Active Beauty
Ako doma zabaviť deti

Ako doma zabaviť deti

Koronavírus drží svet v napätí a vedie k nude detí, ktoré kvôli karanténnym opatreniam a zavretým škôlkam aj školám, ostali doma. Ale nerobte si starosti. Máme pre vás tipy pre ich zabavenie. Týchto 10 hier urobí v čase krízy radosť nielen malým, ale aj veľkým.

Nie každé dieťa sa zvládne hrať samé. A aj väčším deťom je už niekedy dlho, o to viac počas „korona krízy“, kedy sa v najbližších týždňoch budú musieť zabaviť doma. Ale žiadne obavy. Ak potrebujete nápady ako zabaviť vaše deti počas núteného „korona“ voľna, páči sa:

 

10 x zábava pre deti, nielen pre časy pretrvávajúceho koronavírusu:

1. Hor sa von: užitočné podnety

To, že príroda je pre deti najlepším ihriskom, je známa pravda. Nie každé dieťa však chodí rado von. Samozrejme, nie je to nevyhnutné – máme pre nich dostatok tipov aj pre zábavu vnútri, či je alebo nie je krízový stav. Ak predsa len potrebujete nejaké podnety, aby ste vylákali vášho potomka von, páči sa: nechajte vaše deti zbierať kamene, ktoré potom doma rozohrejte v rúre na približne 15 minút. Následne už na nich môžu deti tvoriť pomocou voskoviek pekné vzory. Dávajte však pozor. Kamene po vybratí z rúry nechajte najprv jednu až dve minúty vychladnúť. Ako alternatívu môžete vonku usporiadať hľadanie pokladu – schovajte ako poklad nejakú peknú knižku, ktorú si spoločne prečítate, nový materiál do debničky na vyrábanie alebo balenie kukuričných zrniečok na popcorn a spoločné pozreranie rozprávky.

2. Kúpanie hračiek: také čisté neboli ešte nikdy

Užitočné činnosti detí nám v ideálnom prípade nerobia len radosť, ale v prvom rade majú zmysel. Ako napríklad malý wellness program pre bábiky a medvedíkov. Navrhnite vašim deťom, aby si spravili relaxačný SPA program so svojou obľúbenou látkovou hračkou. Bábiky a medvedíky budú vyčistené, okúpané, vyfénované a možno aj vymasírované. Deti z toho budú mať radosť a hračky budú opäť pekne čisté.

3. Posteľ z balónov: zábava, kým nám dych stačí

Na túto hru potrebujeme balóny a veľkú posteľnú obliečku. Nafúknite balóny spolu s deťmi a naplňte nimi posteľnú obliečku. Čím viac balónov sa zmestí dnu, tým stabilnejšia bude neskôr hracia plocha. Keď je obliečka naplnená, môžu sa na tejto vratkej perine deti poriadne vyblázniť. Ale pozor: občas nejaký balón praskne, tak sa nezľaknite.

4. Potápanie vo vani: vodné hry na doma

Kto sa chce už teraz naladiť na leto, zorganizuje si kúpaciu párty vo vlastnej vani. Jednoducho naplňte vaňu vodou, penou a rôznymi predmetmi (napr. lego kocky alebo hračky), ktoré sa ponoria na dno. Deti si nasadia potápačské okuliare a šnorchel a môžu sa potápať. Potápanie za pokladmi je zábava a navyše popri ňom vybavíte aj tak veľmi neobľúbené umývanie vlasov. Perfektné pre deti aj rodičov.

5. Bowling: veselé rodinné kolky

Keď sa obývačka či chodba zmení na pravú bowlingovú dráhu, je to zábava nielen pre deti, ale aj pre veľkých. Čo na to potrebujete? Deväť prázdnych plastových fľašiek a jednu stredne veľkú loptu. Fľaše naplňte do jednej tretiny vodou, aby nepadali veľmi jednoducho a rozostavte ich do tvaru trojuholníka. Potom si každý účastník vezme loptu a pokúsi sa zo stanovenej vzdialenosti zhodiť čo najviac fliaš.

6. Čarovný piesok: skutočná domáca zábava pre deti

Čarovný piesok je zmes piesku a plastelíny. Je tak drobivý ako piesok, ale keď ho spracujete v rukách, spojí sa do jednotnej hmoty. Môžete z neho postaviť hrad alebo vypichovať formičky. A to najlepšie je, že si takýto čarovný piesok môžete vyrobiť aj sami. Potrebujete 1 kg múky, 150 ml oleja (detský alebo slnečnicový) a trochu potravinárskeho farbiva. Jednoducho všetky suroviny spolu premiešajte. Je ideálny na pieskové hry v byte.

7. Maľovanie na posteľnú bielizeň: poteší sa aj deduško Večerníček

Maľovať na látku je tak či tak veľkolepé, ale ešte viac radosti budú mať deti vtedy, keď vytvoria niečo, čo budú môcť neskôr použiť. Vytvoriť si vlastnú posteľnú bielizeň je pre deti naozaj špeciálna zábava na doma. A čo môže potešiť nás rodičov? Kým je toto veľké dielo hotové, trvá to väčšinou hodiny. Malý tip: kúpte bielu bavlnenú posteľnú bielizeň, táto sa ako podklad na maľovanie hodí najlepšie. Pri kúpe farieb na textil dávajte pozor, aby sa nedali vyprať, inak by sa umelecké dielo stratilo hneď po prvom praní.

8. Trhanie novín: kúpeľ z trhancov

Aj malé deti a bábätká si chcú prísť na svoje. Aby ste pre nich našli veselú činnosť, nemusí to byť nič zložité. Všetko, čo potrebujete, sú staré noviny. Ukážte drobcom, ako sa dajú noviny trhať na malé kúsky a hádžte ich divoko okolo seba. Malé deti majú rady takéto lístočkové vojny. Čím viac lístočkov natrháte, tým to bude väčšia zábava. Ešte jeden tip: naplňte natrhanými kúskami veľkú kartónovú krabicu a posaďte dieťa dnu. Bude tento lístočkový kúpeľ milovať.

9. Ahoj, loďka: ideme von

Neexistuje zlé počasie, iba zlé oblečenie. A práve preto zabaľte seba a svoje dieťa najlepšie hneď teraz do nepremokavého oblečenia a vhodných topánok a choďte na čerstvý vzduch. Nezabudnite si vziať papierové lodičky, ktoré ste predtým spolu so svojimi deťmi poskladali. Nájdite si obrovskú mláku a nechajte na nej loďky plávať. S takýmito hrami bude s deťmi zábava aj v daždivom počasí.

10. Slané cesto: pečenie trochu inak

Keď zmiešate šálku soli so šálkou vody a dvomi šálkami múky, vznikne vám vynikajúce cesto, ktoré sa síce nedá jesť, ale môžete z neho vykrajovať a tvarovať pekné figúrky. Zhotovte si s deťmi pekné prívesky alebo veselé postavičky, ktoré následne musia schnúť najmenej tri dni na vzduchu. Hotové usušené figúrky potom môžete namaľovať akrylovými farbami. Prajeme vám veľa zábavy!