Menu

But Beautiful: Rozhovor s Erwinom Wagenhoferom

Filmár Erwin Wagenhofer v rozhovore prezrádza, čo ho inšpiruje.

Home » Život » But Beautiful: Rozhovor s Erwinom Wagenhoferom - 11.2019

Je o päť minút dvanásť? Alebo je už dávno príliš neskoro? Kto prevezme zodpovednosť za našu strýznenú planétu? A je „iný“ , teda zodpovedný spôsob života, voči ostatným ľuďom a prírode vôbec ešte možný?

Erwin Wagenhofer zobrazuje vo svojom novom filme But Beautiful ľudí, ktorí nemajú strach postaviť sa tejto výzve: lesníka, ktorý stavia najzdravšie domy na svete; švajčiarsku rodinu, ktorá vytvorila raj z ničoho; a Dalajlámu, ktorý dojíma ľudí svojím posolstvom prostoty. Nikto z nich sa nechce nečinne prizerať, preberajú zodpovednosť za svet schopný existencie v budúcnosti. Tvorca tohto výnimočného filmu sa dostal do medzinárodného povedomia už v roku 2005 dokumentárnym filmom We feed the World.

active beauty: Včera ste ma potešili, keď som si pozrela Váš film But Beautiful. Bolo to Vaším cieľom?

Wagenhofer: Áno, má potešiť alebo aspoň posmeliť. Človek, ktorý má teraz okolo 40 rokov, stále len počúva, že na zemi je o päť minút dvanásť. No nariekanie nám nepomôže. Musíme zmeniť svoj postoj a začať od seba. A síce vo svojom vnútri, a nie navonok.

active beauty: Vo svojom filme poukazujete najmä na význam žien pre túto vytúženú zmenu. Tzv. „solárne mamy“ zvládajú pomocou tých najjednoduchších prostriedkov živiť rodinu v najchudobnejších častiach sveta. Ako veľmi sa Vás to dotýka?

Veľmi. Už predtým som na mnohých cestách videl, že bez žien by napríklad nefungovala Afrika. Vytvárajú bežné štruktúry, starajú sa o deti a starých, vysádzajú polia. Ak sa svet ešte vôbec dá zachrániť, tak ho zachráni „ženský prvok“. A to určite aj „ženský prvok“ v mužovi. Ako ľudstvo sme vždy vyčiarkli to, čo nás rozdeľovalo. Teraz musíme niečo spojiť, aby sme prežili. A spájanie je ženský princíp. Mám štyri dcéry, viem, o čom hovorím.

active beauty: Váš film nás učí, že stromy si navzájom pomáhajú, keď sú v núdzi. My ľudia, naopak, hľadáme možnosti, ako toho druhého doraziť, keď je v núdzi.

Nahovorili nám to ľudia ako pani Thatcherová. Len žiadnu solidaritu! I sociálna demokracia v našom západnom svete sa vzdala ústredného termínu „jednoty“, preto sa jej teraz tak zle vodí. Princíp, že pomôžem susedovi, keď sa mu nedarí, už vôbec neplatí. A pritom človek vôbec nedokáže žiť bez iných ľudí.

active beauty: Nevyznieva tvrdenie, že šťastie možno nájsť i v maličkostiach, gýčovo?

Vôbec nie. Dokáže to každý. Rodina v mojom filme, ktorá žije na Palma de Mallorca, vytvorila v priebehu desiatich rokov z pustatiny malý raj. Tento princíp „permakultúry“ možno žiť i v meste. V takom prípade sa kladie dôraz na živosť v každodennej činnosti. V našom centre záujmu naproti tomu stoja peniaze a úspech. Až kým človek jedného dňa nepríde na to, že to tak byť nesmie.

active beauty: Učíme sa už v školách nesprávne veci?

Každý má robiť to, na čo má vlohy. Mario Rohm, trubkár v mojom filme, mal na vysvedčení 14 dostatočných. Učitelia ho nechali prejsť len preto, že vedeli, že je geniálny hudobník. Ak niekoho takéhoto budete trápiť integrálovými výpočtami, tak z toho nič nebude.

active beauty: Ocitli ste sa niekedy Vy sám v pokušení podľahnúť lákadlám slávy a majetku?

Môj dedko robil topánky, ja robím filmy. Medzi našimi povolaniami je len jeden rozdiel: Topánky sú dôležitejšie než film. Je dôležité, aby sa človek cítil vnútorne dobre.

active beauty: Ako k tomu môže prispieť spiritualita??

Každý musí v živote čeliť skúškam, len tie nás posúvajú ďalej. Spiritualita pomáha stať sa silným človekom. Nie som založený nábožensky, ale spirituálne. Ako vraví vo filme Dalajláma: Ľudia sa modlia už tisícky rokov, a nič to neprinieslo.

active beauty: Zapôsobil na Vás?

Jeho pôsobenie na ľudí je neuveriteľné. Čakali sme na odlet na letisku v Dar es Salaame. Odchádzajúcich cestujúcich tam od prichádzajúcich delí len sklenená stena. A potom pristál. Na sklenenú stenu sa nalepilo osemdesiat ľudí – starci, deti, muži, ženy. A keď nám zakýval, všetci sme sa rozplakali.

O osobnosti

Erwin Wagenhofer sa narodil v roku 1961 v Amstettene, absolvoval vzdelanie spravodajského technika. Od roku 1987 je autor a filmár na voľnej nohe, vyučuje na mnohých univerzitách. V dokumente We feed the World z roku 2005 sa zaoberal rastúcou industrializáciou produkcie potravín a dosiahol ním svetový úspech. S filmárkou Sabine Kriechbaum žije vo Viedni a na Sardínii.

 

Hore
OKViac informácií