Menu

3 riešenia pri problémoch s pokožkou hlavy

3 riešenia pre svrbiacu pokožku hlavy, lupiny a mastné vlasy.

Home » Krása » 3 riešenia pri problémoch s pokožkou hlavy - 11.2020

Vlasy si umývate každý deň a aj tak sú rýchlo mastné? Alebo máte sklony k lupinám, hoci používate šampón proti lupinám?

Ošetrenie pokožky hlavy je výzva. Prezradíme vám, ako to zvládnete. Vieme, ako sa zbavíte zničených korienkov a rozjasníte vaše vlasy. V oblasti vlasového stylingu sa vyznáte a aj napriek tomu spôsobuje hlava mnohým z vás problémy. Svrbiaca pokožka hlavy, lupiny alebo rýchlo sa mastiace korienky sú znakom toho, že starostlivosť ešte nie je úplne prispôsobená potrebám vašej pokožky.

Svrbiaca pokožka hlavy

Príznaky

Je podráždená. Svrbí. A je napnutá. Svrbiaca pokožka hlavy je skutočne nepríjemná. Človek sa automaticky škriabe na postihnutých miestach prstami a tým robí problém ešte horším. Svrbiaca pokožka sa môže vyskytnúť najmä pri nosení konského chvosta alebo účesov vyčesaných dohora.

Dôvody

Častou príčinou svrbiacej pokožky hlavy je zápal korienkov vlasov. Takéto podráždenia sa môžu vyskytnúť, keď sú korienky vlasov značne namáhané mechanickým zaťažovaním (napr. napevno stiahnutý chvost alebo drdol, na ktorom v noci ležíte). Ale aj sucho môže byť príčinou svrbiacej pokožky. Často potom nie je použitá dostatočne výdatná starostlivosť o vlasy. Alebo máte deti? Tak prosím vylúčte, či nie sú príčinou svrbiacej pokožky hlavy vši.

Riešenie

Ak máte sklony k svrbiacej pokožke hlavy, dbajte na to, aby nedochádzalo k zbytočným podráždeniam korienkov vlasov. Ak vás pokožka svrbí najmä po prebudení, môže preventívne pôsobiť saténový vankúš. Je obzvlášť hladký a tak umožňuje, aby sa vlasy kĺzali sem a tam, namiesto toho, aby napevno ležali na jednom mieste a tlačili na korienky. Okrem toho by ste mali nosiť vlasy rozpustené a nie pevne do chvosta stiahnuté účesy. V akútnom prípade svrbiacej pokožky hlavy môže priniesť úľavu tinktúra z harmančeka. Pri jej výrobe zmiešajte vo fľaši s rozprašovačom harmančekový čaj s pár kvapkami mandľového oleja, celé to dobre premiešajte a výdatne nastriekajte na pokožku hlavy. A veľmi dôležité: nikdy si svrbiacu pokožku hlavy neškriabte. Iba to zhoršuje svrbenie.

Mastná pokožka hlavy

Príznaky

Mastná pokožka hlavy nepôsobí ani po umytí veľmi sviežo. Už po pár hodinách sú korienky matné a mastné. Často vidno aj malé biele lupiny, ktoré sú na dotyk mastné a zbierajú sa bezprostredne pri korienkoch vlasov. Najneskôr po jednom dni je účes taký mastný, že je potrebné vlasy opäť umyť.

Dôvody

Príčinou mastnej pokožky hlavy, ktorá sa rýchlo zamastí, je nadmerná produkcia mazu. Mastná vrstva, ktorá sa na pokožke vytvorí, nielenže spôsobí to, že účes vyzerá nepestovane, ale môže byť aj živnou pôdou pre huby a baktérie, ktoré sú príčinou lupín a svrbenia.

Riešenie

Znie to paradoxne, ale príliš časté umývanie vlasov neredukuje tvorenie mazu a  dokonca ho podporuje. Pretože každé umytie trochu vysúša pokožku a telo sa pokúša zvýšenou produkciou mazu proti tomu bojovať. Ak máte sklony k mastnej pokožke hlavy, tak by ste nemali vlasy umývať častejšie ako dvakrát za týždeň. Spočiatku budete síce musieť žiť s mastnými korienkami vlasov, z dlhodobého hľadiska sa však produkcia mazu zníži. Ak pokožka hlavy nie je iba mastná, ale vyskytujú sa na nej aj lupiny, pomáhajú špeciálne šampóny proti lupinám. Pri kondicionéri platí: prosím, nanášajte ho iba na vlasy. Už beztak mastná pokožka hlavy by bola vyživujúcimi ošetrujúcimi látkami zbytočne zaťažená.

 

Citlivá, suchá pokožka hlavy

Príznaky

Na zmeny teploty reaguje nepríjemným pnutím. A niekedy aj svrbí. Predovšetkým po fénovaní, ale aj po prechádzke v chladnom počasí sa vyskytnú takéto nepríjemné symptómy. Často má citlivá pokožka hlavy sklony aj k väčším lupinám, ktoré sú také suché, že padajú na plecia.

Dôvody

Sucho je jednou z najčastejších príčin citlivej pokožky hlavy. Zvyčajne je pokožka obalená prirodzeným mastným povlakom, ktorý zabraňuje tomu, aby sa vyživujúca hydratácia vyparila. Zároveň chráni bunky pokožky pred vonkajšími rušivými faktormi ako sú baktérie, nečistoty alebo zmeny teploty. Pokiaľ sa tento princíp ochrany naruší, reaguje pokožka hlavy na akékoľvek zaťaženie citlivo. Taktiež častý dôvod: podráždenie spôsobené neznášanlivosťou voči použitým prostriedkom na ošetrenie.

Riešenie

Ak je citlivá pokožka príčinou tvorby lupín, nepomôžu zvyčajné šampóny proti lupinám. Tieto sú totižto koncipované špeciálne na mastné lupiny, ale nie na to, aby vyživovali suchú pokožku hlavy a tak zabraňovali odlupovaniu zrohovatených buniek. Čo namiesto toho pomôže: intenzívne kúry a vysokohodnotné kondicionéry, ktoré potom nenanášajte iba na vlasy, ale vmasírujte ich aj do pokožky hlavy. Vyživujúco a ochranne pôsobí aj pár kvapiek kokosového oleja, ktorý po umytí vmasírujete do pokožky hlavy. A veľmi dôležité: citlivá pokožka hlavy musí byť podporená k tomu, aby produkovala viac mazu. Jemné masáže hlavy a česanie kefou podporujú aktivitu buniek, podnecujú k produkcii mazu a zabezpečia to, že sa pokožka opäť dostane do rovnováhy.

Ak máte pocit, že nejaký ošetrujúci produkt neznášate dobre a preto máte citlivú pokožku hlavy, tak bude najlepšie, ak prejdete na biologickú starostlivosť.  Silikóny a iné chemické účinné látky by ste mali vynechať na najmenej štyri týždne, aby ste videli, či sa pokožka hlavy zotaví.

Čo však platí pre každú pokožku hlavy (jedno, či svrbí, tvoria sa na nej lupiny alebo je rýchlo mastná): nechce, aby ste sa jej dotýkali prstami, pokiaľ to nie je potrebné. Dotyky vždy predstavujú malé podráždenie a k tomu by mohli preniesť nečistoty a baktérie. Takže, najlepšie bude: ruky preč!

Hore
OKViac informácií