Active Beauty
5 vecí, ktoré sa môžeme naučiť od svojich dcér

Iný pohľad

5 vecí, ktoré sa môžeme naučiť od svojich dcér

Matky chcú zo seba dať pre svoje dcéry maximum, chcú ich pripraviť na život. No my mamy si často neuvedomujeme, že tými skutočnými učiteľkami sú práve naše dcéry.  
 
Narodením vlastného dieťaťa sa zmení všetko – častokrát aj pohľad na život. Bez ohľadu na to, v ktorom veku, naše dcéry nás môžu neskutočne veľa naučiť – o nás ako matkách, o našich hodnotách, postojoch a názoroch, o živote. Vďaka nim je ľahšie pozerať sa na svet inou optikou a tiež v mnohých témach aplikovať tunelové videnie.  


Učiť sa od našich dcér 

1. Dokonale nedokonalá

Mnohé matky poháňa domnelý perfekcionizmus, ktorý sa na ne valí zo všetkých možných kanálov sociálnych médií. No už pri výchove malého dieťatka si matky veľmi rýchlo uvedomia jedno: Dcéry neočakávajú, že všetko bude dokonalé – či už ony alebo ich okolie. Škôlkárkam je srdečne jedno, či si ich mama dá jeden deň na seba obľúbený obnosený sveter a druhý zas volánikovú blúzku. Či odchádza z domu nalíčená alebo vôbec nenalíčená. Malé dieťa tiež svoju matku neodsúdi, ak nie je byt tip-top uprataný alebo zariadený štýlovo à la Pinterest. Neriešia, ak mamina došla v zozname úloh, čo urobiť, len do polovice. Pre dieťa v tomto veku je mama tou najlepšou mamou, aká len môže existovať. Jednoducho preto, že je taká, aká je – dokonalo nedokonalá. A takýmito láskyplnými očami by sme sa na seba mohli pozerať aj častejšie.   


2. Tu a teraz

„Keď sa moja dcéra do niečoho pustí, len tak ju z toho niečo nevytrhne. Keď sa hrá, tak sa jednoducho hrá. Keď maľuje, tak maľuje. Keď číta, tak proste číta. A je jej úplne jedno, či sa jej prihováram, či ju volám k stolu alebo zvoní telefón – žije aktuálnym momentom, sústredí sa len na to, čo práve robí, tu a teraz,“ píše matka na svojom blogu. Pozoruhodná vlastnosť, ktorou snáď kedysi oplýval každý z nás, no pravdepodobne sa vytratila kdesi na ceste za dospelosťou a za žonglovaním s desiatimi vecami naraz. Skúsme teda znovu precítiť a osvojiť si túto nevyslovenú, takmer budhistickú múdrosť: „Ponor sa do toho, čo práve robíš, všetko ostatné má čas.“  

3. Popustiť uzdu

Kedy ste si naposledy s chuťou zaspievali z plného hrdla? Nahlas, keď aj falošne, ale od srdca? Alebo sa tak naozaj poriadne odviazali? Bez pocitu hanby a myšlienok à la „Je takéto správanie vôbec hodné dospelého?“ Pre deti je oddávať sa emóciám úplnou samozrejmosťou. Nič nepredstierajú. Všetko, čo robia, je pravé a úprimné, od srdca. Oplývajú závideniahodnou vlastnosťou, ktorú máme aj my matky ukrytú niekde v emocionálnom repertoári a s radosťou po nej občas siahame. Pretože zaspievať si z plného hrdla obľúbenú pieseň a zatancovať si na ňu, to je naozaj oslobodzujúce. A ak sa na tom vaša rodina zasmeje tak, že jej budú tiecť slzy, o to lepšie.     


4. Byť na seba hrdá 

Prvýkrát skočiť do bazéna, prvýkrát sa odvážiť povedať čašníkovi: „Poprosím Vás účet“, prvýkrát absolvovať prespávačku u kamošky. Naše deti každý deň prekonávajú sami seba – a hruď sa im za to dvíha hrdosťou úplne oprávnene. V dospelosti sa nám darí zažívať veci prvýkrát len naozaj zriedka, avšak my matky máme plné právo cítiť hrdosť. A to nielen vtedy, keď v určitých situáciách prekročíme svoj vlastný tieň alebo hranice svojej komfortnej zóny. Nie, aj keď večer padneme únavou na gauč a spomíname na deň plný zážitkov. Smieme byť hrdé na to, ako zvládame každý jeden deň. Aj keď z času na čas odpovedáme na otázku, ako sa máme: „Ide to. Síce miestami ako so zaradenou spiatočkou či hore kopcom, ale ide!“  ☺


5.Ekologická uvedomelosť

Človek nemusí byť odborník na mládež a dospievanie, aby si všimol, že vo svete našej mládeže sa toho deje veľa. Naše dcéry ambiciózne a s poriadnou dávkou entuziazmu dvíhajú hlas na demonštráciách „Fridays for future“ (mimochodom, 70% všetkých účastníkov hnutia sú ženy). Vyhlasujú vojnu plytvaniu zdrojmi a aktívne sa zasadzujú za ochranu životného prostredia. V záujme ochrany zvierat a ich blaha sa zriekajú každodennej konzumácie mäsa a teší ich možnosť zvoliť si vegetariánske a vegánske alternatívy. Ak je to možné, pred autom uprednostnia bicykel. A radšej nosia cool vintage oblečenie, za ktorým stojí príbeh ako bezduché kúsky rýchlej módy. Z našich dcér vyrastajú silné osobnosti, na ktoré môžeme byť my matky nielen patrične hrdé, ale sa nimi aj inšpirovať.