Menu

Ako priviesť štítnu žľazu, nadobličky a spol. do „hormónie“

Je dobré vedieť, ako môžeme podporiť štítnu žľazu či nadobličky.

Home » Život » Zdravie » Ako priviesť štítnu žľazu, nadobličky a spol. do „hormónie“ - 04.2020

Ľudský hormonálny systém je komplexná stavba, na ktorej sa podieľa až osem hormonálnych žliaz. Tie vo svojich bunkách vytvárajú okolo 1 000 rôznych látok, ktoré sa cez krv presúvajú v tele. Tieto hormóny veľmi presne riadia orgány a procesy látkovej výmeny.

Len keď toto všetko funguje, cítime sa zdraví. Ak nie, trpí vitalita i imunitný systém. Môže to spôsobovať funkčné poruchy a choroby, vysvetľuje lekár Berndt Rieger. Symptómy ako vysoký krvný tlak, sklon k infekciám či depresívna nálada môžu poukazovať na hormonálnu nerovnováhu. Týka sa to, žiaľ, najmä žien, lebo ich hormonálny systém je komplikovanejší a náchylnejší na poruchy než mužský.

Hormóny štítnej žľazy: 4 otázky pre odborníka

Lekár Berndt Rieger prezrádza, ako funguje štítna žľaza.

  1. Čo sa teraz na jar mení v našom hormonálnom systéme?

Potrebujeme menej hormónov štítnej žľazy, lebo sa otepľuje a slnko aktivuje riadiace žľazy mozgu cez oko. Tvorí sa aj viac vitamínu D, čím sa hormonálne žľazy opäť dostávajú do formy a stúpajú hladiny rastových a pohlavných hormónov.

 

  1. Je štítna žľaza skutočne „sídlom našej duše“?

Čiastočne. Svojimi hormónmi sa veľmi silne podieľa na regulovaní nášho emocionálneho prežívania. Rozhoduje, či a akí silní sa cítime – v súlade s nadobličkou, ktorá má pripravené rôzne pocitové odpovede na stres. Je prepojená s nervovou sústavou, ktorej látky podľa toho prúdia. Ide vlastne o úzku spoluprácu nervovej a hormonálnej sústavy.

 

  1. Mali by sme si pravidelne nechať kontrolovať hormonálne hodnoty ako TSH?

Výpovedná hodnota laboratórnych hodnôt sa veľmi preceňuje. Či štítna žľaza a nadobličky fungujú možno zistiť podľa toho, či má človek v rovnakom dennom čase a situácii telesnú teplotu nameranú v ústach od 36,3 do 37,3 a nemá žiadne ťažkosti. Ako rutinné vyšetrenie odporúčam skôr ultrazvuk štítnej žľazy.

 

  1. Ako na náš hormonálny systém pôsobia jód a selén?

Každá bunka tela potrebuje dostatok jódu ako nositeľa energie. Krvné hodnoty vypovedajú o jeho funkčnej pôsobnosti v látkovej výmene len málo, v prípade nedostatku je však telesná teplota celkovo veľmi nízka. Aj nedostatok selénu, ešte častejšie vitálnych látok ako železo a vitamín D, môže blokovať produkciu hormónov v štítnej žľaze.

 

 

Ako posilniť štítnu žľazu

  1. Stravujte sa prospešne pre hormóny

Priaznivo pôsobí prestávka v prijímaní potravy od 12 do 16 hodín denne, ako je to pri intervalovom pôste. Zamerajte sa na málo spracované potraviny bohaté na vitálne látky. Vyberajte si biologicky pestované, pokiaľ možno rozmanité druhy ovocia a zeleniny, bezlepkové obilniny ako pšeno, amarant či pohánku ako aj orechy a semienka. Zo živočíšnych produktov je odporúčané malé množstvo mäsa (v bio kvalite), sladkovodné ryby, jedno až dve vajíčka týždenne a trocha masla alebo ghee. Ostatnú potrebu tukov možno dobre vykryť ľanovým, konopným, repkovým, olivovým a sójovým olejom.

 

  1. Doprajte si prestávky na odpočinok

Vysoká hladina stresového hormónu nadobličkám vôbec neprospieva. Prestávky s meditáciou a autogénnym tréningom pomáhajú počas pracovných dní. Cez víkend môžete napríklad navštíviť les – je jedno, či prechádzka alebo šport v lese. Vdychovanie aromatických látok stromov a kríkov (terpénov) znižuje stresové hormóny prostredníctvom chemickej reakcie.

 

  1. Správne dýchajte

Správne dýchanie pomáha. Tak veľmi chválené dýchanie do brucha sa ukazuje ako zázrak aj pre hormóny. Kmitaním bránice sa totiž podnecujú aj susediace nadobličky.

 

  1. Využívajte hlas

Zvukové vlny hlasu pôsobia na štítnu žľazu ako vibračná masáž a podnecujú jej prekrvovanie. Spievanie, najmä pohmkávanie, sa postará o lepší tok hormónov.

 

  1. Masáže žliaz

Funguje na jednej strane jemným, priamym hladkaním hormonálnych žliaz. Obzvlášť dotýkanie sa ženských pŕs vedie k vylučovaniu hormónu lásky oxitocínu ako aj k odolnosti voči stresu vďaka tvorbe prolaktínu. Na druhej strane sa k žľazám dá dostať aj cez meridiány – napríklad akupresúrou.

 

Tip: Výživové doplnky so selénom, železom a vitamínom D3 nájdete na mojadm.sk.

Hore
OKViac informácií