Active Beauty
Rituály: deti sú vďaka nim silnejšie

Ešte raz! Ešte raz!

Rituály: deti sú vďaka nim silnejšie

Malé zvyklosti prinášajú v živote veľké úľavy: rituály sú naozaj to najlepšie, čo môžu rodiny zaviesť, pretože slúžia deťom ako navigačný systém, ktorý ich dokáže previesť každodenným životom. Ako to rodiny robia správne? Takto:  

Maminkine milé slová každé ráno, spoločný obed sprevádzaný trkotaním a smiechom a ocinove veselé príbehy na dobrú noc, ktoré stále začínajú rovnakými slovami – všetko toto má spoločného menovateľa: jemne pripravujú deti na to, čo sa udeje v ďalšom kroku. Týmto spôsobom rituály štrukturujú deň a dodávajú aj tým najmenším istotu a udávajú pravidelný rytmus, podľa ktorého sa môžu spoľahlivo orientovať.   

Dobré rituály pre deti počas bežného dňa  

Ranný rituál   

Ak dieťatko ráno jednoducho vstáva z postele ľavou nohou, zaspievať mu pesničku veru nepomôže. Deti skôr potrebujú ráno čas, aby sa pomaly a bez naháňania prebrali. Ak mamina roztiahne závesy o pár minút skôr, ako musí dieťatko vstať, vykročí do nového dňa omnoho uvoľnenejšie. Pre dieťa to bude záruka dobrej nálady.  
Na druhej strane, súrodenec je už v akcii a teší sa na vyvaľovanie sa a láskavé objatia v posteli. Deti sa takto potom aj rady púšťajú do drobných domácich prác, napríklad nakŕmia mačku. Učia sa tým prevziať zodpovednosť.   

Stolovanie ako tradícia  

Spoločné stolovanie spája. A keďže to nie je vždy možné realizovať počas týždňa, všetci si potom dokážu mimoriadne vychutnať spoločné obedy s celou rodinkou cez víkend. Telefón buď vypnúť alebo ho dať bokom a každý jeden člen domácnosti môže pokojne vyrozprávať, čo zaujímavé za posledné dni zažil. Kto chce, môže pomôcť aj s prípravou. A trkotanie pri stole uvedie rodičov do obrazu, s ktorým kamošom či kamoškou si ich potomok momentálne dobre rozumie, alebo naopak, čo dieťaťu momentálne zaťažuje hlavu.  

Večerný rituál   

U bábätiek je zaspávanie poriadna akcia. A to ani nehovoriac o nočnom prebúdzaní sa .. Preto rodičia vymýšľajú pre svoje ratolesti milé rituály, aby zaspali. Jemné pomasírovať po kúpeli, potichučky zaspievať uspávanku a spoločne sa pomaznať, vaša ratolesť si to všetko užije rovnako intenzívne ako kolísanie v náručí pri zaspávaní.   

Škôlkári a školáci majú často cez deň toľko vnemov a zážitkov počas dňa, že večer to dlho spracúvajú a je ich ťažké upokojiť. Komplikovať sa to začína vtedy, keď sa rituál čoraz viac naťahuje, pretože to (zbytočne) predlžuje fázu uspávania. Presne v tomto ohľade by mal tento zvyk dobre zapasovať do rodinnej rutiny a nemal by spôsobovať ďalšiu záťaž či stres.  

Pre dieťa je dôležité len to, aby sa mu dostalo neobmedzenej pozornosti od maminy a ocina – dieťa až tak nevníma čas, nie je pre neho dôležité, ako dlho takýto denný rituál trvá. Aj z malých zvyklostí, ako napríklad zo zapletania vláskov pred spaním či kontroly šatníka (aby tam nebola žiadna príšera) dieťa vie, že sa oň rodičia zaujímajú a že ho berú vážne, a preto sa cítia milované. A to im tiež pomáha pokojne zaspať.  

Rituál pri lúčení 

Len málo detí má rado lúčenie, pretože rodičia zrazu nie sú navôkol. Keď deti nastupujú do materskej školy, znášajú lúčenie veru ťažko. Preto je nesmierne dôležité, posilniť ich po prebudení pozitívnymi myšlienkami. Ak im ocino povie, aký super bude futbalový zápas s kamarátmi, vyskočia z postele oveľa ľahšie a šťastnejší. A keď im k tomu ešte mamina sľúbi, že ich vyzdvihne hneď po odpískaní zápasu, budú mať ešte aj konkrétnu predstavu o čase. A ak rodičia trávia večer v dvojke mimo domu a deti pripravuje na spánok opatrovateľka, je dôležité, aby vedeli, že maminka ich príde pri zaspávaní pobozkať na dobrú nôcku.    

S rituálmi počas celého roka  

Niektoré udalosti sa nekonajú na pravidelnej báze, ale napriek tomu zostávajú zakorenené v pamäti. Ak sa ešte aj slávia fixnými rituálmi, držia rodinu krásne pokope.   

Rituály pri špeciálnej príležitosti  

Či už sú to meniny, Veľká noc alebo Vianoce: niektoré zvyky, ktoré výrazne ovplyvnili detstvo, v dospelosti prežívame opäť a ešte radšej. V deň narodenín dávame na krásne ozdobenú tortu sviečky, Ježiško rozozvučí Vianoce roľničkami a vo veľkonočnom hniezde je vždy jedno vajíčko zafarbené na červeno.     

Tieto obyčaje nie sú dôležité len pre potomkov, sú aj súčasťou krásnych spomienok mnohých dospelých, môžu sa s nimi totiž po rokoch stotožniť. Deti z rozvedených či nevlastných rodín nachádzajú v slávení týchto sviatkov niečo ako oporný múr, pretože v rámci zmeny usporiadania rodinných štruktúr a vzťahov sa prispôsobujú novým potrebám členov.     

Tradícia v sociálnom prostredí  

Deti často posilnia aj zvyky mimo ich rodiny. Školské oslavy im dajú pocítiť, že patria do tej ktorej triedy, pri narodeninových oslavách im svoju sociálnu oporu vyjadrujú kamaráti. Znamenajú niečo, na čo sa deti tešia a na základe čoho sa vedia v budúcnosti orientovať – takisto ako sa tešia aj na maličkosti, ktoré formujú a štruktúrujú ich bežný deň a každodenný život. Všetko toto im koniec koncov ponúka stabilitu a istoty.  

Rituály je potrebné prispôsobovať  

Každá rodina má svoj vlastný rytmus, svoje vlastné predstavy. A samozrejme, svojský je aj každý jeden člen rodiny. Rituál, ktorý napríklad obľubuje dcéra, považuje syn za výsostne nudný a naopak, jeho obľúbené rituály babskú časť rodiny vôbec nezaujímajú. A preto je dôležité položiť si otázku, či tá ktorá zvyklosť dieťaťu vyhovuje a ak nie, treba ju jednoducho upraviť.  

Ako deti rastú, z niektorých rituálov, ako napríklad z čítania rozprávok, vyrastú. Spoločne však môžete veľmi rýchlo zistiť, čím takýto rituál nahradiť. Zaužívaný zvyk potom jednoducho prispôsobíte realite a túžbam dieťaťa, dieťa napríklad prevezme rolu rozprávača a namiesto rozprávky porozpráva otcovi o tom, čo cez deň zažilo alebo mu môže tiež porozprávať o svojej obľúbenej komiksovej postavičke. Dieťa sa tak úžasne zabaví, pretože má pocit, že aj ono prispieva niečím kreatívnym.