Active Beauty
7 dôvodov, prečo nás smiech robí šťastnými

7 dôvodov, prečo nás smiech robí šťastnými

Vystreliť si z niekoho na prvého apríla je nielen zábavné, ale ľudí to aj privedie k úsmevu či smiechu. A že sa veľa usmievame, je tiež útechou v období korony. „Úsmev stojí menej než elektrina, a dáva viac svetla“ (Abbé Pierre).

Úsmev skutočne dokáže ľuďom pomôcť v temných chvíľach – aprílový žart je teda aj napriek korone, alebo práve kvôli nej, dovolený. Prečo má pre nás všetkých význam oveľa častejšie sa usmievať:

Kto sa veľa smeje (či už s aprílovým žartom alebo bez neho)…

  1. vníma svet pozitívnejšie

Dôkaz toho priniesol francúzsky psychológ Robert Soussignan, keď poprosil okolo 100 testovaných osôb, aby si pozreli videá a pritom držali ceruzu v zuboch štyrmi rôznymi spôsobmi. Niektorí ju museli držať tak, že sa nedobrovoľne usmievali. A pozrime: hodnotili záznamy oveľa pozitívnejšie. Zmenený tvar úst zmenil aj ich spôsob myslenia.

 

  1. … dlhšie vydrží v manželstve

Radostný výraz tváre predlžuje nielen život, ale aj manželstvo. Vieme to minimálne odvtedy, ako Matthew Hertenstein z americkej Univerzity DePauw skúmal súvislosti medzi fotografiami detí a mierou rozvodovosti. Jeho výsledok: človek, ktorý sa za mladi málo usmieval, sa ako dospelý so svojou lepšou polovičkou rozviedol s trikrát vyššou pravdepodobnosťou.

Možno ale majú veselí ľudia už od samého začiatku lepšie šance nájsť si správneho partnera. Veď úsmev je najkratším spojením medzi dvoma ľuďmi. Nečudo. Zvyšuje sympatie, vytvára dôveru a potláča agresiu.

 

  1. … má dlhší život

Ernest Abel a Michael Kruger z Univerzity Wayne State v Michigane v rámci štúdie rozdelili podpisové karty 230 hráčov bejzbalu z 50-tych rokov do troch skupín. Prvá skupina mala na perách slabý úsmev, druhá široký úsmev a tretia sa tvárila vážne. Následne sa bádatelia zamerali na dĺžku života týchto 150 hráčov, ktorí už zomreli, a zistili, že tí so širokým úsmevom žili v priemere o sedem rokov dlhšie ako ich športoví kolegovia bez úsmevu.

 

  1. … lepšie zarába

Kto sa veľa usmieva, je hodnotený ako inteligentnejší. To by mohlo vysvetľovať, prečo tí, ktorí sa veľa usmievajú, sa obratnejšie šplhajú po kariérnom rebríku. Newyorská profesorka psychológie Alice Isenová v štúdii dokázala, že dobrá nálada a úspech v povolaní sú nerozlučný tím. Lebo radostní ľudia nie sú len viac obľúbení u svojich kolegov, ale bývajú aj častejšie povýšení, čím dosahujú v priemere vyššie príjmy.

 

  1. … je kreatívnejší

Štúdia Univerzity v Toronte ukázala, že dobre naladení a priateľsky sa tváriaci ľudia si dokážu s kreatívnymi úlohami poradiť výrazne lepšie než tí, ktorí sa tvária namrzene a signalizujú zlú náladu. Úsmev robí teda nielen šťastným, ale aj kreatívnym.