Menu

Šťastné a veselé: 7 originálnych vianočných zvykov z Európy

Home » Inšpirácia » Kultúra » Šťastné a veselé: 7 originálnych vianočných zvykov z Európy - 12.2018

Keď večer zažiari výzdoba, keď punč a pečené gaštany prevoňajú celú ulicu. Vtedy konečne začína: najkrajší čas roka. A s ním aj špeciálne vianočné zvyky…

Ó, svätý stromček v Chorvátsku

V Chorvátsku sprevádza 24. december jeden špeciálny vianočný zvyk – otec domu hneď ráno zotne kmeň stromu. Podľa regiónu sa tento kmeň zapáli o rôznej hodine počas dňa a napríklad v Dalmácii, sa ešte predtým zafŕka vínom. V každom prípade má horieť počas celého 1. sviatku vianočného. Chorvátsky štedrý večer má od tohto kmeňa odvodený dokonca názov, a to Badnja večer.

Bohatá hostina v Poľsku

V Poľsku sa štedrý večer nazýva vigíliou. Podľa tradície by na štedrovečernom stole malo byť 12 chodov, pretože hojnosť jedla má v nasledujúcom roku priniesť rodine bohatstvo. Počet chodov má byť párny, čo je symbolom plnosti. Stôl sa v Poľsku dodnes prestiera s jedným tanierom pre neočakávaného hosťa naviac.

Začarované Maďarsko

Špeciálny maďarský vianočný zvyk začína už 13. decembra, na svätú Luciu. Po prvé, liatie olova, pri ktorom stuhnuté olovo rozhodne o mnohých osudoch v ľúbostných záležitostiach. Po ďalšie, musí každý muž začať vyrábať stoličku pre Luciu. Tá má byť zo siedmich druhov dreva, do 24. decembra musí byť hotová a na štedrý večer sa musí vziať na polnočnú omšu. Ten, kto si potom v kostole na stoličku sadne, rozozná podľa povesti čarodejnice medzi prítomnými a utečie domov, kde sa stolička spáli. Aby zabránil prenasledovaniu čarodejnicami, posýpa cestu makovými semienkami.

Budúcnosť v orechovej škrupine v Čechách

Prázdne orechové škrupiny sa v Čechách na štedrý večer menia na malé svietiace loďky, ktoré svojmu kapitánovi prezrádzajú budúcnosť. Každý člen rodiny zapáli sviečku na jednej škrupine a pošle ju na vodu v miske. Ak škrupinka prejde až k druhému okraju, má jej kapitán pred sebou dlhý život. Ak sa loďka prevráti, znamená to nešťastie. Ďalšie interpretácie tohto vianočného zvyku hovoria, že majiteľ tej škrupinky, ktorá od ostatných odpláva preč, rodinu opustí.

V Slovinsku puding na strope

Veľmi zábavné sú Vianoce v Slovinsku. Tu vyzvú pána domu, aby zaboril lyžicu do tradičného pudingu a čo najväčšou silou ho vyhodil na strop. Čím viac pudingu ostane visieť na strope, tým viac šťastia prinesie prichádzajúci rok. Tak šťastnú ruku v Slovinsku!

Stromček bez darčekov v Bosne a Hercegovine & v Srbsku

Nie až tak veselo by mohol dopadnúť Štedrý večer v Srbsku a Bosne a Hercegovine, aspoň čo sa týka obdarovania. Vianočné darčeky si totiž nájdu svojich majiteľov až na Nový rok. Silvestrovská noc sa tak vďaka tomuto vianočnému zvyku stáva najdôležitejším sviatkom roka.

Zlatý orech v Rumunsku

Rovnako ako v Čechách, aj v Rumunsku je jeden vianočný zvyk spojený s orechom. Ráno 24. decembra dávajú ženy do vody mincu a vlašský orech a potom si nej umývajú tvár. Tento zaujímavý zvyk má žene priniesť krásu a bohatstvo.

Hore
OKViac informácií