Menu

Blahodarné vianočné vône

Sviatok zmyslov.

Home » Krása » Blahodarné vianočné vône - 11.2018

Sviatočné vône, akými sú vôňa vanilky, škorice, mandlí alebo kakaa, nám pripomínajú advent a hrejivé zimné večery. Ich ošetrujúce účinky však oceníme počas celého roka.

Advent je časom vôní. Kamkoľvek počas decembra vkročíte, zahalí vás vôňa Vianoc. Tá v nás okamžite vzbudzuje emócie a pripomína nám krásne okamihy. Toto podvedomé spojenie zvyčajne vzniká už v rannom detstve, keď prežívame svoje prvé Vianoce. Aj po desiatkach rokov nám tieto spomienky dokážu rozbúšiť srdce, prebudiť v nás nostalgiu a naladiť nás na blížiace sa sviatky.

Asociácia rýchlosťou svetla

Náš nos vysiela zmyslové impulzy priamo do limbického systému, ktorý je centrom emócií. Tam sa tieto impulzy pretransformujú na radosť, vzrušenie, strach alebo šťastie. V závislosti od toho, s čím sa nám daná vôňa spája. Hneď vedľa limbického systému sa nachádza hipokampus, ktorý spája vône so súvisiacimi obrazovými spomienkami z našej pamäte. Vďaka tomu nás vôňa vanilky a škorice môže zaviesť späť do detstva.

Vôňa krásy

Vianočné vône toho dokážu ešte omnoho viac, dokonca aj pre naše zdravie a krásu. Esencie obsahujú množstvo výživných látok, ktoré naše telo rozmaznávajú zvnútra aj zvonka. Niektoré z nich podporujú látkovú výmenu a spaľovanie tuku, čím pomáhajú na ceste za vytúženou postavou. Iné zlepšujú elasticitu a hladkosť pleti, chránia pred pôsobením voľných radikálov a bojujú s prejavmi starnutia. A niektoré v sebe skrývajú skutočne veľké prekvapenia.

Jean-Jacques Rousseau, francúzsky spisovateľ
»Čuch je zmyslom spomienok a túžby.«

Škorica

Pravá ceylónska škorica sa pestuje na Srí Lanke, v Mjanmarsku a Bangladéši, kde sa získava zo sladko voňajúcej sušenej kôry škoricovníka. Rozomletá alebo vo forme zvitkov dodá jedlám a nápojom jemnú arómu a zároveň podporuje spaľovanie tukov, chráni srdcovo-cievny systém a reguluje hladinu cukru v krvi. Je aj obľúbenou zložkou kozmetických prípravkov, pretože podporuje prekrvenie a pôsobí antibakteriálne. Vo forme pleťovej masky prispieva k zmenšovaniu pórov a pri použití na pery zaistí ich plnosť.

Mandle

Olej z mandľovníka obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a nenasýtených mastných kyselín, vďaka čomu je univerzálnym zázrakom na zlepšenie kvality vlasov, pleti a pokožky celého tela. Rozlišujeme olej z horkých mandlí, ktorý sa využíva najmä ako éterický olej a je nevyhnutné ho riediť, a olej zo sladkých mandlí, ktorý je vhodný na kozmetické účely. Je veľmi jemný, ľahký a bez problémov preniká aj do hlbších vrstiev pokožky bez upchávania pórov. Vďaka svojej jemnosti a nízkemu obsahu kyselín je vhodný aj na detskú pokožku a pre ľudí s kožnými problémami. Intenzívne hydratuje, zvyšuje elasticitu pleti, posilňuje jej ochrannú bariéru a chráni pred vonkajšími vplyvmi. Masírovanie mandľového oleja do vlhkých vlasov skvele pomáha v boji proti suchosti a rozštiepeným končekom.

Tip: Mandľový olej je skvelý aj na ošetrovanie rúk. Vitamín E zjemňuje suchú pokožku, draslík a zinok posilňujú nechty, zmierňujú ich lámavosť a dodávajú im lesk.

Kakao

Uznávame. Na čokoládu a kakao zväčša nemyslíme zrovna v súvislosti so zdravím a krásou. Štúdie však dokazujú, že zvýšená konzumácia kakaa zvyšuje elasticitu pleti, zmierňuje vrásky a chráni pokožku pred starnutím spôsobeným UV žiarením. Vonkajšia aplikácia kakaového masla vo forme ošetrujúcich prípravkov vám prinesie krásu na dlhé roky. Vďačíme za to množstvu výživných látok, ktoré v sebe plody tropického kakaovníka ukrývajú. Tak napríklad vitamín E je bojovníkom so známkami starnutia v pravom zmysle slova. Posilňuje bunkovú membránu a chráni pred voľnými radikálmi. Vitamín K zmierňuje tmavé kruhy po očami a rosaceu (ružovka) a draslík reguluje hydratáciu pokožky. K tomu pridajte vysoký obsah nasýtených a nenasýtených mastných kyselín, vďaka ktorým je kakaové maslo skutočným zázrakom pre suchú pokožku a poškodené vlasy.

Zázvor

Hrejivé a vitalizačné účinky zázvoru oceníme najmä v období chrípok, a to vo forme aromatického čaju, lahodných kandizovaných kúskov zázvoru, aromatickej prísady do kúpeľa alebo pleťového mlieka. Príjemná zmes sladkej a pikantnej chuti osviežuje zvnútra aj zvonku, zmierňuje vlčí hlad a upokojuje žalúdok – napríklad aj pri cestovnej nevoľnosti. Okrem toho je dokázané, že koreň tejto tropickej a subtropickej rastliny zmierňuje zápalové procesy a podporuje prekrvenie, vďaka čomu je ideálnym pomocníkom aj v starostlivosti o krásu. Produkty s obsahom zázvoru pomáhajú zmierňovať prejavy celulitídy aj akné. Šampóny s obsahom zázvoru zmierňujú tvorbu lupín a podporujú rast vlasov. Vo forme pleťových krémov a mliek dodáva pokožke cenné antioxidanty a zásobuje bunky kyslíkom, vďaka čomu vaša pleť získa sviežu, zdravú farbu.

Vanilka

Aromatický prášok z vanilkových luskov pochádza z rovnomennej orchidey, ktorá sa pestuje v Afrike, Strednej Amerike, Indonézii a na ostrovoch západnej Indie. Patrí k najdrahším koreninám sveta. Niet divu. Jej základná aromatická zložka vanilín je skutočným zázrakom. V aromaterapii sa využíva pri liečbe depresií, strachu a problémov so spánkom. Okrem toho mierni chuť na sladké. Pripisujú sa mu aj afrodiziakálne účinky, vďaka čomu je obľúbenou zložkou jedál, parfumov a kozmetických prípravkov. Vanilín dokáže veľa aj v starostlivosti o pleť. Pôsobí protizápalovo a pomáha pri liečbe kožných ochorení, akými sú neurodermitída alebo mykotická dermatitída. Vedci momentálne skúmajú účinky vanilínu aj pri ochrane kožných buniek pred vznikom rakoviny.

Ošetrujúce produkty

Hore
OKViac informácií