetkým ich láka obsah oxidu uhličitého vo vzduchu. Pretože tento plyn vypúšťajú cicavce pri dýchaní. A to je pre hmyz dobré znamenie, že si môže pochutiť. Aj telesné teplo a vlhkosť priťahujú komáre. A v neposlednom rade má veľký význam aj individuálny pach človeka – ľudský pach a intenzívne vône pôsobia ako magnet. Zatiaľ čo sa zdá, že na krvnej skupine nezáleží, môže zvýšené množstvo alkoholu v tele prispieť k prilákaniu otravného hmyzu.

Existuje na alergiu na hmyz nejaká účinná terapia?

Žiaľ, mnohí postihnutí nevedia, čo pri alergii na hmyz robiť. Imunoterapia s včelím a osím jedom je v alergiológii najúčinnejšou metódou. Už pri štandardnej dávke získava až 95 % postihnutých úplnú ochranu pred ďalšími alergickými reakciami. Všetko, čo pre to musíme spraviť, je investovať do terapie čas. V špecializovaných centrách v nemocniciach a ambulanciách môžu imunoterapiu podstúpiť aj deti od 5. roku života, ak je nutné, tak aj skôr.

 

Tipy na produkty

BUCH TIPP S-quitofree náplasti po uštipnutí 10 ks

Transparentné náplasti zabezpečujú okamžité ochladenie pri uštipnutí a kontakte so žíhľavou. Hydrogél upokojuje miesto uštipnutia a okamžite prináša pokožke, ktorá svrbí a je podráždená, príjemný pocit. Náplasť zabráňuje rozškrabaniu a pomáha pri eliminácii zápalu.

BUCH TIPP DAS gesunde PLUS chladivý gél

Das gesunde Plus chladivý gél je medicínsky produkt k fyzickému liečeniu popálenín a uštipnutí hmyzom. Upokojuje a chladí pokožku, zmierňuje bolesť a svrbenie. Ako rýchla a účinná pomoc by mal byť chladivý gél neustále po ruke a takisto dostupný v každej domácej lekárničke.

Hore
OKMehr Information