Active Beauty
Ako odstrániť strie: dá sa to vôbec?
Text: Christina Omlor

Otravné jazvičky

Ako odstrániť strie: dá sa to vôbec?

Strie si často spájame s obdobím tehotenstva. Malé jazvičky na pokožke sa však nemusia tvoriť len keď v žene začína rásť nový život, ale napríklad aj v dôsledku prírastku hmotnosti, rastu alebo predispozície. Strie preto môžu postihnúť aj mužov. Mnohí považujú ryhy na pokožke za chybičku krásy, a preto si ich chcú dať odstrániť. Tu sú možnosti, ako tak urobiť.

Ako strie vznikajú?

V období tehotenstva sú ženy mimoriadne náchylné na vznik strií. Nespôsobuje to len naťahovanie pokožky brucha a pŕs, za tvorbou nevzhľadných rýh na pokožke môže stáť aj zmena hormonálnej rovnováhy počas tehotenstva, ktorá má za následok stenčenie pokožky. Tehotné ženy sa však pomocou niekoľkých tipov môžu pokúsiť predísť vzniku strií. Okrem tehotenstva existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré vplývajú na vznik červených jazvičiek na pokožke:

  • náhly a výrazný prírastok hmotnosti
  • rýchlejší rast svalovej hmoty (v rámci intenzívneho cvičenia)
  • slabé spojivové tkanivo (často dedičná záležitosť)
  • zmeny hormonálnej rovnováhy (puberta)
  • rýchly rast


Strie teda postihujú veľký počet ľudí a v žiadnom prípade to nie je nič, za čo by sa bolo treba hanbiť. Ak sa niekto dá na boj s odstránením strií, mal by si byť vedomý toho, že strie úplne zmiznúť nemôžu, pretože ide o zjazvené tkanivo. Máme však pre vás niekoľko možností, ako k procesu hojenia tkaniva prispieť, aby tak jazvičky rýchlejšie zmizli.

7 metód, ako strie účinne odstrániť

1. Odstraňovanie strií pomocou krémov

Krémom sa žiaľ strie odstrániť nedajú, avšak špeciálne krémy môžu zmierniť ich intenzitu a viditeľnosť. Vďaka vysokému obsahu vitamínu E tieto krémy stimulujú a podporujú regeneračné mechanizmy pokožky. Dodatočne môžu k celkovo lepšiemu vzhľadu pokožky dopomôcť aj špeciálne oleje na jazvy a tiež dostatok zinku. Prínosné môžu byť potraviny bohaté na zinok, napríklad strukoviny (šošovica, cícer a hrach), syry a zelenina, ako brokolica, špenát a ružičkový kel.

2. Odstraňovanie strií laserom

Ak vás jazvičky na pokožke zaťažujú priveľmi, za najefektívnejšiu metódu na zmiernenie strií sa považuje ošetrenie laserom. V závislosti od individuálneho stavu strií sa následne určí vhodná liečba, existujú viaceré. Farbivový laser absorbuje cievky v horných vrstvách kože, a preto je vhodný na ošetrenie čerstvých jazvičiek a rýh. Tie po ošetrení rýchlejšie vyblednú a nesfarbia sa späť do tmavočervena či fialova. Za mimoriadne sľubný sa však považuje frakčný CO2 laser FRAXIS. Tento typ lasera vytvára na pokožke tisíce jemných mikroskopických bodov v spodných vrstvách kože a stimuluje tak tvorbu nového spojivového tkaniva. Koľko ošetrení laserom je však potrebných a či je ošetrenie pre toho-ktorého pacienta vôbec vhodné, to závisí od stavu postihnutia tkaniva a vždy to určuje lekár.

3. Odstraňovanie strií prostredníctvom ihličkovej rádiofrekvencie

Cieľom frakčnej mikroihličkovej rádiofrekvencie je stimulovať tvorbu kolagénu v pokožke. Do pokožky počas tohto zákroku prenikajú malé ihličky, pričom mini ranky sa dodatočne ošetrujú aj sérom, ktoré podporuje hojenie. Účinnosť mikroihličkovej rádiofrekvencie dnes odborníci považujú za veľmi podobnú účinnosti laserového ošetrenia. Toto miniinvazívne ošetrenie by však mali vykonávať len kvalifikovaní lekári.


4. Odstráňovanie strií pomocou ultrazvuku

Jemnejšou metódou, ako odstrániť strie, je ošetrenie ultrazvukom. Keďže v tkanive sa vytvorili malé trhlinky, vibrácie ultrazvuku stimulujú vstrebávanie telu vlastných látok, ktoré tkanivo obnovujú. Ošetrenie tiež stimuluje krvný obeh v našom tele a napomáha mu pri procese obnovy.


5. Odstraňovanie strií pomocou masáže

Podobne ako v prípade jaziev, aj pri striách môže napomôcť procesu hojenia jemná masáž. Mimoriadne účinná je takzvaná masáž poštipkávaním. Jej názov hovorí za všetko, pretože miesta na pokožke, na ktorých sa nachádzajú malé ryhy, sa prstami opatrne štipkajú smerom dohora. Tento proces stimuluje krvný obeh, čo urýchľuje proces hojenia. Čo je však dôležité: Ak sú strie čerstvo vytvorené, dbajte vždy na to, aby ste postihnuté miesta na koži ďalej nenaťahovali, koža by sa mohla natrhnúť ešte viac. Nekomplikovanou možnosťou je použitie masážnych kefiek a peelingov, nakoľko aj tieto stimulujú krvný obeh. Počas tehotenstva môže niekedy masáž poštipkávaním zabrániť vzniku strií, najmä tých na bruchu a prsiach. S masážou však treba začať čo najskôr. S blížiacim sa pôrodom je potom vhodné prejsť z masáže poštipkávaním na jemné masáže s vonnými olejmi. Ohľadom techniky masáže sa vždy vopred poraďte so svojou gynekologičkou alebo gynekológom!

6. Odstraňovanie strií pomocou domácich receptov

Ak chcete staviť radšej na domáce recepty, môžete postihnuté miesta natierať jojobovým alebo teplým ricínovým olejom či nechtíkovou masťou – aj tieto možnosti zaznamenali aký-taký úspech. Nakoľko úspech však nebude rozhodne markantný, existuje aj ďalšia možnosť – použitie samoopaľovacieho krému. Jednoducho si stačí zakúpiť samoopaľovací prípravok v odtieni vašej pokožky a naniesť ho na postihnuté miesta. Vyrovná farebné nedostatky na pokožke a zamaskuje strie.


7. Predchádzanie vzniku strií prostredníctvom stravy a pohybu

Predchádzať vzniku nových strií pomáha zdravá strava, dostatok tekutín (minimálne dva litre vody za deň) a pravidelný pohyb. Tým sa spojivové tkanivo spevní a stane sa tak pružnejším.