Active Beauty
Ako sa zaľúbia muži? A ako ženy?

Prečo sa zaľúbime?

Ako sa zaľúbia muži? A ako ženy?

Vraví sa, že si musíme navzájom dobre voňať. Ale to predsa nemôže byť všetko. Pri takej komplexnej otázke, akou je zaľúbenie sa a či pritom muži fungujú inak ako ženy, musí existovať viac dôvodov.

 

Ako sa zaľúbime: skutočné dôvody mužov a žien

1. Pach: vôňa zvádzania
Áno, je to tak. Zamilujeme sa podľa nosa. To, ako niekto vonia, rozhoduje o tom, či sa zaľúbime alebo nie – a síce rovnako muži ako aj ženy. A celé sa to odohráva podvedome. Totiž, nie je to omamujúca Eau de Cologne, ktorá nás vynesie do siedmeho neba. Oveľa viac sú to subtílne posolstvá individuálneho telesného pachu, ktoré nás pripravujú o rozum – alebo aj nie. Amorov šíp je vyrobený z kožného tuku a potu. Neznie to práve lákavo, ale tak to pôsobí.

 

2. Spoločné znaky: rovnaký a rovnaká…
Nie, nie sú to protiklady, ktoré sa priťahujú. Psychológovia sa zhodujú: to, čo máme spoločné (koníčky, hudobný vkus, názory atď.) rozhodujú o tom, ako sa zaľúbime – aj toto platí rovnako pre mužov i pre ženy. Na základe spoločných znakov možno totiž predpokladať, že sa vo vzťahu objaví menej konfliktov.

 

3. Príťažlivosť: ako sa muži zaľúbia do zovňajška
Áno, je pravda, že páni tvorstva idú po zovňajšku. Ale nie preto, že by boli povrchní, ale preto, že nasledujú svoje inštinkty. Príťažlivý vzhľad naznačuje zdravie, dobré gény, a tým aj ideálny základ pre rozmnožovanie. Atribúty, ktoré sú, mimochodom, rovnako dôležité aj pre ženy, keď ide o príťažlivosť mužov. No okrúhle brucho či dvojitú bradu ženy mužom skôr odpustia, keď ich vyváži konto a charakter. Ženy chcú mať pokiaľ možno istotu, že s potomstvom nezostanú samy alebo nezabezpečené. Inštinkty teda nie sú vždy aktuálne – no napriek tomu sú rozhodujúce.
 

4. Adrenalín robí príťažlivým: zo stresu sa stane láska
Čo spája páry, ktoré sa zoznámili pri spoločnej horskej túre alebo počas skúšok na univerzite s tými, ktorí sa do seba zaľúbili pri autonehode? Správne: vzrušenie. Adrenalín spôsobuje, že sa zaľúbime. Alebo lepšie povedané: ak spoločne zažijeme stresujúcu situáciu, cítime vzrušenie a podvedome vzťahujeme toto hormonálne opojenie na náš náprotivok. Amor „využije“ dávku adrenalínu – bez ohľadu na to, či sa k sebe skutočne hodíme alebo nie. Láska je totiž slepá (teda aspoň niekedy).

 

5. Mama a otec: ako sa zaľúbime do svojich rodičov
Podobáte sa na jeho mamu? Potom máte dobré šance, že sa do vás zaľúbi. Naopak platí to isté: ženy sa zvyknú zamilovať do typov podobných ich otcom. Zdá sa vám táto skutočnosť tak trochu odpudzujúca? Matke prírode nie. Lebo u mamy a otca sme dostali starostlivosť, bezpečie a lásku. To predsa vôbec nie sú zlé predpoklady na vzťah, no nie?