Active Beauty
Učíme sa na nočník: 6 tipov, ako odplienkovať dieťa

Potrebuješ cikať?

Učíme sa na nočník: 6 tipov, ako odplienkovať dieťa

Pá pá plienka: od určitého veku dieťaťa je táto veta snom každého rodiča. Ale ako sa naše ratolesti naučia byť bez plienky a chodiť samy na záchod? Dôležité je, aby ste im hlavne dôverovali. 
Všetci chceme svoje deti vychovávať starostlivo a všímavo, chceme napĺňať všetky ich potreby, nevystavovať ich stresu, nekričať na ne, ani ich nehrešiť. Toľko teória. Samozrejme, je nám jasné, že realita je niekedy trošku iná a ani my rodičia nie sme neomylní.  
 
No práve pri odúčaní od plienky je všímavosť naozaj dôležitá. Rodičia pri tejto tému musia odsunúť svoje vlastné potreby na druhú koľaj. Jasné, všetci rodičia predsa chcú, aby sa ich dieťa konečne zbavilo plienky: koniec koncov, kým sa dieťa posadí samo na záchod, prebalíme ho v priemere asi 4 500-krát.   
 
Kedy a ako sa vaše dieťa podarí najlepšie odplienkovať, je veľmi individuálne. Mnohé deti sú v 24 mesiacoch, alebo dokonca o niekoľko mesiacov skôr, už dostatočne pripravené začať chodiť na potrebu samy. Iné detičky zas v tomto veku ešte zamestnávajú iné vývojové kroky. A nie sú pripravené vzdať sa plienky, kým nedovŕšia tri roky. A potom napomôžu tieto tipy:
 

Preč s plienkou: 6 nápomocných tipov

 
 

1. Dôverujte v detskú zvedavosť

Najdôležitejšie pri odplienkovávaní: myslite na schopnosti svojho dieťaťa a tiež na jeho sebaurčenie. Jeannine Miková, lektorka v oblasti vzdelávania dospelých a autorka bestselleru „Mama, nekrič!“ na svojom blogu píše: „Na ceste za odplienkovaním je nutné dôverovať zvedavosti a nadšeniu našich šikovných a schopných detí.“
 
Je presvedčená: rodičia by nemali nútiť, trénovať, trestať ba ani odmeňovať svoje deti za to, že chodia na toaletu, deti tak budú rýchlejšie napredovať. „Omnoho dôležitejšie je, aby svoje deti neprehliadali a aby naopak prihliadali na ich potreby.“  
 
 

2. Podporujte jeho prirodzené záujmy

Rodičia sami dobre rozpoznajú, kedy ich dieťa vykazuje zjavný záujem o to, aby chodilo na nočník. Chce chodiť s nimi na toaletu, prejavuje záujem pochopiť, o čo na toalete ide a je natoľko zvedavé, že si chce už samo od seba sadnúť na nočník. Ak chce dieťatko vyskúšať aj dospelácku toaletu, je čas zaobstarať si detské sedadlo na wc dosku. Tiež je dobré dieťa povzbudiť, aby si skúsilo, ako sa splachuje, alebo mu ponúknite, či ho nemáte zdvihnúť a na toaletu posadiť vy.
 
 

3. Nevyvíjajte na dieťa tlak

Kľúčom k úspechu je dôsledné učenie dieťatka na nočník bez vyvíjania nátlaku. Hneď ako mamina či tato spozorujú, že dieťa chce ísť na toaletu, mali by mu ponúknuť nočník. Ideálne je na to ísť hravou formou. Môže sedieť na nočníku a vy mu k tomu čítajte knižku. Môžete ho tiež zaangažovať tak, že sa pridá na toaletu vtedy, keď idete vy. Alebo nechajte dieťa, aby si na toaletu vzalo svojho obľúbeného plyšáka a dalo ho vycikať.  
 
 

4. Neodmeňujte ho, ani netrestajte

Dôležitejšia ako fakt, či sa vaše dieťatko dostane na nočník či toaletu včas, je vaša schopnosť zdržanlivosti. Úspechy sa snažte príliš neoslavovať a deti tiež za úspechy neodmeňujte – samozrejme prípadné neúspechy netrestajte! A Jeannine Miková ešte raz: dieťatku venujte pozornosť a prihliadajte na jeho potreby.  
 
 

5. Dožičte každému dieťaťu vlastný rytmus

Apropo k potrebám: venujte pozornosť signálom, ktoré vaše dieťa vysiela. A berte ich so všetkou vážnosťou. Napríklad: vaše dieťa bolo už na najlepšej ceste odnaučiť sa od plienok. No potom sa mu stane nehoda a do nohavíc putuje celá nálož. A po tejto skúsenosti sa drobec opäť dožaduje plienky. Absolútne správne – poddajte sa tejto jeho detskej potrebe. A vôbec sa mu to nesnažte vyhovoriť dospeláckymi argumentami.   
 
 

6. Zachovajte pokoj 

Niektoré deti sa naučia byť bez plienky zo dňa na deň, iné zas na to potrebujú viac času. A takto znie najlepšia rada rodičom: pokoj a rozvaha sú základ. Mnohé deti už vydržia bez plienky cez deň, avšak potrebujú ju ešte na noc. „U niektorých detí ešte nefunguje hormonálne podmienený stimul na vyprázdnenie mechúra,“ hovorí Mariella Gögeleová, lektorka kurzu „positive birth“ a poradkyňa pri odplienkovaní dieťaťa. „Jednoducho sa neprebudia na to, že majú plný mechúr.“   
 
Pamätajte však: každé zdravé dieťa jednoducho raz v noci vstane a celkom samo od seba odcupitá na toaletu.