Active Beauty
Kúpiť jackfruit? Prečo by ste to mali urobiť
Text: Caroline Pacholet

TRENDY POTRAVINA

Kúpiť jackfruit? Prečo by ste to mali urobiť

Vyzerá síce ako mäso, ale je to tropické ovocie: fanúšikovia vegetariánskej kuchyne na túto náhradu mäsa z dm nedajú dopustiť. A chutí nielen ako guláš!

Medzi rôznymi druhmi ovocia je jackfruit (alebo chlebovník) skutočne ťažká váha: toto tropické ovocie sa so svojou metrovou dĺžkou a hmotnosťou až do 40 kilogramov radí k najväčšiemu ovociu (ktoré rastie na stromoch) na svete - a nakoľko chlebovník existoval už za čias dinosaurov, radí sa aj k najstarším druhom ovocia!

Ako trendová potravina bol však jackfruit objavený len nedávno, a to predovšetkým ako exotická alternatíva k mäsu, na ktorej si radi pochutnávajú vegáni a vegetariáni. Či už sa používa na prípravu gulášu alebo hamburgeru, či ako sladký dezert, dokáže nás zásobiť dôležitými živinami.

Čo by sme mali vedieť o chlebovníku

Konzumuje sa nezrelý alebo si radšej vychutnať jeho zrelú chuť?

Šupka nedozretého chlebovníka je bledozelená a dozrievaním žltne. Ak sa plody chlebovníka konzumujú v nezrelom stave, chuť sa môže javiť relatívne neutrálna. Presne preto sú rôznorodo použiteľné vo vegetariánskej a vegánskej kuchyni: nezrelé plody chlebovníka sa ocitajú na tanieri ako náhrada mäsa.

Dužina chlebovníka je sfarbená rovnomerne nabielo a vláknitá štruktúra silne pripomína štruktúru mäsa, hlavne hydinového. Preto sa plody chlebovníka v nezrelom stave s mimoriadnou obľubou používajú na varenie a pečenie či vyprážanie. Pozor však: nedozreté plody by sa bez tepelnej úpravy konzumovať nemali, sú ťažko stráviteľné.

Chuť dozretých plodov chlebovníka pripomína chuť ananásu a banánu, ale tiež manga a papáje - chutia nasladlo a tropicky. Čistý plod chlebovníka bez úpravy si môžete vychutnať v ovocných šalátoch alebo ovocných dezertoch.

Keď si chcete jackfruit kúpiť

Ak na plody chlebovníka narazíte v supermarkete (kde ho aj tak majú v ponuke len zriedka), poriadne si preverte, či ide naozaj o toto ovocie: exotické ovocie má totiž páchnuceho dvojníka. Je totiž riziko, že si jackfruit pomýlite s durianom. Podobnosť je ohromujúca, avšak chlebovník je badateľne väčší ako durian a hneď, ako ho rozkrojíte, podľa vône si ho jednoducho zmýliť nemôžete, durian naozaj smrdí.

Ak toto tropické ovocie nenájdete na vybraných bio trhoch a bezpodmienečne si chcete toto ovocie vyskúšať v zrelom stave: môžete si ho kúpiť online po častiach - avšak za doručenie na Slovensko zaplatíte patrične vysoké poštovné.

Lepšie si je tropické ovocie najprv vyskúšať v spracovanej podobe: na pultoch dm nájdete chlebovník ako hotové jedlo, v sušenej forme ako snack či nakrájaný na malé kúsky v konzerve.

Jackfruit z dm ako ideálna náhrada za mäso

Tento druh ovocia je skutočne pravá superpotravina: nielenže obsahuje veľa železa, prináša aj iné zdravotné výhody. Odborníčka na výživu Lisa Weinhapplová: „Jackfruit obsahuje niektoré stopové prvky, ako napríklad zinok, ktorý je veľmi dôležitý pri urýchľovaní hojenia rán a tiež stimuluje rast buniek. A tiež meď, ktorá je potrebná na normálnu funkciu štítnej žľazy a ktorá sa predovšetkým podieľa na produkcii hormónov.“

Okrem toho chlebovník s obsahom asi 37 miligramov horčíka (na 100 g) udržiava vo forme náš nervový systém a stimuluje činnosť mozgu a svalov. V neposlednom rade sa v tomto super ovocí skrýva „pomerne veľké množstvo vápnika, ktorý má značný význam pre zdravie kostí a zubov“. Náš imunitný systém profituje z dužiny chlebovníka vďaka obsahu vitamínu C, ktorý chráni bunky pred oxidačným stresom a mal by preto posilňovať imunitný systém.

Ako pripravovať jadrá chlebovníka

Podľa odborníčky Weinhapplovej by sa zo zdravotného hľadiska nemali podceňovať ani jadrá chlebovníka, pretože sú bohaté na vitamíny, horčík a tiež železo. Chuťovo jadro pripomína jedlé gaštany. A čo je úžasné: pražené a jemne nasolené sú ideálne ako slaná pochutina na chrumkanie, dajú sa tiež variť ako fazuľa alebo, keď sú maličké, zvyknú sa pripravovať ako ryža.