Active Beauty
10 inšpirácií pre rodinné fotenie

Úsmev, prosím!

10 inšpirácií pre rodinné fotenie

Syyyyyyyr! Každý, kto chce rodinu zorganizovať na fotku, vie že odfotiť naraz toľko ľudí dá celkom zabrať! Skúste tieto tipy, možno to bude tentokrát jednoduchšie.
 
Určite na každej rodinnej oslave urobíte kopec skvelých momentiek, veď v spomienkovom albume chcete mať zachytený každý rodinný okamih. Ale raz chýba dedko, potom zasa teta. A všetky fotky majú stále nejaký nedostatok, niekto pozerá inde ako ostatní, iný žmurkne a na fotke má potom zavreté oči alebo nejaký člen rodiny vystrúha akurát pri stlačení spúšte grimasu. To však ale nemusí nastať: Predostrieme vám 10 profi tipov, ako urobiť naozaj kvalitnú fotku, ktorú potom samozrejme môžete premeniť na neobvyklý fotodarček. Pretože: Pohľad na krásne obrázky dokáže človeka skutočne spraviť šťastným!  
 

10 tipov, ako vyčarovať pekné rodinné fotky

 
Urobiť peknú fotku vie každý, akurát treba vedieť, ako na to. V rámci nasledovných rád na rodinné fotenie môžete o pomoc poprosiť dobrú kamarátku alebo budete pracovať so samospúšťou.
 

1. Dohodnite si fixný dátum a naplánujte ho dostatočne vopred

Naplánujte si termín fotenia pre celú rodinu v čo možno najvhodnejšom čase, ktorý vyhovuje každému, nech členovia rodiny nemajú zbytočne stres. Na organizáciu takejto akcie si vyčleňte pol dňa, pripravte niečo dobré pod zub, dajte dokopy zopár obľúbených kúskov na prezlečenie a o termíne, ktorý ste vybrali, informujte všetkých členov rodiny v dostatočnom predstihu.
 

2. Nájsť vhodnú lokáciu

Kulisy nemusia byť vždy dokonalé, no miesto s kľudným a pokojným pozadím bude určite lepší nápad ako stena s divokými vzormi a pestrými farbami. Ak to rodinná situácia dovolí, fotenie sa môže konať aj v exteriéri, napr. aj na lúke, poli alebo záhrade za domom.
 

3. Pri fotení stojte v správnom svetle

Dokonalá rodinná fotka si vyžaduje dokonalé osvetlenie. Ani príliš tmavé, ani príliš jasné. Určite sa tiež vyhnite priamemu slnečnému svetlu. V zime je na fotenie v exteriéri ideálne neskoré popoludnie. Naopak v lete by sa tento čas mal posunúť, keďže slnko býva príliš vysoko a je horúco, takže si na fotenie zvoľte buď skoré ráno alebo neskorý večer. Pri fotení nepoužívajte blesk.
 

4. Práve oblečenie robí tú správnu náladu

Svetlé oblečenie pôsobí veselo a priateľsky, oblečenie tmavých farieb nechajte pokojne v šatníku. Obzvlášť pri deťoch by malo oblečenie nielen dobre vyzerať, no malo by byť aj pohodlné – pretože dobre vyzerá človek len vtedy, keď sa tak aj skutočne cíti. Zároveň si na takúto jedinečnú príležitosť môžete dovoliť niečo viac ako v bežný deň. Kľudne aj štipku odvahy a nahoďte si trblietavé večerné šaty alebo elegantný smoking! Bolo by fajn, keby ste sa štýlovo navzájom všetci zladili.  
 

5. Rodinné fotenie: vyniknite vďaka make-upu

Popri slávnostnom outfite by mal vyniknúť aj make-up, mal by byť rozhodne výraznejší ako v bežný deň. Skúste rozžiariť oči svetlými očnými tieňmi alebo si výrazne načerveno namaľujte pery. Pod make-up si naneste aj primer. Postará sa o to, že make-up bude pôsobiť rovnomerne a tiež dlhšie vydrží.
 

6. Na fotke v rovnakej výške 

Všetci by mali stáť rovnako ďaleko od fotoaparátu, inak sa môže stať, že niekoho hlava bude vyzerať obrovská, iná zas naopak maličká. Rozdiely vo výške sa dajú pekne vyriešiť schodíkmi, tehlami alebo kreslami. Bábätká či malé deti si vždy vezmite do náručia. Chýba vám pred objektívom pohyb? Dobrá vankúšová vojna prinesie na fotku tú správnu dynamiku. S režimom sériového snímania môžu vzniknúť vtipné a úplne unikátne rodinné fotky.  
 

7. Zvoľte si režim portrét

Režim portrét je možné si zvoliť na všetkých digitálnych fotoaparátoch. V tomto režime vytvára fotoaparát efekt hĺbky ostrosti. To znamená, že pozadie je rozostrené, aby sa pozornosť zamerala na tváre členov rodiny. Ak plánujete vytvoriť sériu viacerých záberov, vždy môžete sústrediť pozornosť na jednotlivé osoby a vďaka hĺbke ostrosti tak perfektne vykresliť objekty na rozostrenom pozadí.  
 

8. Správna póza pri rodinnom fotení

Či už ide o stacionárne skupinové pózy alebo sa rozhodnete pre dynamickú vankúšovú vojnu: Každá rodina má svoj vlastný štýl. Skúste si jednoducho pri rodinnom fotení vyskúšať rôzne pózy, na aké máte práve chuť alebo náladu a výsledným efektom budú úplne prirodzené rodinné fotografie. Zábavnou alternatívou sú tiež selfie-zábery. Čo tak použiť pri vytváraní super záberov napríklad balóny, konfety alebo loptičky? Alebo čo tak sa postaviť do jedného radu ako píšťaly na organe? Skúste to, veď ide hlavne o to, aby ste si spolu ako rodina užili zábavu.
 

9. „Syyyyyyr“ pri fotení nemusí stačiť

Pokiaľ chcete na fotke vidieť skutočné emócie, „syyyyr“ radšej nehovorte. Môže to klapnúť pri dospelých, ale akonáhle sa fotia deti, chce to určite viac akcie. Interakcia alebo dobrý vtip vyčarí deťom na tvárach prirodzený úsmev, rozosmeje ich.
 

10. Neprežeňte to

Fotenie nie je vhodné zbytočne časovo naťahovať. Pretože náladu a tým pádom aj rodinnú fotku totiž nič nedokáže pokaziť viac ako umrnkané a uplakané deti. Krátka prestávka s niečím dobrým pod zub udrží v dobrej nálade členov rodiny každého veku.