Menu

Bolesti uší u detí: 8 vecí, ktoré by mali rodičia vedieť

Prezradíme Vám, na čo musíte dbať a kedy musíte ísť okamžite k lekárovi.

Home » Rodina » Deti » Bolesti uší u detí: 8 vecí, ktoré by mali rodičia vedieť - 11.2020

Jeseň je tu! A neprináša žiaľ iba osviežujúci chladný vzduch a pestrofarebné listy, ale aj nepríjemné zdravotné ťažkosti, ako sú bolesti uší. Bolesťami uší často trpia najmä (malé) deti. Týchto 10 faktov by mali rodičia poznať. Nech už sa rodičia snažia akokoľvek posilniť imunitný systém svojich potomkov, niektorým chorobám sa jednoducho nevyhnú. Napríklad bolestiam uší, ktoré sú typickou detskou chorobou.  Skoro 70 percent detí do šiesteho roku života má minimálne raz zápal stredného ucha. A keďže sú uši obzvlášť citlivými orgánmi, môže byť už aj malý zápal veľmi nepríjemný.

1. Detské ušká sú obzvlášť citlivé

Deti trpia bolesťami uší častejšie ako dospelí, pretože prepojenie medzi nosovo-hltanovou dutinou a stredným uchom je ešte krátke a tak sa môžu pôvodcovia chorôb rýchlejšie dostať do stredného ucha a tam sa rozšíriť.

V ušiach sa nachádza veľmi veľa nervových zakončení, preto môžu bolesti uší spôsobiť už malé narušenia. Bolesti uší samotné sa môžu vyskytnúť v rôznych formách (bodavá, nárazová alebo tupá, súvislá alebo prechodná). Bežné sú aj sprievodné javy ako závraty, problémy s počutím a tlak v uchu.

Bolesti uší u detí môžu mať mnoho rôznych príčin, väčšinou sa však jedná o zápal alebo infekciu spôsobenú baktériami alebo vírusmi.

2. Tieto príznaky naznačujú bolesti uší

Ak sa dieťa ešte nevie dobre dorozumieť, tak je niekedy ťažké zistiť, že sa jedná o bolesti uší. Bolesti uší rozpoznáte podľa toho, že sa Vaše dieťa často chytá za ucho, zdá sa Vám, že horšie počuje, prípadne ťažšie udržiava rovnováhu alebo mu z ucha vyteká tekutina.

3. V týchto prípadoch by ste mali s dieťaťom okamžite navštíviť lekára

Keďže je sluch najmä u malých detí dôležitý pre vývoj, tak by ste s Vaším dieťaťom mali vyhľadať lekára pri každej bolesti ucha. Bezpodmienečne a čo najrýchlejšie by ste tak mali urobiť, keď:

  • má Vaše dieťa menej ako dva roky
  • má Vaše dieťa aj horúčku
  • sa vyskytne krvácanie
  • je Vaše dieťa bez energie a pôsobí unavene

4. Takto sa liečia bolesti uší u detí

Liečba sa realizuje podľa príčiny bolestí uší príslušnými liekmi. Pokiaľ sú bolesti uší následkom virózy a iba sprievodným javom prechladnutia, pomáhajú kvapky do nosa na uvoľnenie, pretože tieto pomáhajú zlepšiť vetranie stredného ucha. Kvapky do nosa by sa však nemali aplikovať viac ako 5 až 6 dní po sebe. Táto hodnota sa mení podľa produktu, preto si vždy prečítajte priložený leták resp. postupujte podľa pokynov lekárky alebo lekára. Pri zápale stredného ucha alebo silnejších bolestiach uší sa deťom od pol roka predpisujú lieky s účinnými látkami Ibuprofén alebo Paracetamol.

Ak sa však jedná o bakteriálnu infekciu, tak lekár alebo lekárka predpíše antibiotiká. Väčšinou sa vtedy používa širokospektrálne antibiotikum, ktoré pôsobí proti rôznym choroboplodným zárodkom. Otorhinolaryngológovia v Nemecku však zistili, že počet rezistencií pri bakteriálnych infekciách sa zvyšuje. Na základe aktuálnych štúdií sa preto odporúča okamžite ošetrovať antibiotikami iba deti, ktoré majú menej ako šesť mesiacov. Staršie deti je potrebné dva dni pozorovať a iba pri pretrvávajúcich symptómoch alebo komplikáciách by sa malo predpísať antibiotikum. K tomu platí: proti vírusovému zápalu stredného ucha antibiotiká nepomáhajú!

5. Bolesti uší u detí by sa mali dôkladne sledovať

Bolesti uší znejú neškodne a vo väčšine prípadov aj neškodné sú. Ale môže tiež dôjsť k mastoiditíde. Jedná sa o hnisavý zápal hlávkového výbežku za uchom, ktorý sa väčšinou vyvinie vtedy, keď sa zápal stredného ucha nelieči, alebo lieči príliš krátko. Spúšťačmi bývajú rôzne druhy baktérií.

Ak sa mastoiditída zistí v správnom čase, dá sa v normálnom prípade dobre zvládnuť a všetko sa dobre vylieči. Ak sa nelieči, môže v najhoršom prípade dôjsť k život ohrozujúcim komplikáciám. Preto svoje dieťa v každom prípade starostlivo pozorujte a pri bolestiach uší sa občas pozrite aj za uši. A ak by ste mali pochybnosti, zájdite k detskému lekárovi alebo lekárke.

6. Tieto domáce prostriedky môžu pomôcť pri bolestiach uší

Cibuľové balíčky sú tradičným domácim prostriedkom, ktorý môže dieťaťu pri bolesti ucha priniesť úľavu. Éterické oleje cibule totiž pomáhajú pri tlmení zápalu. Robí sa to takto: nakrájajte cibuľu na pásiky a jemne ich nahrejte. Potom vložte teplé pásiky cibule medzi vatové tampóny a priložte ich na uši dieťaťa. Vatové tampóny zafixujte na hlave napríklad pomocou čelenky. Rovnako pomáha uši iba zohriať. Na to sa dobre hodí infračervená lampa či vankúšiky s kôstkami čerešní.

7. Takto môžete predchádzať bolestiam uší u detí

Nasledujúce opatrenia môžu pomôcť, aby ste predišli bolestiam uší: pri kúpaní dávajte Vášmu dieťaťu do uší štuple. Pri čistení uší nepoužívajte vatové tyčinky, tieto nie sú vhodné pre deti a mimochodom ani pre dospelých sa veľmi neodporúčajú. Nádchu a kašeľ ošetrujte v správnom čase liekmi, ktoré rozpúšťajú hlien.

8. Čo robiť, keď sa bolesti uší u detí opakujú

Ak sa u Vášho dieťaťa bolesti uší opakujú, mali by ste ich v každom prípade brať vážne a zakaždým by ste si mali nechať vysvetliť príčinu lekárom. Inak riskujete, že sa bolesti uší stanú chronickými, čím sa môže trvalo poškodiť bubienková blana. Pokiaľ Vaše dieťa opakovane trpí zápalom stredného ucha, môže byť nevyhnutný aj nárez blany v uchu (zavedenie drenážnej trubičky), aby mohol sekrét nazbieraný v strednom uchu odtekať. Ukladanie sekrétu (sekretorická otitída) môže totižto viesť k poruchám sluchu a vývoja reči. Rez napomáha tomu, aby do stredného ucha mohol prúdiť vzduch.

Hore
OKViac informácií