Active Beauty
Bonding s bábätkom: prečo je to také dôležité

Pritúliť si po pôrode bábätko

Bonding s bábätkom: prečo je to také dôležité

Čo znamená bonding? Čo prináša? Veľa! A nielen v rámci zdravého vzťahu medzi rodičmi a deťmi. 

Nebojte sa, bonding z nás nespraví helikoptérových rodičov. Čo presne je bonding – nový baby trend, ako napríklad oslavy na počesť zistenia pohlavia bábätka? Ťažko. Bonding je totiž dôležitý pre rodičov, no predovšetkým pre novorodenca. Uspokojuje najprimárnejšie inštinkty medzi rodičmi a dieťaťom. Prečo? Dočítate sa ďalej.
 

Návod: Ako funguje bonding s dieťatkom?

Bonding je proces utvárania emocionálneho puta medzi rodičmi a dieťaťom. Pojem bonding pochádza z angličtiny a v preklade znamená pripútanie sa. Začína už počas tehotenstva, keď sa nastávajúce mamy a otcovia bábätku v brušku prihovárajú a bruško hladkajú. Od 23. týždňa tehotenstva sú totiž bábätká údajne schopné počuť hlasy. Po pôrode potom hlasy rodičov rozoznávajú a upokojuje ich to.

Obzvlášť dôležitý je bonding bezprostredne po pôrode. A takto to funguje: nahého novorodenca položia ihneď po pôrode na obnažený hrudník matky alebo otca – potom rodič bábätko čo možno najviac objíma a túli k sebe.


Vďaka kontaktu telo na telo vzniká medzi rodičmi a dieťaťom hlboké puto. Dieťa prvýkrát rodičov ovonia, pocíti ich teplú pokožku a láskyplné dotyky, počúva ich už pre neho známe hlasy. Túto rodičovskú časť vytvárania puta môže prevziať jeden rodič alebo sa tohto bonding procesu môžu aktívne zúčastniť obaja rodičia: keď dieťatko leží na hrudi matky, otec môže napríklad sedieť hneď vedľa (ideálne tak blízko, aby dieťa cítilo jeho vôňu), bábätko hladkať a potichučky sa mu prihovárať.   


Dieťatko to obvykle veľmi upokojí a aj vo svojej novej situácii sa cíti príjemne, teplučké prikrývky útulný pocit len znásobujú. Rutinné záležitosti zahŕňajúce umývanie, váženie, zabalenie do plienky a oblečenie predsa môžu počkať. Aby všetko prebehlo hladko, ideálne je personál nemocnice vopred pred pôrodom informovať, že by ste chceli mať po pôrode umožnený s vašim dieťatkom bonding.
 

Bonding: ako dlho a čo prináša?
 

Vedci to dnes už vedia: matka a bábo produkujú v prvých dvoch hodinách po pôrode množstvo hormónu, ktorý je zodpovedný za túlenie a vytváranie väzby - ide o hormón oxytocín. Čas spomínaných dvoch hodín je najdôležitejším obdobím na bonding - a bonding prináša naozaj mnoho: vedci zistili, že matky, ktorým bol dopriaty skorý fyzický kontakt s ich dieťatkom, s ním majú neskôr značne lepší vzťah. Pridanou hodnotou je, že matky po skúsenosti s bondingom sú menej náchylnejšie k popôrodnej depresii. Bonding posilní sebavedomie matky a tiež jej materské inštinkty.   


A pozitívne vplýva aj na zdravie dieťatka: dokáže zlepšiť hladinu cukru v krvi a  termoreguláciu. Vďaka bondingu bábätká lepšie spia, menej plačú a ide im lepšie aj prvé prisatie. Maličkí zväčša intuitívne hľadajú prsník matky údajne už po polhodine. Prvé priloženie takto prebehne obvykle bez akýchkoľvek problémov. A skoré dojčenie po pôrode uľahčí porodenie placenty.


A možno najdôležitejší dôvod na bonding: dieťatko si buduje dôveru k matke, prípadne k obom rodičom. Tí, ktorí si vybudujú základnú dôveru k blízkym, majú dobrý základ zdravého sebavedomia a v živote nebudú mať problém dôverovať aj iným ľuďom. Tento základ človek potrebuje, aby sa cítil vo svete vítaný a vyrovnaný.  

Dá sa bonding aj dohnať: ako na to?

V prípade, že vám najprv musia ošetriť rany po pôrode, dieťatko ste priviedli na svet sekciou alebo ste jednoducho príliš vysilená na to, aby ste pristúpili k bondingu ihneď po pôrode – vôbec si nerobte starosti. Bonding je proces a neznamená, že sa musí začať odohrávať  bezprostredne po pôrode. 

Pravdou je, že začať s bondingom ihneď po pôrode je najefektívnejšie, ale vôbec nevadí, ak budú okolnosti pozmenené. Rodičovskú úlohu v budovaní tohto pevného puta môže pokojne prevziať aj otec – maličké klbko si môže položiť na nahú hruď, jemne môže bábätko hladiť a tichučko sa mu prihovárať. Ale ak sa aj tieto veci nepodaria hneď: trávte spolu ako rodičia v prvých dňoch a týždňoch po pôrode s bábätkom čo najviac času. Veľa sa mu prihovárajte, často ho k sebe túľte, noste ho pri sebe v šatke či nosiči tak často, ako je to len možné.

Ďalšou možnosťou je aj takzvaný bonding kúpeľ. Môžete si tak zažiť pôrod s odstupom niekoľkých dní kvázi ešte raz: novorodenca okúpte a priložte si ho potom nahého a mokrého na vašu obnaženú hornú časť tela. Puto a dôvera sa úspešne budujú, ak matka a otec svoje dieťa od začiatku zahŕňajú teplom a láskou, vnímajú jeho potreby a snažia sa ich čo najlepšie napĺňať.