Active Beauty
Bábätko má horúčku: 11 otázok, ktoré si kladú všetci rodičia

Bábätko má horúčku: 11 otázok, ktoré si kladú všetci rodičia

Je pravda, že dojčatá majú horúčku iba zriedkavo, zatiaľ čo staršie bábätká častejšie? Kedy sa vlastne u bábätka jedná o horúčku? A prečo všetci hovoria, že si nemáme robiť žiadne starosti? Čítajte ďalej, všetko vám objasníme!

Budúci rodičia sa budú musieť vysporiadať s mnohými výzvami. Horúčka u bábätka bude jednou z nich. Zrejme jednou z najčastejších. Jednu starosť vám však vieme odbúrať už teraz: horúčka u bábätiek nie je spravidla nič vážne. Všetko, čo by ste napriek tomu o nej mali vedieť, je uvedené v tomto článku.

 

Horúčka – fakty: vďaka týmto odpovediam si rodičia zachovajú chladnú hlavu

Horúčka alebo zvýšená teplota: kde je rozdiel?

Pri teplote tela medzi 37,5 a 38,4 stupňami sa u detí hovorí o zvýšenej teplote. Pokiaľ hodnota stúpne nad 38,5 stupňov, tak má bábätko horúčku. Pri teplote tela nad 39 stupňov sa jedná o vysokú horúčku.

Platia pre novorodencov iné hodnoty?

Áno! U novorodencov a bábätiek do cca troch mesiacov je imunitný systém vyvinutý ešte veľmi slabo. Často nedokáže na infekciu vôbec reagovať horúčkou. Namerané hodnoty sú teda citlivejšie; u novorodencov sa za horúčku považuje už 38 stupňov. Niekedy sa dokonca môže stať, že novorodenec trpí infekciou, hoci sa nedá zaznamenať vôbec žiadna zmena teploty. Ak bábätko pôsobí malátne, nechce piť, ukáže sa zafarbenie pokožky alebo sa nejakým iným spôsobom prejavia výraznejšie zmeny, bezpodmienečne ihneď navštívte vášho detského lekára alebo lekárku!

Prečo sa hovorí, že je horúčka u bábätka dobrým znamením?

Horúčka samotná nie je žiadna choroba, ale obranná reakcia organizmu. To znamená, že bábätko, ktoré má horúčku, má imunitný systém, ktorý aktívne bojuje s pôvodcami chorôb. Keďže pôvodcovia chorôb neznesú teplo, tak sa šírenie vďaka horúčke spomalí a v ideálnom prípade sa úplne zastaví.

Prečo majú deti horúčku častejšie ako dospelí?

Imunitný systém bábätiek a detí sa vyvíja. Učí sa kvázi z každej skúsenosti: infekcie posilňujú jeho schopnosť obrany, takže časom nemusí na malé infekcie reagovať svojou plnou silou, ale vysporiada sa s choroboplodnými zárodkami aj bez horúčky.

Je podnetom pre každé zvýšenie teploty nejaká vážna choroba?

Ak má bábätko horúčku, dá sa predpokladať, že jeho imunitný systém bojuje proti nejakému choroboplodnému zárodku. Ale nemusí sa hneď jednať o vážnu chorobu. Mladý imunitný systém reaguje zvýšením teploty na mnohé zmeny. Častými spúšťačmi sú bolesti zubov, zapálené uši alebo aj nádcha. Mierne zvýšená teplota môže však mať aj úplne iné, celkom neškodné príčiny. Teplota stúpa napríklad aj po divokom šantení, vzrušení alebo pri veľmi teplom oblečení.

Ako môžem rozpoznať, či má moje bábätko horúčku?

Bábätká, ktoré majú horúčku, sú naozaj horúce. Líca a čelo priam horia. Horúčku rýchlo rozpoznáte aj opticky: oči sú sklenené, líčka červené a niekedy má dieťa na tele aj červené fľaky. Keďže však teplota pokožky a tela nie sú vždy rovnaké, najspoľahlivejším spôsobom, aby ste si boli istí, je meranie teploty.

Ako u bábätka zmeriam teplotu?

U bábätka je ešte stále najčastejším a najspoľahlivejším spôsobom rektálne meranie teploty. Pri tom je dôležité: postupujte pomaly a opatrne. Predtým, ako teplomer zavediete do detského zadočku, naneste naň trochu oleja alebo krému. Aj pri vyberaní platí: čím pomalšie budete postupovať, tým príjemnejšie to pre drobca bude. Čoraz obľúbenejšie sú však aj elektronické teplomery, ktoré merajú teplotu v uchu, prípadne na čele. Sú pre bábätká a neskôr aj pre malé deti určite príjemnejšie.

Urobím chybu, ak znížim horúčku?

Horúčka je znakom toho, že imunitný systém pracuje. Pri tejto práci by sme ho nemali rušiť, skôr cielene podporiť. Konkrétne to znamená: horúčku by ste mali znížiť až vtedy, keď už je pre dieťa neznesiteľná, trvá niekoľko dní, alebo po odporučení lekárom z iných dôvodov (napr. sklony ku kŕčom z horúčky). Aj tak by ste sa ale mali pred podaním lieku na znižovanie horúčky najskôr poradiť s lekárom. Inak môžete telu pomôcť najlepšie tak, že mu doprajete pokoj a zvýšený prísun tekutín.

Kedy musím vyhľadať lekára?

Ak sa horúčka objaví u bábätka do troch mesiacov, tak v zásade odporúčame navštíviť vždy lekára. Pri starších bábätkách sa to odporúča, keď sa pridajú ťažké symptómy ochorenia (silné bolesti, zvracanie, hnačka, kožná vyrážka). Aj keď horúčka pretrváva viac ako dva dni, alebo napriek prostriedkom na zníženie teploty neustupuje, dieťa nepije veľa, alebo sa vyskytnú kŕče, tak by ste mali bezpodmienečne vyhľadať lekára. A samozrejme: keď si robíte starosti, alebo si nie ste istí, tak je návšteva ambulancie tiež jednou z možností.

Ako môžem môjmu bábätku pri horúčke pomôcť?

Zabezpečte dieťaťu pokojnú a príjemnú atmosféru, v ktorej si môže oddýchnuť. Telesná blízkosť mamy a otca je pre väčšinu bábätiek obzvlášť dôležitá. Okrem toho je potrebné dopĺňať stratu tekutín nesladeným čajom alebo vodou. Ak dieťa nemá chuť na jedlo, nie je to nič zlé. Ponúknite mu niečo ľahké (napr. detskú výživu), čo mu chutí. Studené, mokré uteráky, ktoré opatrne obalíte okolo lýtok, pôsobia osviežujúco a trochu znížia teplotu. Pritom je dôležité: zábaly okolo lýtok by mali byť iba chladné, nie ľadovo studené, aby ste zbytočne nezaťažili krvný obeh bábätka. A nesmú sa použiť, ak je dieťaťu zima. Starý domáci prostriedok sú aj octové zábaly, teda obalenie lýtok octovými zábalmi (v pomere 1/3 octu, 2/3 vody). Voda má byť vlažná.

Čo je to trojdňová horúčka?

Jedná sa o neškodný priebeh vírusového ochorenia. Keď človek raz túto chorobu prekoná, už ju v živote viac nedostane. Trojdňová horúčka sa prejavuje náhlou a vysokou horúčkou, ktorá po troch až štyroch dňoch rovnako rýchlo opäť zmizne. Niekedy sa na pokožke objavia bledočervené fľaky. Často sa deti napriek horúčke necítia nijako obmedzované a sú fit. Rodičia by mali dbať na to, aby deti aj napriek tomu odpočívali a veľa pili. A samozrejme sa môžete obrátiť na vášho detského lekára, či sa nejedná o nič vážnejšie. Ale to sa našťastie vyskytne iba v zriedkavých prípadoch. Želáme vám skoré uzdravenie!