Active Beauty
Byť mamou: Nevyvíjajme na seba tlak kvôli Instagramu!
Text: Stephanie Lindner

Insta-materstvo

Byť mamou: Nevyvíjajme na seba tlak kvôli Instagramu!

Drahé dizajnérske kúsky pre mamy a deti, detské oslavy vyšperkované kvôli reelskam a storieskam a domácnosť bez stopy po deťoch. Keď tak skrolujeme na Instagrame, často sa nám stane, že si vlastný materský život porovnávame s tými naoko dokonalými. Už aj bez tlaku zo strany Instagramu je ťažké byť mamou. Mám pre vás tri rady, ako si v pamäti čo najlepšie uchovať krásne chvíle s vaším dieťaťom.

Byť mamou bez insta-tlaku: Tri tipy

1. Zostaňte sama sebou

Prežiť a aj zvládnuť bežný deň s dieťaťom či s deťmi vo vysokých podpätkoch a v dizajnérskych kúskoch je nerealistické. Čo tak si namiesto toho obliecť niečo pohodlné, niečo, čo nie je ťažké vyprať a v čom môžete v pohodlí behať za dieťaťom na ihrisku. Oblečeniu, ktoré je pohodlné a ktoré ju neobmedzuje pri hraní, sa poteší aj vaša ratolesť. A nie, ako novopečená matka sa rozhodne hneď nemusíte chváliť dokonalým telom. Byť mamou znamená aj akceptovať svoje telo – nenapodobňujte nedosiahnuteľné fyzické ideály krásy. A váš byt? Zariaďte si ho tak, aby sa tam cítila dobre celá rodina a neporovnávajte ho s dokonale naleštenými a majstrovsky zariadenými bytmi akejsi instagramovej matky. Pri pohľade na Instagram si treba uvedomiť, že vám servíruje pod nos len dobre zinscenovanú scénku. O tom, koľko hodín práce stálo instagramovú matku (a jej pomocníkov) toto zinscenovanie a ako dlho potom tento „dokonalý svet“ zostal ešte nedotknutý, o tom sa už zväčša mlčí.

2. Naplno prežívajte to, čo sa deje

Vyhodnocovanie každého jedného okamihu, či sa z neho dá urobiť dobrá fotka alebo video na sociálne médiá. Neschopnosť skutočne si vychutnať krásne chvíle, pretože ich treba bezpodmienečne zdokumentovať. To môže veľmi rýchlo prerásť do stresu a vo finále to aj tak nedáva žiadny zmysel. V telefóne či v počítači sa zrazu nakopí príliš veľa fotiek, ktoré si tam len tak ležia bez povšimnutia. Odborníčka na upratovanie, Marie Kondo napríklad radí, aby ste si vedome vybrali len zopár fotiek, ktoré pre vás niečo naozaj znamenajú. Keď sa vám naskytne príležitosť, môžete si z nich vytvoriť napríklad fotoknihu. Užívajte si radšej materské radosti života: stavajte spoločne hrady z piesku, vybehnite von a objavujte spoločne krásy prírody alebo sa k sebe večer pritúľte na gauči. Nájdite si na svoje dieťa či deti čas a keď spolu trávite čas, trávte ho spolu naozaj, napríklad spoločnou hrou. Smejte sa a vychutnávajte si tieto krásne chvíle s ľahkosťou. Ak si niečo chcete zvečniť, urobte si dva alebo tri veselé zábery a smartfón či kameru potom odložte nabok. Nezabudnuteľné udalosti zo života si predsa uchováte aj v spomienkach, netreba vám na to fotka alebo video.

3. Dodržte súkromie vášho dieťaťa, má na neho právo

Priali by ste si, aby vaši rodičia zdokumentovali celé vaše detstvo a celé ho zverejnili v online priestore sociálnych médií? Pravdepodobne nie. Dožičte svojmu dieťaťu súkromie a neporušujte jeho osobné práva zverejňovaním jeho súkromných momentov. Byť mamou tiež niekedy znamená jednoducho nechať dieťaťu priestor byť samé. Dieťa by malo mať možnosť sa slobodne a nepozorovane rozvíjať. Výsledkom zverejňovania fotiek a videí detí na sociálnych sieťach je tiež mnohokrát šikana. A to nechce pre svoje dieťa žiadna matka.