Active Beauty
Arganový olej na vlasy a pleť: zázrak na leto

Hojivý zázrak v kúpeľni

Arganový olej na vlasy a pleť: zázrak na leto

Arganový olej by nemal chýbať v žiadnej kúpeľni, lebo jemne a efektívne pomáha na suché vlasy, suchú pokožku či akné a dokonca uľavuje aj pri spálení slnkom. Tým je olej, ktorý býva často označovaný aj ako tekuté zlato, zázračným spoločníkom na letné mesiace.

 

Arganový olej: výnimočnosť sa skrýva v účinných látkach

Arganový olej obsahuje obzvlášť veľa vitamínu E, ktorý je známy svojím antioxidačným pôsobením. Antioxidanty ochraňujú pokožku pred voľnými radikálmi a môžu tak pozitívne ovplyvniť vzhľad našej pokožky. Okrem toho má arganový olej vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín, ktoré podporujú látkovú výmenu pokožky a regulujú hospodárenie s vlhkosťou v bunkách. Výsledok: žiarivá, ružovkastá pokožka. Arganový olej je vhodný pre každý typ pleti, lebo sa rýchlo vstrebáva a nezanecháva mastné stopy. Vlasy budú vďaka vysokému podielu nenasýtených mastných kyselín v oleji silné a vláčne.

Odkiaľ arganový olej pochádza

Svoj pôvod má arganový olej na juhozápade Maroka. Berberské ženy ho tam získavajú z jadier arganovníkov. Jeden arganovník dokáže zásobiť jednu rodinu (takmer) všetkým, čo na život potrebuje: arganový olej slúži ako jedlý i kozmetický olej, plody ako potravina, listy ako krmivo pre zvieratá a raždie ako drevo na kúrenie.

Arganový olej na vlasy

Najmä vlasy, ktoré sú už beztak suché, budú v lete z ošetrujúceho arganového oleja profitovať. Možnosti použitia sú široké. Arganový olej môžete použiť ako výživnú masku na vlasy, ako jednoduchú starostlivosť o končeky vlasov aj ako ochranu vlasov pred UV žiarením pri opaľovaní. Existujú rôzne produkty z arganového oleja, niektoré špeciálne na vlasy, iné sú prispôsobené požiadavkám pleti. Olej však môžete vždy použiť na všetko, a síce čistý arganový olej. Takýto čistý olej nájdete v online obchodoch, ale niekedy ho ponúkajú aj obchody so zdravou výživou.

Arganový olej na pokožku: tipy na leto

Arganový olej je rovnako vhodný na telo i na tvár. Vďaka vysokému obsahu vitamínu E spôsobuje napínanie pleti. Pravidelné masáže s arganovým olejom teda pleť perfektne pripravia na bikinovú sezónu. Olej okrem toho pôsobí antibakteriálne, a preto je ideálny pre všetkých, ktorých tvár trpí vyrážkami z tepla alebo po holení.

Arganový olej po spálení slnkom

Všestranný arganový olej má od prírody daný ochranný faktor 3. Ten vzniká spojením zlúčenín vitamínu E a kyseliny ferulovej, ktoré olej obsahuje. Kyselina ferulová je okrem toho veľmi efektívnou účinnou látkou na vystresovanú pokožku v lete, lebo je (ako aj vitamín E) antioxidačná a chráni pred voľnými radikálmi. Napriek tomu by ste nikdy nemali opomenúť bežnú ochranu pred slnkom.

Tip: Pri opaľovaní je arganový olej dobrou starostlivosťou, lebo upokojuje a podporuje zotavenie pokožky. Aj tu pôsobia zlúčeniny vitamínu E a nenasýtené mastné kyseliny ako lapače radikálov – ochraňujú a tým podporujú regeneráciu buniek.