Menu

Záhradka na okennom parapete

Vypestujte si vlastné bylinky.

Home » Inšpirácia » Záhradka na okennom parapete - 07.2018

Zázraky prírody možno objaviť mnohými spôsobmi. Na bylinkovej lúke alebo vo vlastnom kvetináči na balkóne či parapete.

Znalosti o bylinách sa predávajú z generácie na generáciu už celé stáročia. Bylinky obsahujú nielen vitamíny, stopové prvky a minerálne látky, ale aj bioaktívne zložky, akými sú glykozidy, alkaloidy, éterické oleje, triesloviny, horčiny a rastlinný sliz. Dnes sa začínajú opäť mnohostranne využívať na prípravu čajov, vo forme liečivých kúpeľov, inhalácií, štiav a tinktúr, na prírodné varenie a pri výrobe prírodnej kozmetiky.

Zber divokých bylín

Počas teplých mesiacov sa naše lúky podobajú obrovským záhradám. Sú plné divokých bylín všetkých druhov. Stačí ich len poznať. Patria medzi ne napríklad listy rebríčka a púpavy, ale aj skorocel, lipkavec, žihľava, zádušník brečtanovitý alebo kozonoha hostcová. Bylinky je najlepšie zbierať na veľkých priestranstvách, ďaleko od ciest a konvenčných poľnohospodárskych plôch. Nikdy netrhajte celú rastlinu, ale len tie časti, ktoré potrebujete, aby sa dokázala opäť zregenerovať. Okrem toho by ste mali zberať len rastliny, ktoré dokážete jednoznačne identifikovať. V našej prírode totiž môžeme natrafiť aj na nejedlé a jedovaté byliny. S určovaním rastlín vám môžu pomôcť aj organizované zbery byliniek, ktorých sa možno zúčastniť na mnohých miestach.

Vypestujte si vlastné bylinky

Pestovanie byliniek na okennom parapete alebo balkóne je celkom jednoduché. Najmä jednoročné byliny, akými sú bazalka, saturejka, kôpor, koriander alebo žerucha sú nenáročné na priestor. Dvojročné byliny, napríklad petržlen alebo rascu, môžete taktiež pestovať v kvetináčoch. Trvalky, ako napríklad mäta alebo citrónová tráva, potrebujú viac pôdy.

Bylinkové nápady

V dm nájdete množstvo výrobkov na báze byliniek – čaje, kozmetické prípravky aj ošetrujúce produkty. Stačí si len vybrať. Inšpirujte sa prírodnou kozmetikou alverde. Produkty čisto z prírodných látok zabodujú nielen svojou jednoduchosťou, ale aj širokým sortimentom. Skolila vás nádcha alebo sa len necítite vo svojej koži? Doprajte si oddych spolu s čajom dmBio.

Bylinkové guľôčky

Zmes rôznych byliniek, napríklad petržlenu, trebuľky, kôpru a pažítky, najemno nasekajte. Vmiešajte do zmesi tvarohu (500 g), oleja (2 PL), bylinkovej soli, cesnaku a čierneho  korenia. Vlhkými rukami tvarujte malé guľôčky. Môžete ich obaliť v nasekaných bylinkách alebo kvetoch.

Bazalkové pesto

Bazalku a trochu cesnaku nahrubo nakrájajte a pomocou mixéra rozmixujte na pyré. Za stáleho mixovania prilievajte olivový olej. Pridajte opražené a nasekané píniové oriešky a dochuťte soľou. Pesto uskladňujte v sterilizovanom sklenom pohári, zaliate vrstvou olivového oleja.

Inšpirácie na Instagrame

Hore
OKViac informácií