Active Beauty
Jazva po cisárskom reze: ako liečiť pokožku i dušu

Hlboká rana

Jazva po cisárskom reze: ako liečiť pokožku i dušu

Jazva po cisárskom reze bolí. A niekedy to nie je len fyzická bolesť. Pre niektoré ženy bol pôrod trauma, ktorú im bude jazva po cisárskom reze pripomínať ešte veľmi dlho. Jazvy si vyžadujú dvojakú starostlivosť: chce to balzam na pokožku, ale tiež balzam na dušu.

Je len málo žien, ktoré sa rozhodnú pre cisársky rez dobrovoľne. Vo väčšine prípadov je vykonanie sekcie nutné.  Ak je to v záujme dieťaťa alebo je ohrozená matka, vladárske žezlo preberajú lekárky a lekári. Cisársky rez totiž dokáže zachrániť život.  A aj napriek tomu mnohé ženy pri pohľade na jazvu po cisárskom reze napĺňa smútok, zúfalstvo, bolesť a zahanbenie.

Cisársky rez: zlyhala som?

Smútok, výčitky, sklamanie: strach zo zlyhania alebo z pocitu slabosti je jeden z najhorších a najčastejších pocitov po cisárskom reze. A okrem toho je tu stále akési porovnávanie s inými ženami: prečo to oni „dali“ a ja nie? Okrem takéhoto obviňovania trpia ženy aj hlbokým smútkom. Sklamanie z faktu, že pôrod sa nakoniec nekonal prirodzeným spôsobom, je enormné a zaťažuje psyché ešte roky po cisárskom reze.

Hnev a bezmocnosť: čo to so mnou spravili?

Okrem pochybností o sebe samých ženy pociťujú veľký hnev: vďaka cisárskemu rezu sa cítite ako okradnutá a bezmocná. Lekárky či lekári, ktorých ste možno do pôrodu ani nestretli, sa zrazu v sekunde rozhodnú pre cisársky rez. Všetky ostatné kroky v rámci operačného zákroku sa tiež dejú rovnako rýchlo. Avšak na pocity dotknutých žien mnohokrát priestor nie je. Skúsení odborníci na pôrodnej sále konajú podľa najlepšieho vedomia a svedomia.

Jazva po cisárskom reze: hojte aj dušu 

V rámci vyššie spomínaných dôvodov si jazva po cisárskom reze vyžaduje mimoriadnu pozornosť. Rez viac nechceme skrývať pod bikinami, chceme práveže odhaliť a spracovať stopy, ktoré po sebe ešte prípadne mohla zanechať operácia. A na to nie je nikdy príliš neskoro – či už sa to týka telesných alebo psychických následkov. Tie mentálne si budú zrejme vyžadovať aj viac starostlivosti. Predsa však faktom je: spomienky a emócie jednoducho nemajú samoliečiteľské schopnosti. Zásadným krokom je, že žena hovorí o tom, čo prežila. Ak si ženy vymenia skúsenosti a budú zdieľať pocity s rovnako zmýšľajúcimi ženami (napríklad na online fórach alebo na sedeniach pomocných skupín), nájdu pochopenie. Okrem toho určite pomôže, ak si žena pohovorí s pôrodnou asistentkou, gynekologičkou alebo so psychológom. Možno by ste mohli požiadať o vydanie prepúšťacej správy, z údajov ktorej lepšie pochopíte dôvody a priebeh výkonu cisárskeho rezu. A samozrejme tiež pomôže, keď sa otvoríte partnerovi, najlepšej kamarátke alebo inému človeku, ktorý vám stojí nablízku.      

Niektorým ženám sa tiež uľaví, keď si zapíšu to, čo zažili. Dajte na papier svoje pocity a prípadne aj výčitky voči personálu na pôrodnej sále. Či už takýto list reálne aj odošlete, to sa už rozhodnete neskôr. Hlavné je, aby ste konali. Riešte svoje veci. Doprajte si útechu a nechajte sa počuť. Konajte tak, ako by ste konali, keby išlo len o vaše dieťa. Ste totiž dobrá matka. A pre vaše dieťatko tá najlepšia na celom svete.

Jazva po cisárskom reze: takto sa o ňu správne starať

Môže pomôcť sťahovací pás na brucho

Obchody či lekárne so zdravotníckymi pomôckami ponúkajú široký elastický pás, ktorý veľmi jemným (!) tlakom sťahuje driek. Pôsobí ako ochranná vrstva čerstvej jazvy, podporuje rovnomernejšie hojenie a dodáva príjemný pocit stability.

Krémy a oleje

Špeciálne vyvinuté gély či masti na hojenie jaziev obvykle pracujú na báze účinných látok ako cepalín, alantoín a hyalurón. Zatiaľ čo cepalín chráni pred zápalovými reakciami, alantoín podporuje hojenie jaziev a hyalurón sa postará o hydratáciu pokožky.    

Okrem toho sú k dispozícii aj prípravky obsahujúce prirodzené lipidy, ako napríklad olej z ľubovníka, z hroznových jadier, nechtíkový a jojobový olej, ktoré pozitívne účinkujú na hojenie jaziev. Čo je dôležité pri použití: prípravky ako krémy, oleje či maste sa môžu vždy používať len vtedy, keď sa úplne zahoja okraje jazvy po cisárskom reze.

Cielené masáže

Dokonca aj staršie jazvy sa dajú správnym ošetrovaním stiahnuť. Masáže stimulujú krvný obeh a tvorbu kolagénu. Ak sa masáže vykonávajú na pravidelnej báze a v ideálnom prípade odborníkmi (napr. pôrodnými asistentkami alebo dermatológmi), jazva zmäkne a bude pružnejšia. Ak si nie ste isté, len prosím žiadne svojvoľné pokusy, nesprávna stimulácia totiž môže viesť k nerovnomernej tvorbe tkaniva, čo môže viesť ku vzniku keloidných jaziev.

Laserom proti jazvám po cisárskom reze

Profesionálnym ošetrením laserom u dermatologičky alebo u kozmetickej špecialistky na laserové ošetrenia sa z tkaniva jazvy odstraňujú jeho tenučké vrstvy. Vďaka tomu je miesto na koži, kde sa nachádza jazva, nielen hladšie, ošetrením sa stimuluje aj tvorba nového kolagénu, následkom čoho sa stáva pokožka v oblasti jazvy pružnejšia.