Active Beauty
Milovať a akceptovať: vážme si vlastné telo

S láskou

Milovať a akceptovať: vážme si vlastné telo

Keď sa mu prizrieme bližšie, vždy niečo nájdeme. Všetci sa zaoberáme svojím telom a to dennodenne. Načúvame jeho potrebám, hneváme sa naň, ak má akési nedostatky a niektorí z nás ho dokonca dokážu nenávidieť.  K skutočnej spokojnosti však vedie práve prijatie vlastného tela, pretože ak sa naučíme akceptovať svoje telo, zbaví nás to obrovského tlaku. Dodá nám viac energie, ktorú môžeme investovať do úplne iných vecí.  

Čo znamená akceptovať vlastné telo? 

Akceptovanie svojho tela je formou sebaakceptácie. Popritom vôbec nejde o to, aby sme vlastné telo glorifikovali či s ním dokonca viedli boj. Namiesto toho by sme mali svoje telo prijať také, aké je. Pocity z takéhoto kroku by totiž mali viesť k uvoľnenému a prirodzenému zaobchádzaniu s vlastným telom. Samozrejme to neznamená, že svoje telo nemôžeme milovať. Trend sebalásky však u mnohých z nás vyvoláva enormný tlak. Pojem sebaláska k tomu ešte implikuje, že človek musí milovať svoje telo také aké je, zatiaľ čo akceptácia svojho tela vždy poskytuje aj priestor na zmenu.


Prečo je akceptácia vlastného tela tak dôležitá? 

Žijeme v spoločnosti, v ktorej je na dennom poriadku internalizovaná fat- či transfóbia, rasizmus či mizogýnia. Ak človek musí bojovať s diskrimináciou, je takmer nemožné, aby  rozvíjal skutočnú lásku k vlastnému telu. Ale aj keď to nie je vždy ľahké, človek to dokáže minimálne prijať. Pretože akceptovanie svojho tela je tiež prvým krokom k jeho zmene, v pozitívnom slova zmysle. Ak človek nebude viesť boj so svojím telom, bude mať oveľa viac zdrojov na to, aby sa o svoje telo dobre staral a udržiaval ho zdravé.


Ako to bude fungovať?

To, čo znie z hľadiska teórie pomerne komplikovane, sa dá v praxi vyriešiť niekoľkými malými zmenami v každodennom živote. Dôležité je uvedomiť si, že sebaakceptácia je vždy akýsi nelineárny proces zahŕňajúci vzostupy, ale aj pády. Avšak ísť v takýchto koľajach stojí skutočne za to!

Takto:


1. Urobiť niečo dobré pre telo

Tento bod sa dá realizovať rôznymi spôsobmi. Každý sa rozhodne sám, či svojmu telu dodá dôležité živiny prostredníctvom mimoriadne vyváženej stravy, či mu dopraje extra porciu tekutín v podobe vody, či ho konečne dá opäť podrobiť lekárskej prehliadke alebo mu jednoducho dopraje rozmaznávanie cielene, prostredníctvom niečoho príjemného. Keď tak učiníte, určite sa budete cítiť vo svojej koži lepšie a to vás priblíži aj k samotnej akceptácii vlastného tela.


2. Sledujte realitu

Tvarov tela je toľko, koľko je na svete ľudí – a tak je to dobre. Veď aké by bolo nudné, keby sme vyzerali všetci rovnako! Každá domnelá nedokonalosť nás robí jedinečnými a krásnymi. Žiaľ, Instagram a podobné sociálne siete nám častokrát ponúkajú iný obraz. Upravené fotky, správne svetlo a pózy, ktoré na fotkách predvádzajú mnohé influencerky majú za následok, že ich telá pôsobia podobne. S realitou to má však dočinenia len žalostne málo. Pomôcť môže tiež sem-tam odložiť telefón a len sa tak pozerať na skutočných ľudí okolo seba, na ulici či v autobuse. To vedie k realistickejšiemu nazeraniu na svet.


3. Oceňte sa

Vo výrokoch typu „Mala by si byť vďačná, že ťa tvoje telo cez deň nosí“ alebo „Je v poriadku, že tvoje telo nie je dokonalé, veď si predsa priviedla na svet dieťa“ sa skrýva potenciál frustrácie, tieto vety totiž mnohých odstrkávajú na druhú koľaj. Všetkých nás telo nenosí, mnohí ľudia trpia tým, že ich telo nie je zdravé. A aby spoločnosť akceptovala širšie boky len v prípade žien, ktoré porodili dieťa? Faktom je, že každý z nás má telo, ktoré ho aktuálne drží pri živote, a preto by sme si ho mali vážiť. To, či s týmto telom dokážeme viesť život, o akom snívame, to je už iná kapitola. Bez tela by sme však nemohli viesť vôbec žiadny život.


4. Zaujatie pozície v boji proti bodyshamingu

Body shaming sa žiaľ často deje nevedome a len tak akoby mimochodom. Ak napríklad hovoríme o tom, že sa cítime tuční, je celkom možné, že výroky tohto typu u niekoho iného vyvolajú myšlienky ako „Keď už je tučná ona, čo som potom ja?“. Aj keď v tom netkvie akýsi zlý úmysel, môže to viesť k zníženiu úrovne akceptácie tela. Pomôžme si teda navzájom a prestaňme komentovať svoje telo či telá iných. Tu sa možeme – aj vo vzťahu k sebe samým – riadiť nasledovným pravidlom: reagujme len na tie veci, ktoré sa dajú zmeniť v priebehu piatich minút.


5. Skutky namiesto rečí

Zas sa raz rozčuľujeme nad novou vyrážkou, mrzuto si obzeráme spľasnuté vlasy či strie alebo sa ľutujeme, že naša kondička stojí za nič. Človeku padne častokrát jednoduchšie sa tvrdošijne a neustále sťažovať na domnelé nedostatky namiesto toho, aby začal konečne konať. Ak dokážeme lepšie akceptovať svoje telo bez vyrážok, mali by sme sa poobzerať po vhodných kozmetických prípravkoch. Na spľasnuté vlasy tiež existuje množstvo šampónov a zašportovať si pokojne môžeme aj medzi štyrmi stenami nášho príbytku. A do určitej miery sa dá zatočiť aj so striami. Úroveň sebaakceptácie a aj sebavedomia dokáže pozdvihnúť už len samotná myšlienka, že niečo sa predsa len urobiť dá.