Active Beauty
Takto funguje optimizmus: 5 krokov k dobrým myšlienkam
Text: Birgit Brieber

Myslite dobre

Takto funguje optimizmus: 5 krokov k dobrým myšlienkam

Či už v práci, partnerstve alebo v rodine: nie vždy vieme mať na očiach pozitívny filter a cyklíme sa v negativite. Dobrou správou však je, že optimistické nazeranie na situáciu sa dá naučiť. Podľa slov nášho odborníka musíte rozpoznať svoje silné stránky, identifikovať prekážky a dovoliť si vymyslieť riešenia. Tak sa naučíte prechádzať životom šťastnejšie a dlhodobo si budovať pozitívne myslenie bez akéhokoľvek tlaku.

Náš odborník Christoph je súčasťou rakúskej siete lekárov, ktorí vedú online kurzy pre verejnosť. Venuje sa tomu, ako rozpoznať svoje silné stránky, a tak automaticky myslieť a prechádzať životom pozitívnejšie. Toto je jeho sprievodca piatimi krokmi k väčšiemu optimizmu:

Optimizmus: ako si ho osvojiť v piatich jednoduchých krokoch

Zdá sa, že niektorí ľudia prechádzajú životom vždy šťastní a spokojní. Ťažkosti v práci? Tie sa nejako vyriešia. Problémy vo vzťahu? Môžeme na nich spoločne pracovať a rásť. Títo ľudia sú klasickí optimisti. Vyznačujú sa tým, že bez ohľadu na ťažkosti, ktorým čelia, najprv hľadajú riešenia a sú presvedčení, že môžu aktívne urobiť niečo pre to, aby sa situácia zlepšila. Dobrá správa pre všetkých, ktorí sú teraz sklamaní, že takí nie sú: optimizmus sa dá naučiť! Máme pre vás päťbodový plán pozitívneho myslenia.

1. Optimizmus – krok prvý:

Začnite analýzou svojej súčasnej situácie: Odpovedzte si na nasledujúce otázky: Ako sa mi v živote darí? S čím som spokojná/-ý, čo chcem zmeniť? Ktoré moje silné stránky mi v tom pomáhajú?

2. Optimizmus – krok druhý:

Perspektíva budúcnosti: Nájdite si cieľ. Ako chcete byť vnímaný? Akí chcete byť a žiť?

3. Optimizmus – krok tretí:

Stratégia: Čo môžem urobiť pre dosiahnutie svojho cieľa? Aké kroky musím podniknúť? Plánujte čo najkonkrétnejšie: ak chcete viac cvičiť, pretože ste si počas analýzy svojej súčasnej situácie uvedomili, že by to pre vás bolo dobré, vyhraďte si na to dva pevné dni v týždni.

4. Optimizmus – krok štvrtý:

Prostredie: Vytvorte si pozitívne, motivujúce prostredie. Zodpovedzte si otázky: Ktorí ľudia ma môžu podporiť v mojom úsilí? Kto ma môže povzbudiť? Kto ma brzdí?

5. Optimizmus – krok piaty:

Rušivé faktory: Tí, ktorí chcú na sebe pracovať a otvorene o tom hovoria, často dostávajú nevhodné komentáre - ide o ochrannú reakciu zo strany kritikov, pretože tí sa potom nemusia zaoberať sami sebou. Zablokujte si týchto "požieračov energie" a držte sa sami seba. Nejde o to, ako vyzeráte pred ostatnými, ale o to, čo chcete dosiahnuť vy sami.

Uvedomte si svoje silné stránky - toto cvičenie vám pomôže

Na záver má pre vás Christoph cvičenie, ktoré vám pomôže oveľa lepšie rozpoznať vaše silné stránky:
"Jedným zo spôsobov je obkresliť si vlastné prsty na kúsku papiera. Do každého prsta napíšem zručnosť alebo zdroj, ktorý mám v sebe a vďaka ktorému sa cítim dobre. Spustí vo mne dobrý pocit." Potvrdenie toho, že ste napríklad starostlivý človek, vám uľahčí pozitívnejší pohľad na seba a život. Odborník potom odporúča zaviesť si ranný rituál, pri ktorom vstávate o 5 až 10 minút skôr a vedome si doprajete čas pre seba: "Sadnite si a prečítajte si svoje silné stránky. Ktoré z týchto schopností vás budú sprevádzať a podporovať pri vašich dnešných výzvach? Povedzte si malú povzdbudzujúcu mantru, napríklad: Tento deň začínam s radosťou a dôverou. Som pripravená/pripravený prijať výzvy a chopiť sa príležitostí." Aj takéto malé zmeny vo vašej osobnej rutine pomáhajú pozitívne ovplyvniť váš vlastný základný postoj.