Active Beauty
Z bolestí brucha u dieťaťa sú rodičia v pomykove

Čo môže pomôcť?

Z bolestí brucha u dieťaťa sú rodičia v pomykove

„Mami, bjuško boli.“ Tak túto vetu pozná snáď každý rodič. Čo sa však za týmito ťažkosťami skrýva? V mnohých prípadoch je to niečo úplne iné, ako by ste pôvodne predpokladali.

Zatiaľ čo bábätká vedia nevôľu navonok prejaviť len plačom, menšie deti vám už dokážu povedať, že majú „bi-bi“. A vo väčšine prípadov pritom ukazujú na bruško. Bolesti brucha nie sú u malých detí ničím neobvyklým, často však nie sú tou pravou príčinou ich ťažkostí. Bruško s tým mnohokrát nemá absolútne nič dočinenia. A rodičia sú zmätení.

Bolesti brucha: od akého veku dokáže dieťa lokalizovať bolesť?

Čím je dieťatko mladšie, tým ťažšie je pre neho bolesť popísať a tiež lokalizovať. Až do veku ôsmych rokov deti spravidla opisujú ako bolesti bruška stavy, keď sa necítia komfortne. Na jednej strane sa to dá zdôvodniť tým, že im ešte chýba slovná zásoba, nedokážu patrične popísať intenzitu bolesti alebo ju presne lokalizovať. Na druhej strane, predovšetkým u menších detí nie je nervová sústava ešte úplne dozretá, takže pocit nevôle či bolesti dieťa nelokalizuje, označuje ho ako celkový diskomfort.

Bolesti brucha: takto môžu pomôcť rodičia

Ak sa dieťa sťažuje na bolesti bruška, rodičia by mali spozornieť. Pozorne dieťa sledujte: chytá si intuitívne bruško? Alebo sa skôr nápadne často dotýka ucha, hlavy alebo iného miesta, ktoré by mohlo byť skutočnou príčinou bolesti? Skúste odhadnúť, aké silné sú tieto bolesti. Dá sa u dieťaťa ľahko odviesť pozornosť na niečo iné? Alebo je to stav, kedy na to, aby dieťa na bolesť zabudlo, nepomáha ani tá najlepšia zábava. Sú prítomné aj iné príznaky (napr. horúčka, únava, hnačka)? Pomôžte dieťaťu popísať jeho stav slovami. Ukazujte pri tom na možné miesta bolesti a pýtajte sa dieťaťa, či to bolí tu alebo tam.

Bolesti brucha: možné príčiny bolesti bruška u dieťaťa

U detí sa vyskytujú bolesti brucha výrazne častejšie ako u dospelých. Vo väčšine prípadov sú tieto ťažkosti prechodné a nemajú žiadne vážne organické príčiny. Možné spúšťače bolestí brucha môžu byť nasledovné:

Jedlo: príliš mastné alebo príliš veľa cukru 

Detský žalúdok vždy netoleruje mastné jedlá alebo potraviny a nápoje s vysokým obsahom cukru. Dôležité je vedieť: ťažkosti môže spôsobovať aj ovocný cukor (napr. šťavy, smoothies či čerstvé ovocie). Telo potom jedlo dlhšie trávi, čo deti pociťujú ako nie príliš príjemné.

Črevné parazity: svrbí deti zadoček?

Pôvodcom bolesti brucha môžu byť tiež črevné parazity, aj keď na ne hneď nepomyslíte. Parazity však u malých detí nie sú vôbec zriedkavé, deti sa ľahko môžu infikovať na pieskoviskách alebo od domácich zvierat. Okrem bolestí bruška je príznakom napadnutia organizmu parazitmi práve svrbiaci zadoček – obvykle ak sa tak deje vo večerných hodinách alebo v noci. Práve vtedy parazity vyliezajú z čriev a kladú vajíčka. Opýtajte sa dieťatka, či ho nesvrbí zadoček. Alebo ho sledujte, či si ho nevedome neškrabe. Apropo u dievčat môže byť postihnutá aj vagína, okrem svrbenia môžu dievčatá dokonca pociťovať aj bolesť!

Zápal slepého čreva: náhla a pálčivá bolesť

Našťastie, apendicitída, ktorej sa obávajú mnohí rodičia, sa vyskytuje len zriedka. Rodičia ju spoznajú podľa silnej bolesti (predovšetkým v pravom podbrušku), ktorá sa objaví spravidla dosť náhle. Horúčka a únava sú častými sprievodnými príznakmi. Deti postihnuté apendicitídou sa zväčša neodvážia ani stúpiť na nohu, pretože sa obávajú možnej bolesti.

Príčiny psychického pôvodu

Keď deťom niečo, doslovne, udrie na žalúdok, za bolesťami bruška sa môže skrývať aj psychika. Spor so súrodencami alebo kamarátmi, privykanie si na novú škôlku, zlé sny alebo náročná situácia v rodine môže deti zasiahnuť nielen psychicky, ale aj fyzicky.

Keď bolí bruško: kedy už treba vyhľadať lekársku pomoc?

Rodičia svoje deti najlepšie poznajú a pomerne rýchlo vedia vycítiť, čo ich malému miláčikovi chýba alebo čo mu naopak prospieva. Ak však máte akékoľvek pochybnosti, obráťte sa vždy na pediatra. Pokojne aj vtedy, keď sa chcete len uistiť, že všetko je v poriadku. A nikdy nezabudnite načúvať svojim vlastným pocitom. 

Lekárky a lekári sú len, ako sa hovorí, polobohovia v bielom. Ani oni na prvý pohľad nezistia, čo vášmu dieťatku chýba – predovšetkým vtedy, keď sa jedná o tak všeobecný symptóm akým je bolesť brucha. Opíšte lekárovi či lekárke všetko, čo ste u dieťaťa odpozorovali a čo predpokladáte, že by mu mohlo byť. Čím viac bude zdravotník informovaný, tým lepšie môže pomôcť.

A potom už len jediné: nech sa vášmu malému pokladíku čím skôr polepší. Pritúliť si dieťatko k sebe je zvyčajne tým najlepším liekom.