Active Beauty
 Dojčenie: téma, ktorá rozdeľuje

Prsia verzus fľaša

Dojčenie: téma, ktorá rozdeľuje

Ak ženy dojčia na verejnosti, vyslúžia si za to často zdesené pohľady. No kritiku zožínajú aj matky, ktoré nedojčia, ale kŕmia dieťatko z fľašky. Tak ako to teda je? Tento dojčiaci spor rozhodne pôrodná asistentka.   


Ak je na pretrase téma dojčenia, ženy ťahajú vždy sa kratší koniec: ak svoje bábätko žena nedojčí vôbec, vyvstáva pre ňu otázka: ako to, že nedojčíš? Ak žena dojčí svoje dvoj- alebo trojročné dieťa, vypočuje si zasa: Ako to, že ešte stále dojčíš? No a na verejnosti je najlepšie nedojčiť vôbec – je totiž vysoká pravdepodobnosť, že od okolia žena zožne zdesené, znechutené a pohŕdavé pohľady. Chtiac nechtiac: otázka dojčenia spoločnosť rozdeľuje.  

„Na začiatok úplne na rovinu: byť dobrou matkou absolútne nesúvisí s tým, či dieťatko dojčíte alebo nie,“ hovorí pôrodná asistentka Christina Kulleová z Magdalensbergu. Zo skúsenosti vie: pokiaľ ide o tému dojčenia, na ženy sa vyvíja enormný tlak. „A stres je popritom naozaj to posledné, čo novopečené maminy potrebujú.“  

Dojčenie: podľa WHO to najlepšie pre dieťa 

Nielen Svetová zdravotnícka organizácia, ale aj mnoho lekárok a lekárov, ako aj pôrodných asistentiek dojčenie odporúča. A to v ideálnom prípade po dobu minimálne šiestich mesiacov. Prečo vlastne? Odborníčka Kulleová poukazuje na tieto dôvody: „Dojčenie je prirodzený proces a prirodzené zloženie materského mlieka je dokonale prispôsobené požiadavkám bábätiek. Okrem toho telesný kontakt podporuje upevnenie väzby medzi maminou a bábätkom a stimuluje regeneračné procesy tela matky.“ A samozrejme, mnoho žien si jednoducho dojčenie plnými dúškami vychutnáva.   

Nuž, nevyšlo to: stáva sa, že niektoré ženy dojčiť jednoducho nemôžu?  

Prirodzene, sú aj ženy, ktorých bábätká sú na fľaške a umelej strave. Dôvodov na to môže byť niekoľko, napríklad fyzické obmedzenia u matky alebo u dieťaťa. U matky to môže byť napríklad predchádzajúce onkologické ochorenie prsníkov. Niektorým ženám zasa stojí v ceste ich profesijný život.  

Niekedy sú ťažké aj začiatky dojčenia v nemocnici. Vtedy pomôže, ak ovládame biologické fakty: napríklad, že môže niekoľko dní trvať, kým sa laktácia spustí: bežne je to od troch do šiestich dní. Kolostrum, ktoré telo matky produkuje ako prvé, je energetický booster, ktoré malému žalúdku dojčaťa bohato stačí.“ Problémy s dojčením je možné na začiatku vyriešiť za pomoci pôrodnej asistentky: „Mnohokrát je úplné spustenie laktácie otázkou trpezlivosti či cviku.“ 

A ak sa to aj napriek všetkému jednoducho nepodarí? Často sa u žien stáva, že si tento neúspech pripisujú a majú výčitky svedomia: „Mnohé ženy pochytia enormné pocity zúfalstva, že to s dojčením nevyšlo. Vyčítajú si, že sú zlé matky. A to je prirodzene nezmysel,“ hovorí odborníčka.   

Väčšina matiek dojčí svoje deti pár mesiacov 

V Rakúsku siaha väčšina matiek po fľaške s umelou výživou ihneď po pôrode: „Značná časť žien dojčí svoje deti zhruba tri až štyri mesiace,“ konštatuje Kulleová. No hlavu si určite nemusia robiť ani matky, ktoré začnú hneď po pôrode s umelou výživou. „Moderné prípravky obsahujú všetky výživné zložky, ktoré bábätká potrebujú. Odporúčam však zaviesť výhradne počiatočnú dojčenskú výživu. Takzvané 1. a 2. mlieko má zloženie, ktoré z môjho pohľadu nie je pre bábätko ešte nevyhnutné.“    

 

Budovanie puta: tipy pre „fľaškové maminy“  

Vedci už dávno dokázali, aký je dôležitý bezprostredný kontakt matky a dieťaťa, kontakt kože na kožu. Práve dojčenie túto potrebu prirodzenou cestou uspokojuje. No rodičia si vôbec nemusia robiť starosti, aj keď je dieťatko na umelej výžive. Dôležité je, hovorí pôrodná asistentka Kulleová, aby bol smerom k dieťatku vytvorený dostatočný priestor na túlenie a láskanie: „Prikladajte si nahé bábätko na obnaženú pokožku tak často ako je to len možné.“ Organizácie WHO a UNICEF vydali brožúru, ktorá rodičom nedojčených detí ponúka ešte viac tipov, ako si s bábätkom navzájom vytvoriť ešte silnejšie puto. Rodičia by mali napríklad polohovať hlavičku bábätka tak, aby ležalo pohodlne a aby mohlo mať zároveň očný kontakt s mamou (alebo s otcom). Okrem toho by rodičia mali stále striedať stranu, na ktorej dieťatko pri kŕmení držia. Rozvíja sa tak u neho koordinácia očí a rúk.  

 

3 tipy ako prispieť k spusteniu laktácie, keď sa s mliečkom nedarí 

Kľud, kľud a ešte raz kľud  

Vždy platí staré známe: matka a dieťa potrebujú po pôrode dostatok času na odpočinok a na navyknutie si na seba navzájom. Tento faktor by sa mal brať skutočne vážne. A takýto čas si pre seba aj dopriať. Konkrétne to znamená: mobil, domácnosť a iné veci, ktoré maminu rozptyľujú, by mali ísť bokom. Teraz totiž ide len o vás a o váš malý poklad.  

Pomoc pôrodných asistentiek  

Popôrodná asistentka prichádza do domáceho prostredia a sprevádza matku a dieťa v čase po pôrode. Pozná všetky triky, ktoré napomôžu dojčeniu, dokáže usúdiť, či je vývoj normálny a v poriadku a tiež pomôže neistým novopečeným maminám zbaviť sa starostí. „Naozaj môžem všetkým takúto pomoc len odporúčať,“ hovorí Kulleová. Pre zvláštne prípady existujú aj ambulancie pre dojčenie. Tieto je však možné navštíviť len v prípade, ak už určité problémy s dojčením predtým nastali. Uvedené môže posúdiť pôrodná asistentka, ktorá pozná pozadie problému.   

Prax robí majstra, v tomto prípade mamu-majsterku  

Dojčenie je proces, dá sa naučiť. A úspech sa dostaví len vtedy, ak budete trénovať pravidelne. „Bábätko si prikladajte na prsník stále a znova, aj keď sa spočiatku zdá, že sa nedarí. Kým sa laktácia úplne spustí a kým sa bábätko naučí správne sať, síce môže potrvať pár dní, no v tomto procese je nevyhnutný a dôležitý každý malý krôčik. Určite sa netreba vzdávať po prvých neúspechoch,“ radí pôrodná asistentka.