Menu

Ako dodám svojim vlasom lesk?

Žiarivé namiesto suchých. Pomocou niekoľkých trikov sa vlasy budú lesknúť ako hodváb.

Home » Krása » Ako dodám svojim vlasom lesk? - 02.2020

V jednej časti legendárneho TV seriálu Sex v meste sa Charlotte spýtala svojej priateľky Carrie: „Myslíš, že sa mi dnes vlasy príliš lesknú?“ Carrie jej odpoveď zostala dlžná, no snáď je jasná: na príliš lesklú hrivu sa pravdepodobne ešte nikdy nikto nesťažoval, skôr naopak. Ak by ste sa chceli podobať Charlotte, máte niekoľko možností.

Uhladenie až do vysokého lesku

Správny nástroj z vás urobí ,,majsterku lesku“: kefa. Denným prečesávaním sa maz z pokožky hlavy rozmiestni až po končeky vlasov. Tak poslúži nielen ako ochranný štít, ale zabezpečí aj porciu lesku navyše. Obzvlášť vhodné sú prírodné štetiny (napríklad z diviaka), pretože vonkajšiu vrstvu vlasov uhládzajú šetrne a tým navodzujú lesk. Aj vegánske kefy však môžu zabezpečiť rovnaký efekt. Aby mohla kefa rozvinúť svoju plnú účinnú silu, mali by ste ju pravidelne čistiť šampónom. Pri fénovaní okrúhla kefa podporí narovnávanie vlasov a dodá im šmrnc. Pomôcť môže dokonca i obliečka na vankúš. Bavlna alebo polyester dokážu odsať z vlasov vlhkosť, spôsobiť trenie a odierať štruktúru vlasov. Dobrú alternatívu ponúkajú obliečky z biohodvábu.

Pestovaný skvost

Pre lesknúce sa vlasy je rozhodujúca predovšetkým správna starostlivosť vhodnými produktmi. Lebo výborný lesk vzniká predovšetkým na zdravých vlasoch. Zmývať by ste ich mali na záver vždy studenou vodou, pretože tá uzatvorí drsnú šupinatú vrstvu vlasov. Kúra alebo maska na vlasy raz alebo dvakrát týždenne ich zásobí vlhkosťou a zabráni tomu, aby vyzerali matne.

Práve suché končeky sa okrem toho potešia extra porcii starostlivosti v podobe oleja na vlasy. Svoju úplnú účinnú silu rozvinie olej po maske na vlasy, lebo tak sa zároveň zadrží získaná vlhkosť. Špeciálne lesklé zafarbenie dodajú vlasom farebné pigmenty odrážajúce svetlo a zabezpečia ešte viac lesku.

Oslňujúci lesk

Po vhodnej starostlivosti sa postará o vysoký lesk ešte aj správny styling. Začína už odchodom zo sprchy: namiesto sušenia vlasov trením ich opatrne stláčajte alebo osúšajte ľahkými dotykmi. Trením by ste otvorili šupinatú vrstvu a vlasy by vyzerali suché a lámavé. Hneď po umytí by ste okrem toho nemali používať kefu, lebo vlasy sú vo vlhkom stave elastické, a tým extrémne citlivé. Pre jemné rozuzlenie radšej najprv siahnite po hrebeni s veľkými a riedkymi zubami.

Pri následnom fénovaní je rozhodujúci smer. Vlasy fénujte len do zľahka vysušeného stavu a prúd vzduchu nechajte skĺznuť od korienkov ku končekom, tak sa navyše uzatvorí šupinatá vrstva. Keď sú vlasy vysušené, pre lesk navyše aplikujte ešte studený vzduch. So správnou ochranou pred pôsobením vysokej teploty smiete použiť i žehličku na vlasy. Tu by ste mali dbať na to, aby ste vlasy nevystavovali vysokej teplote príliš dlho. Radšej teda oddeľujte partie vlasov a jednotlivé pramene vyrovnávajte raz a svedomite namiesto viackrát a opakovane. Sprej na dodanie lesku na záver dokončí perfektný výsledok.

Vyžarovanie znútra von

Pre žiarivé vlasy je však dôležitá aj výživa. Obzvlášť vhodné sú potraviny s komplexnými vitamínmi skupiny B ako biotín a vitamín B3. Okrem iného ich obsahujú ryby, vaječný žĺtok a orechy. Takisto naozajstnými dodávateľmi lesku sú strukoviny ako šošovica. Popri balastných látkach obsahujú aj stopový prvok zinok, ktorý môže zabezpečiť lesklé vlasy. A už pri samotných raňajkách môžete urobiť dobrú vec konzumáciou kaše. Ovsené vločky totiž obsahujú rovnaké množstvo biotínu a zinku. Popri zdravej výžive môžu vlasy dlhodobo posilniť a dodať im lesk výživové doplnky. Obzvlášť efektívne pôsobia v tejto oblasti biotín, kyselina kremičitá a vitamín B.

No príčinou vlasov bez lesku nemusia byť len chýbajúce výživné látky. Aj stres a nedostatok spánku môžu vlasom i človeku odobrať vyžarovanie. Nielen preto je dôležité dopriať si pravidelne prestávky – možno rovno aj s výživnou maskou na vlasy.

Hore
OKViac informácií