Menu

Žiadny strach zo starnutia

Zrejte do krásy.

Home » Život » Duševné zdravie » Žiadny strach zo starnutia - 07.2018

Nikto z nás nemladne. Ale ako vlastne prijať starnutie? Žiadny recept vám dať nemôžeme, ale pár dobrých rád áno.

V detstve sme sa často nevedeli dočkať, kedy už konečne dospejeme. Po určitom čase by sme tieto roky ľahkosti často radi vrátili späť. Tieto pocity nás premáhajú najmä v časoch, keď pociťujeme ťažobu všedných dní, riešime vzťahové problémy alebo sa cítime zavalení prácou. Alebo keď objavíme prvé šedivé vlasy a uvedomíme si, že naše telo už nie je také vitálne ako bývalo. Vtedy sa v našej mysli usadia nostalgické myšlienky: To už mám za sebou polovicu života? Aké to bude neskôr, keď budem chorý, nevládny a možno dokonca osamelý?

Naplnený život

Nekompromisný fakt: Všetci starneme. Nezáleží však na dátumoch a číslach, ale na tom, aby bol náš život naplnený. To môže mať pre každého celkom iný význam. Rozhodujúci je náš postoj k sebe samému a k ľuďom okolo nás. Pretože každá fáza života je rovnako cenná. Ideálne je žiť dnes tak, aby sme z toho mohli čerpať aj v nasledujúcich rokoch.

To je plán psychoterapeuta Uwe Böschemeyera. Vo svojej príručke „Wie Sie beim Altern ganz sicher scheitern“ (vo voľnom preklade: „O tom, ako pri starnutí s istotou zlyháte“, vydavateľstvo: Ecowin) to vyjadruje presne: „Nezáleží na ľuďoch, nezáleží na veciach, nezáleží na okolnostiach a spoločenských pomeroch. Tie nenapĺňajú naše bytie. Nezáleží ani na veku, ale na túžbe premeniť všetko, čo dnes máme, na vzácny poklad.“

Tí, ktorí sú otvorení tomu, čo život prináša, majú vyhrané. Hodnoty pre nás môžu byť cenným základom. Tie totiž vekom nevyblednú. A čím dlhšie sme s nimi zžití, tým dlhšie pôsobia. Kto je trpezlivý, žije autenticky. Netúži sa vracať do minulosti a s nádejou hľadí do budúcnosti. Ten, kto miluje, pristupuje k životu v princípe pozitívnejšie. Ten, kto je úprimný a sebe ani druhým nič nevyčíta, je zmierený sám so sebou.

Ten, kto pátra po hlbších súvislostiach, sa nenechá ľahko podráždiť maličkosťami. Ten, kto dôveruje sebe aj druhým, nevníma prekážky, ale príležitosti. Ten, kto za svoj život prevezme zodpovednosť, sa oslobodí od počítania vecí, ktoré nemá alebo nemôže. „Ten, kto je v rámci svojich možností slobodný, vyťaží zo života to najlepšie,“ hovorí Böschemeyer. „Sám sa rozhoduje. Sám určuje smer, ktorým sa chce uberať.“

Mať dôveru vo vlastný život

vekAko to docieliť? Zvládnuť prechod do jesene života tak, aby sme žili naplnený život až do konca? Autor príručky vysvetľuje, že najprv musíme povedať životu áno. Tým má na mysli schopnosť byť neustále kormidelníkom vlastného života. Nezávisle od toho, aké je či bolo naše povolanie alebo spoločenský status. Dôležité je ísť vlastnou cestou bez ohľadu na názory ostatných.

Aby sme toho boli schopní, musíme poznať samých seba, žiť uvedomele a nesnažiť sa slepo plniť očakávania ostatných. Mať dôveru v život znamená byť presvedčený o tom, že život nikdy nestratí svoj zmysel. Bez ohľadu na to, čo príde. Uwe Böschemeyer radí potláčať temné myšlienky. To však neznamená, že by sme zo svojej mysle mali úplne vytesniť témy ako choroba, osamelosť alebo smrť. Obavy a starosti patria k našim životným výzvam.

Mali by sme sa však pokúsiť dať im „stráviteľnú podobu“. Nemusíme sa im úplne vyhýbať, mali by sme im však stanoviť určité hranice. Určite vám pomôže zamerať sa na tie pozitívne veci v živote. Napríklad na chvíle s vnúčatami alebo v kruhu rodiny.

Fyzické starnutie je síce v mnohých ohľadoch pomalým chradnutím. Duševne však vek nemusí byť dôvodom na zhoršovanie kondície. Môže byť motiváciou ďalšieho rozvoja, rastu, prerodu, poznania. „Moja duša starne jedinečným spôsobom. Je čoraz hlbšia, múdrejšia, veľkorysejšia a živšia,“ píše Böschemeyer (rok narodenia 1939) vo svojej knihe. „Netúžim po starých časoch, pretože dnes som svojmu životu omnoho bližšie ako predtým.“

Nechajte dušu rásť

V mladosti považujeme za zmysel života zvyčajne kariéru a úspech. Psychoterapeut však vysvetľuje, že hodnota človeka nespočíva len v tom, čo dokáže a aký má výkon. Záleží aj na tom, či je otvorený voči iným ľuďom, kladie si otázky o zmysle života a je ľudský. Mnoho ľudí na sklonku života ľutuje, že venovali príliš málo času tomu podstatnému. To môže pre každého znamenať niečo iné. Napríklad rozhovory, zážitky, skúsenosti alebo pocit bezpečia.

Böschemeyer odporúča byť otvorený novým skúsenostiam a životným postojom, aby aj jeseň života mala svoj zmysel. Pri prechode do staroby ide o to, aby sme prepojili to, čo nám zostalo, a to, čo sa zmenilo, s novými možnosťami, ktoré nám život prináša. Prítomnosť by sme mali prijímať so všetkými jej odtieňmi. Vziať ju do vlastných rúk a nenechať sa ňou zmietať.

Kľúčovým predpokladom príjemnej staroby je aj zmierenie. To vám dá pocit pokoja na duši. Je to síce náročná úloha, ale len ten, kto nechá všetky krivdy za sebou, môže slobodne žiť v prítomnosti. „Keď sa zmierim so svojím uplynulým životom, zmierim sa aj sám so sebou,“ píše Böschemeyer. „Budem v živote zakopávať o oveľa menej prekážok – bude skrátka hladko plynúť ďalej. A ja dôjdem na jeho koniec so cťou.“

Zostane len láska

vekKorením príjemnej staroby sú láska a humor. Kto sa dokáže smiať sám na sebe, poradí si s každým problémom. „Takýto človek tuší alebo vie niečo o obmedzenosti a pominuteľnosti života a prijíma ju,“ hovorí Böschemeyer. Láska zostane navždy najväčšou nádejou ľudí. Ako túžba byť milovaný a schopnosť milovať. Spomienka na krásne chvíle s milovanými osobami a vďačnosť za to, že sme mali možnosť pocítiť lásku, nám pomáhajú vo chvíľach, keď nám chýba. Láska je nesmrteľná.

Tipy na knihu

BUCH TIPP Tip na knihu: 10 tipov ako si predĺžiť život o 10 rokov

Ako máme žiť, aby sme mali čo najdlhší a najzdravší život? Rozhoduje o tom náš životný štýl, alebo to závisí od dobrých génov? Kniha vám ponúka presne mierené tipy, založené na najnovších výskumoch. Čím viac návykov podporujúcich zdravie máte, tým viac zdravých rokov života získate.

BUCH TIPP Tip na knihu: Vek je len číslo

Úspešná autorka prichádza s titulom (nielen pre ženy) VEK je len číslo. Rozhodla sa preskúmať známy slogan, podľa ktorého sa starnutie neukazuje, odďaľuje, zastavuje a odstraňuje. Lenže, ako? „Či ideš nakupovať alebo do práce, stále si opakuješ „Na veku nezáleží“, a pri tom premýšľaš, či si ešte v kategórii príťažlivý, zachovalý, výkonný, hoci máš aj tak v živote dosť iných starostí. Nikto nás neučí, ako byť čo najdlhšie mladý, čo sa má a čo nemá, čomu sa vyhnúť a čo, naopak, pridať. Na svete je toľko možností, ako si ubrať roky, ako ešte nikdy predtým… Prečo na niekoho účinkujú, a na iného nie? Je lepšie proti veku bojovať alebo nechať plynúť čas?

Zhrnutie: Starnite s gráciou

 • Vážte si jednotlivé fázy života:
  V snahe o naplnenú starobu je kľúčové pochopenie, že každé životné obdobie má svoj význam.
 • Tu a teraz:
  Žiť prítomnosťou, vychutnávať si pekné okamihy a vyťažiť z každej situácie to najlepšie. Nie vždy je to jednoduché, ale nesmierne to pomáha!
 • Žiť v súlade so svojimi hodnotami:
  Hodnoty vekom nevyblednú. Pomáhajú nám starnúť so cťou, chuťou do života a vierou v to dobré.
 • Ísť svojou cestou:
  Robte to, čo sami považujete za správne. Nájdite si vlastnú cestu a kráčajte ňou bez ohľadu na názory ostatných. Keď ste stotožnení so svojou životnou cestou, starnutie je hneď ľahšie!
 • Osloboďte sa:
  Osloboďte sa od minulosti, od vecí, ktoré už nemožno zmeniť a vkročte do jesene života slobodní.
 • Milujte a smejte sa:
  Cesta starobou by mala byť vydláždená láskou k sebe samému a humorom. Hneď budete všetko vidieť o polovicu optimistickejšie.
Hore
OKViac informácií