Menu

Aké by to bolo… s oveľa väčšou dávkou priateľskosti pred zrkadlom?

Naša autorka Heidi Listová odteraz velebí každú svoju jazvičku i krivé palce.

Home » Život » Aké by to bolo… s oveľa väčšou dávkou priateľskosti pred zrkadlom? - 03.2020

Pred niekoľkými rokmi som so svojou sestrou sedela na pláži a pozerali sme sa na more. „Máš smiešne palce na nohách!“ povedala. Nedôverčivo som si premerala chodidlá. Ešte aj to. Smiešne palce. No potom dodala: „Čo ti je? Sú perfektné, sú to tvoje palce.“

Bola to práve táto myšlienka, ktorá sa mala stať kockou domina, ktorá je predurčená spustiť ostatné. Rozkvitlo to, čo austrálska komička Celeste Barberová ovláda perfektne. Dokáže sa velebiť taká, aká je. Teraz čestne vytvára fotografie hviezd a modelov pre 6,5 milióna sledovateľov na Instagrame. Komika spočíva vo vnímaní vôbec nie perfektných vecí, čo je oveľa atraktívnejšie než niečo rovnakej formy, niečo umelé. Ľudia túto vibrujúcu, vtipnú ženu milujú za to, že sama seba považuje za dobrú. Že je autentická. Že ukazuje to, o čo ide. Namiesto sebakritiky – boj s porovnávaním!

Sláva presne môjmu telu, s presne touto tvárou. S ktorým som dokázala precestovať tak veľa krajín. Ktoré so mnou ležalo choré na gauči a zakaždým opäť vyzdravelo. Ktoré sa so mnou učilo. Ktoré sa tešilo, keď dostalo pohladenie. Ktoré sa pri ohrození dokázalo brániť. Sláva mojim statným nohám, ktoré ma niesli tisícky kilometrov cez bežné dni, ktoré so mnou vystúpili na toľko nádherných vrchov. Sláva môjmu bruchu, ktoré v sebe nechalo vyrásť moje deti. Nech žije toto telo, ktoré tu pre mňa vždy bolo a je.

 

Vo chvíľach, kedy škrabance, hrče a jazvy, nevhodné dĺžky a šírky, sú na mne predsa len nepríjemne nápadné, beriem si k srdcu radu, ktorú Celeste Barberová dala v jednom interview: „Keď sa postavíš pred zrkadlo, buď k sebe zdvorilá. Nekritizuj sa kvôli vráskam. A nezízaj na svoj veľký nos dlhšie ako je nutné. Kašli na to, že stehná sa ti o seba šúchajú. Buď k sebe priateľskejšia ako k svojej najlepšej priateľke, u ktorej ti neprekáža, že vyzerá ako rotačný mop. Poskočí ti srdce, keď ju vidíš. Usmej sa a povedz: ,Ahoj, to som ja! Pekné, že som tu!'“

 

Heidi Listová je slobodná autorka a kultúrna manažérka. Dvojnásobná matka publikuje o. i. v časopisoch Falter, Wiener a Der Standard a je členkou redakcie vysielania neskoro večer televízie ORF Willkommen Österreich s Dirkom Stermannom a Christophom Grissemannom.

Hore
OKViac informácií