Menu

Ako môže fungovať vzťah na diaľku

Traja ľudia – tri príbehy.

Home » Život » Duševné zdravie » Ako môže fungovať vzťah na diaľku - 06.2018

Keď váš partner žije stovky kilometrov ďaleko, je to síce náročné, ale čas strávený osamote môžete využiť na objavovanie samého seba. A pri každom ďalšom stretnutí si opäť pripomeniete, aké je to byť čerstvo zaľúbení. Traja ľudia sa nám zverili so svojimi skúsenosťami so vzťahom na diaľku.

Finn unavene klesol na pohovku. Dnes absolvoval prehliadku Gyeongbokgung, jedného z piatich najväčších palácov v Soule. V preklade tento názov znamená „žiarivá blaženosť“. Finn (všetky mená v tomto článku boli zmenené) sa pred rokom kvôli práci presťahoval do Južnej Kórey a túto blaženosť pociťuje na vlastnej koži. Má skvelú prácu, užíva si prechádzky mestom a vychutnáva si kimči – juhokórejské jedlo z pikantnej nakladanej zeleniny. Skutočné šťastie však pocítil až vtedy, keď sa o svoje každodenné radosti a strasti mohol podeliť so svojou ženou. Tá žije v Norimbergu, vzdialenom takmer 8500 kilometrov vzdušnou čiarou.

Aj Nadine a Viktoria vedia, aké je to mať vzťah na diaľku a aké výzvy so sebou prináša.
Tri príbehy o láske, pre ktorú vzdialenosť nie je prekážkou.

Finn: „Človek skrátka musí mať istotu.“

Keď sa Finn a Marija po spoločnom semestri v zahraničí odsťahovali do dvoch rôznych krajín, mali v tom jasno: Nastal čas sa rozhodnúť. „Každá návšteva stála troj až štvorcifernú sumu,“ hovorí Finn. „Jednoducho povedané – nemohli sme si dovoliť povedať si, že uvidíme, kam to povedie.“

Stáť si za svojím partnerom už dnes nie je samozrejmosťou. Ľudia sa často bezhlavo ženú za nájdením bezchybného partnera a dokonalého života a vôbec si nevšimnú, aké šťastie majú priamo pod nosom. Finn má jasno v tom, ako veľa pre neho jeho vzťah znamená. Aj keď sú si geograficky veľmi vzdialení, je medzi nimi silné emočné puto. Ani jeden z nich si nerobí ilúzie o „dokonalom živote“. „Jeden môj priateľ mi raz povedal, že v živote sú tri dôležité elementy: vzťah, bývanie a práca. Vyber si z nich dva, ktoré chceš mať perfektné. Dokonalosť vo všetkých troch zároveň nikdy nedosiahneš,“ hovorí Finn.

Keď ho Marija navštívi, zvyčajne sa zdrží niekoľko týždňov. „Najviac mi chýba, keď sa sám prechádzam Soulom,“ hovorí Finn. „O mnohé spomienky by som sa s ňou skrátka rád podelil.“ Preto na vzdialenosť 8000 kilometrov posiela čo najviac fotografií. „A ak práve nespí, ihneď dostanem odpoveď,“ hovorí Finn. Aj napriek osemhodinovému časovému posunu si takmer každý deň nájdu čas na dlhší rozhovor na Skype. „Vo vzťahu na diaľku považujem za extrémne dôležité deliť sa o každodenné zážitky. Inak sa ľudia časom odcudzia.“ Sotva to dopovie, vyruší ho správa: „Futbaloví fanúšikovia sú otrasní, parkovisko pred Ikea je plné opilcov!“ Anekdota z Marijinho bežného dňa. Finn sa usmieva.

Kráčať každodenným životom osamote však so sebou prináša aj nové príležitosti.  Aby sa človek rozvíjal, musí mať dostatok osobného priestoru. Marija sa môže plne sústrediť na svoju novú prácu a voľné večery rada trávi na hodinách jogy. Finn sa stretáva s priateľmi, kedykoľvek sa mu zažiada. „Obaja máme vlastné skúsenosti, ktoré nám vo výsledku dávajú dokonca viac, ako keby sme boli na spolu na jednom mieste,“ myslí si Finn.

Aj napriek tomu sa už teší na obdobie, keď budú so svojou ženou , s ktorou sa pozná už desať rokov, opäť žiť spolu. Zrejme o dva až tri roky, keď obaja oslávia tridsiate narodeniny a začnú túžiť po deťoch.

Nadine – „Vždy ako čerstvo zamilovaná.“

Keď Nadine zavčas ráno na autobusovej zástavke netrpezlivo čaká na svojho priateľa, cíti v žalúdku známe chvenie. Skrátka ako čerstvo zaľúbená. „Je to taký intenzívny pocit, že kvôli nemu ochotne absolvujem aj namáhavé nočné jazdy autobusom z Innsbrucku do Berlína,“ hovorí. Skočí mu do náručia a okamžite sa cíti v bezpečí. Všetky bolesti a túžby sú pasé. „Stretávame sa každé dva až tri týždne a najradšej by sme celý deň len leňošili doma,“ smeje sa Nadine. „Je jednoducho krásne stráviť opäť pár celkom obyčajných dní spolu.“

Ich situáciu komplikuje pracovný život. Nadine študuje na univerzite a jej priateľ je sociálny pracovník. „Je pre mňa veľmi ťažké donútiť sa ísť počas dňa na prednášku, keď viem, že na mňa doma čaká,“ vysvetľuje Nadine, ktorá by vtedy najradšej odriekla všetky povinnosti. „Ak je to v mojich silách, venujem mu každú minútu. A je to vzájomné. Keď sme spolu, trávime spoločne tak veľa času, že sa z nás takmer stáva jedna osoba.“

„Sme v úplnom opojení emóciami: Na jednej strane zažívame euforické obdobia spoločných víkendov, kedy zabúdame na celý okolitý svet. Na druhej strane máme priestor na intenzívny osobný rozvoj v čase, keď sme od seba vzdialení. Nie je to jednoduché, ale výhodou je, že počas všedných dní obaja viac dbáme na svoje vlastné potreby. Mám kamarátky, ktoré celý život prispôsobujú svojmu partnerovi. To by som nedokázala.“ Aby sa zaľúbenci v období odlúčenia neodcudzili, odporúča Nadine otvorene hovoriť o svojich pocitoch.

„Hovoríme spolu o všetkom. Aj o obavách a pochybnostiach, čo môže občas viesť aj ku konfliktom,“ priznáva. Takéto rozhovory na diaľku nie sú vždy jednoduché, ale veľmi posilňujú vzťah. Za náročné považuje najmä fyzické odlúčenie. „Niekedy mi skrátka chýba, že ho nemôžem chytiť za ruku alebo sa zobúdzať po jeho boku.“

Viktoria – „Hovoriť o maličkostiach“

Viktoria môže po dlhej dobe konečne zase tráviť čas so svojím priateľom. Po piatich rokoch sa vrátil z Veľkej Británie. „To, že je opäť tu, je skrátka úžasné. Musíme si však opäť nájsť spoločný rytmus. Najdôležitejšia je trpezlivosť a obojstranná dôvera,“ hovorí. Vo vzťahu na diaľku sa človek neustále učí niečo nové. Základom nie je vytvoriť si spoločný systém, ale najmä neustále na ňom pracovať. Vzťah je nepretržite sa meniaci proces. „Ak vo vzťahu prekonáte diaľku, naučíte sa byť pohotoví, flexibilní, nezávislí a trpezliví,“ myslí si Viktória.

Príbuzní a známi boli skeptickí, keď sa pred šiestimi rokmi rozhodla zostať vo vzťahu so svojím priateľom aj napriek veľkej vzdialenosti. Kamaráti svoje pochybnosti vôbec neskrývali: Naozaj si myslíš, že to môže fungovať? S partnerom by si mala tráviť omnoho viac času! „Nenechám sa zneistiť takýmto spoločenským tlakom,“ hovorí Viktoria. „Keď sú obaja partneri rozhodnutí pre vzťah na diaľku, dokážu to.“ Dôležitý je pravidelný kontakt. „Partneri by spolu mali hovoriť aj o maličkostiach a viesť bežné rozhovory – pokojne o jedle alebo plánoch na večer.“

Viktóriinym snom, rovnako ako u Finn a Nadine, je vzdialenosť prekonať. Je samozrejmé, že človek by najradšej trávil v náručí milovanej osoby každý deň a delil sa o pekné zážitky. Vzťah na diaľku nás však naučí spoľahlivosti a zvedavosti. Vďaka nemu pochopíme, aké dôležité je zostať nezávislou, samostatnou osobnosťou. Každý vzťah človeka obohacuje – dokonca aj vzťah na vzdialenosť 8000 kilometrov.

Ako na funkčný vzťah na diaľku

 • Intenzívna komunikácia počas všedných dní.
 • Či už prostredníctvom WhatsApp, Skype alebo Facebooku – udržiavaniu citovej väzby pomôže každodenné posielanie fotografií obeda s priateľmi, rozprávanie zážitkov zo squashového zápasu s kolegyňou z práce alebo rozhovor o najnovšom romantickom románe.
 • Hovorte o veciach bez zábran.
 • Rovnako potrebné ako veselé rozhovory sú aj tie nepríjemné, aby zo vzťahu nevyprchala úprimnosť.
 • Naučte sa trpezlivosti.
 • Ak partner zrovna nie je tam, kde vy, je potrebné sa naučiť počkať na neho a tešiť sa na ďalšie spoločné chvíle.
 • Využite čas osamote.
 • Síce ste sa preň nerozhodli dobrovoľne, ale v tomto období máte priestor na objavovanie vlastných záujmov, stretávanie s priateľmi a vlastnú prácu.
 • Ignorujte očakávania okolia.
 • Nežeňte sa za dokonalosťou v očiach okolia. Naučte sa byť spokojní s tým, čo máte.
 • Zdieľajte voľný čas.
 • Napríklad také spoločné čítanie kníh a diskusie o nich sú voľnočasovou aktivitou, kde vzdialenosť nehrá žiadnu úlohu.

Zhrnutie: Čo nás vzťah na diaľku môže naučiť

 • Napriek vzdialenosti je dôležité vzájomne sa deliť o každodenné zážitky. Vďaka prehľadu o každodennom živote toho druhého nedôjde k prerušeniu puta.
 • Vzťah na diaľku nepredstavuje len prekážku, ale aj príležitosť. Ako pár toho zažijete viac, ako keby ste boli na jednom mieste.
 • Bonus navyše: „Pocit čerstvej zamilovanosti“, keď sa opäť stretnete.
 • Alebo možnosť intenzívneho sebarozvoja, keď ste odlúčení.
Hore
OKViac informácií