Active Beauty
Krásni s propolisom: 5 spôsobov, ako ho použiť

Krása od včiel

Krásni s propolisom: 5 spôsobov, ako ho použiť

Včely milujeme už len pre ich med. No aj iný včelí produkt je pre nás veľmi prospešný: propolis.

Včely sú nenahraditeľné pre naše životné prostredie, ako aj pre náš život, to už vieme. No vedeli ste, že tento usilovný hmyz produkuje aj super produkt, ktorý ma blahodarné účinky na krásu?

Manukový med, včelí vosk, materská kašička a propolis: včely pre nás produkujú vo svojom úli cenné bohatstvo. Svieža pleť, žiarivo krásna pokožka a husté vlasy, a to všetko od včielky: prezradíme vám, ako nás propolis dokáže skrášliť. 

Propolis: čo to je? 

Propolis je zmes živicových látok, ktorými včely natierajú steny úľa, aby ho tak chránili pred choroboplodnými zárodkami každého druhu. A naozaj sa im to aj darí! Včely zbierajú živicu z púčikov a kôry stromov a spracúvajú ju s peľom, voskom a výlučkami zo slinných žliaz na veľmi účinnú látku.

Vďaka tomu je propolis úplne jedinečný, pretože ho v tejto forme nie je možné vyrobiť synteticky. Malé množstvo propolisu v sebe ukrýva aj obrovské množstvo rôznych rastlín a stromov – zloženie sa líši v závislosti od regiónu. Živica má mimoriadne liečivé účinky, a to vďaka obsahu éterických olejov, vitamínov, stopových prvkov ako aj minerálnych látok.

Účinky propolisových kvapiek, mastí a podobne

Včelia živica má údajne silné protizápalové, antibakteriálne a antivírusové účinky. Účinky propolisu na ľudské telo neboli doteraz jednoznačne vedecky preukázané, napriek tomu mnohí nedajú na jeho zdravotné prínosy dopustiť.

Kým propolisové kapsuly a kvapky nielen posilňujú imunitný systém a údajne pomáhajú aj pri hojení rán, prechladnutí a infekciách, propolisové masti a krémy vás navyše ešte aj skrášlia. Kvapky a tinktúry sa napokon nemusia užívať len vnútorne, ale aj zvonka, nanášajú sa na pokožku.  

Propolis: 5 spôsobov využitia propolisu na pokožku a vlasy

 1. Prírodná anti-aging zbraň

  Cenné zložky propolisovej masti údajne zaistia zdravú a rozžiarenú pokožku. Antioxidanty, ktoré obsahuje propolis, stimulujú regeneráciu buniek a chránia telo pred pôsobením voľných radikálov. Je to jednoducho prírodná anti-aging zbraň so silou včely samej!

 2. Na problematickú pleť

  Propolis tiež dokáže bojovať s vyrážkami a iným nečistotami pleti. Na jednej strane úspešne odvracia útoky baktérií a choroboplodných zárodkov, tieto vďaka propolisu nemôžu preniknúť do pokožky a spôsobovať tam zápalové procesy. Na strane druhej, ak už aj vyrážka vznikne, vďaka protizápalovým účinkom propolisu ustúpi skôr.

 3. Hebká pokožka

  Ošetreniu propolisom sa poteší najmä citlivá pokožka. Suchá pokožka a šupinaté miesta na koži môžu byť vďaka tomuto včeliemu produktu opäť krásne hebké. Propolis by mal tiež rýchlejšie vyliečiť poranenú a poškodenú pokožku – napríklad slnečným žiarením. A aj na suché pery je balzam s propolisom ideálnou voľbou. 

 4. Na pokožku hlavy a vlasy

  Nakoľko propolis obsahuje množstvo vitamínov a stopových prvkov, ideálne posilňuje vlasové korienky a celkovo zlepšuje štruktúru vlasu. Môžete sa tešiť na hustejšie vlasy plné lesku! Z propolisu profituje aj pokožka hlavy - chráni totiž citlivú pokožku pred plesňami a reguluje produkciu mazu. A zdravá pokožka hlavy je predsa dôležitá pre zdravé vlasy -  a tak môže propolis dokonca účinne pôsobiť proti vypadávaniu vlasov.   

 5. Pekné zuby  

  Usilovné včielky tiež napomáhajú ku krásnym a zdravým zubom: propolis so svojimi antibakteriálnymi účinkami môže predchádzať vzniku kazov a paradentózy. Zubné pasty a ústne vody s propolisom potláčajú prítomnosť a rozvoj mikroorganizmov v ústach a pôsobia podporne pri regenerácii ďasien.  

  Propolis: na čo si dať pozor? 

Dôležité: používajte propolis a iné včelie produkty, ako napríklad materskú kašičku, opatrne! Pri aplikácii na pokožku môžu včelie produkty vyvolať kontaktnú alergiu. Ak máte alergiu na včelie bodnutie alebo ste alergickí na med alebo ak si nie ste úplne istí, či sú pre vás včelie produkty vhodné, prediskutujte, prosím, užívanie propolisu najprv so svojou lekárkou alebo lekárom.