Active Beauty
Zachcelo sa vám randiť? Odborníčka poukazuje na najdôležitejšie fenomény online randenia
Text: Stephanie Lindner, Mag. Anna Thaler

Hra zvaná randenie

Zachcelo sa vám randiť? Odborníčka poukazuje na najdôležitejšie fenomény online randenia

Vytvorili ste si dating profil a myslíte si, že tú najťažšiu prekážku ste už prekonali? Žiaľ, nie je to tak. Aj keď sa výber v online zoznamovacích aplikáciách, ako je napríklad Tinder zdá byť takmer nekonečný, na ceste za nájdením toho vyvoleného princa na bielom koni či princeznej vašich snov narazíte ešte na mnohé úskalia. Pretože nie všetci používatelia zoznamovacích aplikácií vo svojich profiloch jasne definujú, či majú skutočne záujem o vzťah alebo skôr o „one night stand“.

Anna Thaler je párová poradkyňa a vzťahová koučka a svoju prax vykonáva v Gmunden am Traunsee. Vzťahová koučka pre ACTIVE BEAUTY pomenuváva varovné signály ("red flags") a vzorce správania typické pre online zoznamovanie.

Tieto fenomény online randenia by ste mali poznať:

1. Breadcrumbing

Po flirtovacom chat-e na online zoznamke (často až po dlhšom čase) nasledujú príležitostné správy, ktoré sa vynoria len tak, z ničoho nič a bez akéhokoľvek kontextu. Koučka Thaler objasňuje túto zahrievaciu taktiku takto: „Ak z flirtu nič konkrétne nevzíde, je na čase skúsiť „rozsypať aspoň lákavé omrvinky“ – v podobe správ na viac strán, veď predsa „matchov“ bolo viac. Práve tie majú za cieľ pohladiť nízke sebavedomie rozhadzovača omrviniek, o vážnom záujme sa u neho nedá hovoriť.“ Odborníčka dáva návod, ako toto večné ping-pongovanie ukončiť: Druhej strane treba jasne komunikovať, že o hry tohto druhu nemáte vonkoncom záujem a takýto „match“ treba vymazať

2. Benching

Aj tento fenóm online randenia má pôvod v anglicizme a je odvodený z anglického slova „bench“, po slovensky sedadlo alebo lavička. Popisuje okolnosť, kedy človek po zoznámení zostane sedieť na pomyselnej lavičke. Druhá strana vás ju necháva zohrievať pre prípad, že by sa jej zrušilo iné rande. Podľa čoho to spoznáte? Radí odborníčka: „Ak je komunikačný proces pomalý, intervaly sú príliš dlhé na to, aby ste zostali v obraze, a vysvetlenia, prečo sa druhá strana neozýva, znejú skôr ako výhovorky. Všeobecne tomu chýba zmysel pre záväzok a skutočný záujem." Hlavným dôvodom pre takéto vyhýbavé správanie je túžba po pozornosti. V určitom okamihu sa „bencher“ náhradnej lavičkovej hráčke či hráčovi ozve a chce vedieť, ako na tom je - čo zase len zvyšuje jeho ego. A čo vaša správna reakcia? Chýba tu rešpekt, kontakt v tomto prípade radšej prerušte.

3. Gatsbying

Tento trend, ktorý sa rozmohol na sociálnych médiách v dnešnej dobe, je inšpirovaný románom F. Scott Fitzgeralda „Veľký Gatsby“ z 20. rokov 20. storočia, v ktorom sa ústredný hrdina snaží získať svoju lásku z mladosti okúzľujúcimi večierkami. „Cieľom je zapôsobiť na svoj objekt záujmu na Instagrame a iných sociálnych sieťach peknými a nezvyčajnými fotkami," vysvetľuje Anna Thaler. Vytvorte si preto na sociálnej sieti vlastné konto, ak ešte nie je súčasťou vášho profilu na zoznamke. Thalerová radí „Gatsbyovcom", aby zaujali priamejší prístup: „Snažte sa aj napriek strachu z odmietnutia vyjadriť svoje pocity." Pre všetkých, ktorí sú obletovaní: „A ak vám to obletovanie neprekáža a nerobí vám zle - jednoducho si ho užívajte."

4. Situationship

Táto slovná „zlepenina“ snáď hovorí za všetko: o „situationship“ hovoríme vtedy, ak nejde o skutočný vzťah, ale len o vhodnú situáciu pre daný okamih. „Tento vzťahový status vzniká vďaka veľkému výberu potenciálnych partnerov na online zoznamkách, ktorí sú oslovení v rovnakom čase." Aby ste sa vyhli sklamaniu, je najlepšie „povedať si o svojich očakávaniach hneď v úvode. Ak sa vaše predstavy nezhodujú, je čas zatiahnuť spiatočku".

5. Ghosting

Prešiel si tým asi každý, kto využíva služby online datingu: „Osoba, s ktorou ste si práve písali, telefonovali alebo sa s ňou stretli, sa odrazu bez akéhokoľvek varovania zmení na „ducha" a zmizne." Zostane po nej neistota, pochybovanie o samom sebe, hnev a otázka „Prečo?“. Thaler na ne odpovedá nasledovne: "Ľudia, ktorí sú duchmi, sa chcú vyhnúť nepríjemným pocitom a reakciám a nechcú prevziať zodpovednosť za svoje konanie. Nemá to nič dočinenia s tými, ktorí sa stali „obeťou“ ghostingu. Ghosteri častokrát nie sú pripravení na vzťah, rozhodnú sa v prospech niekoho iného alebo vôbec nie sú single. Tinder a obdobné aplikácie takéto správanie len podporujú, pretože každý „match“ môžete v appke kedykoľvek odstrániť z dohľadu.“ Širší psychologický kontext a návod, ako postupovať, ak ste sa stali obeťou ghostingu, nájdete v našom článku „Ghosting“.

6. Orbiting

„Orbiting“ je v podstate druh ghostingovej hry. Osoba sa však z vášho života úplne nevyparí, naďalej vás z času na čas „obletuje“ na sociálnych sieťach (pozná vaše účty z profilu na zoznamke alebo ste sa počas randenia vzájomne prepojili na Facebooku, Instagrame, atď.) Naďalej si prezerá vaše príbehy a lajkuje a komentuje vaše príspevky: Nezainteresovaní ľudia zvonku by si mohli myslieť, že vy dvaja ste ešte stále v kontakte, avšak pre vás je to nepríjemná situácia: „Komunikácia medzi vami dvoma sa už neodohráva, avšak k prestrihnutiu pomyselnej nite tiež nedošlo.“ Koučka tu odporúča: „Túto osobu si na sociálnych sieťach zablokujte a túto formu komunikácie radšej ukončite. O skutočný záujem tu určite nejde.“

7. Love-Bombing

Vyznania lásky prichádzajú príliš rýchlo, milovaná osoba je prakticky „bombardovaná" sľubmi a pozornosťou. Podľa koučky Thaler je vývoj spravidla taký, že ak sa tieto sľuby aj náležite nedodržiavajú, nasleduje milostný ústup (ghosting) alebo ukončenie vzťahu. „Cieľom bombardovania láskou je urobiť obeť citovo závislou." Toxickému vzťahu s bombardérom lásky sa teda radšej vyhnite: „Ak zlyhá vlastný reálny náhľad na vec a všeobecne na pocity, nechajte si radšej poradiť od priateľov a prípadne vyhľadajte pomoc zvonka."

8. Dating-Burnout

Match – rande – ghosting – a zasa dookola. Ak sa o niekoho často usilujete a ste opakovane odmietaní, môže to viesť k vyhoreniu z randenia (známemu aj ako randiace blues). Koučka si myslí, že v takomto cykle pomôže jedno – slow dating (t. j. vedomé venovanie si času a lepšie spoznávanie menšieho počtu ľudí). V akútnych prípadoch, keď vám už randenie jednoducho nie je príjemné a pripadá vám ako strata času, je čas vymazať si profily a dopriať si dlhšiu prestávku. „Zoznamovacie aplikácie sú nielenže konštruované ako hry, sú tiež navrhnuté tak, aby nás podmieňovali prostredníctvom odmien (lajkov a zhôd). A presne vďaka tomu je s nimi ťažké skoncovať. Najlepšie je obmedziť čas, ktorý trávite na zoznamovacích platformách." Ak ste zaregistrovaní na viacerých platformách súčasne, zvážte to obmedziť – možnosť príliš veľkého výberu totiž vedie aj k nadmerným nárokom, stresu a odpieraniu rozhodovania sa (t. j. swipovania). V psychológii je takáto teória známa ako „choice overload theory“ ("paradox voľby"): Hoci by sme si radi mysleli, že väčší výber nás robí šťastnými, nie je to tak. Vždy sa chceme rozhodnúť čo najlepšie, strácame prehľad, akékoľvek emócie idú bokom a nikdy to reálne nedotiahneme na rande alebo do vzťahu.

9. Slow Dating

Aby ste sa vyhli už spomínanému „dating-burnout“, práve „slow-dating“ ponúka akúsi alternatívu k rýchlemu a povrchnému online zoznamovaniu. Ide o to, aby ste pri zoznamovaní zaradili nižší rýchlostný stupeň a nie čo najrýchlejšie prechádzať čo najviac profilov a zbierať veľký počet „matchov“. Ak je pre vás rýchla „online-dating hra“ príliš, Thaler radí spomaliť a vedome pristúpiť k „slow datingu“: vyberte si len niekoľko vhodných kandidátov, pomaly budujte kontakt, no nezostávajte len na povrchu (čo tak vzájomný hlboký rozhovor?) a vedome si vyhraďte čas na obmedzený počet stretnutí. Práve to pôsobí ako balzam na dušu, ak už ste na nervy z príliš veľkého výberu. Mimochodom, skvelý návod na to, čo je pri randení naozaj dôležité, nájdete v knihe „8 pravidiel lásky“ od Jaya Shettyho.

Dodatočné tipy odborníčky, ako na online randenie:
„Online zoznamovanie neprináša len kopec príležitostí, nesie so sebou aj množstvo rizík. Ak si ich uvedomíme a online zoznamovanie si aj patrične zracionalizujeme (kľúčové slovo „zoznamovacia hra“), pomôže nám to vybudovať ochrannú emocionálnu bariéru a tiež si udržať odstup. Koniec koncov, aby sme v džungli online zoznamovania prežili, potrebujeme poriadne hrubú kožu. Majte však na pamäti: ak budete cítiť, že potrebujete psychologickú pomoc, určite ju vyhľadajte.“