Active Beauty
Pestrý desiatový box: Ako na zdravú desiatu

Zdravá desiata

Pestrý desiatový box: Ako na zdravú desiatu

Hneď ako sa skončia prázdniny, deti sa rýchlo nastavia na školský režim. Najdôležitejšie a najobľúbenejšie sú v škole samozrejme prestávky – a s tým spojená aj zdravá desiata. Deti si počas prestávky nechcú len oddýchnuť, ale aj v krátkom čase načerpať nové sily. A preto vôbec nie je jedno, čo si dieťa nájde vo svojom boxíku.  

Ako vyzerá zdravá desiata? 

Vitamíny, bielkoviny a vláknina zabezpečia, že deti prežijú deň v dobrej kondícii a v zdraví. Celozrnné výrobky a nátierky bohaté na bielkoviny, ako napríklad tvarohový syr alebo humus, dodajú žiakom a žiačkam dôležité živiny a zároveň nakopnú ich koncentráciu. K tomu dobrý šalát alebo ovocie ich zásobí aj potrebnými vitamínmi.   

Aby sa deti naštartovali do nového školského roka po konci prázdnin s dávkou nadšenia, je potrebné, aby bol obsah desiatového boxu pestrý. Najjednoduchší spôsob, ako im podsunúť zdravé jedlo, je pripraviť desiatu tak, aby deti zaujala aj vizuálne. Šalát sa dá skvele zapracovať do wrapu, ovocie je pre deti atraktívne, ak je na špíze a zelenina zas pokrájaná na kocky doplnená chutným dipom. Pre rodičov bude určite menej hektické, ak si desiatu pre deti pripravia deň vopred.   

I’ve got the power: desiata, ktorá dodá energiu

Ak vaše dieťa potrebuje počas krátkej prestávky rýchlo energeticky nakopnúť, ideálne bude, ak mu pribalíte do desiatového boxu orechy. Sú skvelým chrumkavým oživením každého desiatového jedla. Tvrdá škrupinka, dokonalá obživa pre mozog: bohaté živiny a cenné mastné kyseliny prispievajú k lepšej koncentrácii. A vitamíny skupiny B, na ktoré sú orechy veru bohaté, posilnia pred skúškami či písomkami aj nervy.  

Rovnako dobré sú aj banány, na ktoré sa vo forme sušeného ovocia nájde miesto v každom desiatovom boxe. Avšak pozor: sušené ovocie obsahuje viac cukru ako čerstvé, takže im ho nebaľte príliš veľa.

Ešte dôležitejšie je, aby dieťa počas dňa stráveného v škole veľa pilo, predíde tak problémom spojených s únavou či bolesťami hlavy. Školáci by mali so sebou ideálne nosiť fľašu s vodou (ochutená čerstvými bylinkami chutí ešte lepšie) alebo s nesladeným čajom.

Prečo nestačí, aby sa dieťa stravovalo zdravo len doma?

V škole je nutné, aby boli deti v tom správnom rozpoložení, vedeli premýšľať a tiež, aby sa dokázali sústrediť. Ak im do desiatového boxu pribalíte veľa cukru, dostane sa im extra dávka energie, avšak výkonnosť začne s klesajúcim cukrom postupne klesať tiež.    

Následkom je, že deti sa cítia unavené, vyčerpané a hocičo ich rýchlo podráždi. Na druhej strane, zložité sacharidy obsiahnuté v strukovinách alebo v celozrnných produktoch sa v tele uvoľňujú postupne a udržiavajú primeranú hladinu cukru v krvi, čím sa v organizme aj eliminuje chuť na ďalšie jedlo. Optimálne zloženie desiatového boxu je preto zárukou toho, že vaše deti budú mať dostatok energie na celý deň.   

Zdravá desiata: Tieto recepty chutia všetkým!

Dve vegánske alternatívy ako pestrá obmena obľúbenej müsli tyčinky.  

 

Warp so zeleninou a hummusom

Prísady:

 • ľadový šalát  
 • avokádo 
 • paradajka  
 • mrkva 
 • uhorky 
 • kukurica 
 • fazuľa  
 • hummus 
 • ​placka  
 

Príprava:

Fazuľu a kukuricu prepláchneme a necháme dobre odkvapkať. Šalát nakrájame na menšie kúsky. Mrkvu očistíme a škrabkou z nej nastrúhame jemné pásiky. Uhorku umyjeme a tiež nakrájame na tenké prúžky. Paradajky umyjeme a nakrájame na drobné kocky. Avokádo zbavíme šupky, kôstky a nakrájame ho na malé kúsky.  
  
Tortilové placky natrieme hummusom, naplníme vopred pripravenou zeleninou, potom na oboch koncoch placku preložíme a placku aj s plnkou zavinieme do wrapu.  

 

Palacinky s lieskovými orieškami a banánmi

Prísady:

 • 1 prezetý banán
 • 180 ml ovseného nápoja vanilka zn. dmBio  
 • 1 ČL javorového sirupu zn. dmBio  
 • 1 ČL kokosového oleja zn. dmBio  
 • 125 g pšeničnej múky zn. dmBio  
 • 1,5 ČL prášku do pečiva zn. dmBio  
 • 1 PL nastrúhaných lieskových orechov  
 • 40 g jemnej horkej čokolády zn. dmBio  
 • mandľovú pastu zn. dmBio  
 • ​černice 


Príprava:

Banány ošúpeme a popučíme v miske vidličkou. Čokoládu nasekáme najemno alebo nastrúhame a vidličkou zmiešame s banánovou kašou. Pridáme ovsený nápoj, javorový sirup a kokosový olej a dobre premiešame. Potom do zmesi pridáme pšeničnú múku, prášok do pečiva a lieskové orechy a miešame, až kým nám nevznikne hladké cesto.   
  
Na panvici rozpálime trošku kokosového oleja, postupne naň lejeme cesto na palacinky a smažíme, kým každá palacinka z oboch strán jemne nezhnedne.  
  
Dozdobíme mandľovou pastou, javorovým sirupom a umytými černicami. Do boxíku samozrejme nezabudnite svojim ratolestiam pribaliť aj príbor!  

Či už ide o prieberčivého jedáka alebo všežrútika: zdravá desiata jednoznačne patrí do každej školskej tašky!