Active Beauty
Nevyhadzujte, recyklujte

Nevyhadzujte, recyklujte

Nakupujte regionálne výrobky. Produkujte menej odpadu. Prejdite od uznávania bio životného štýlu k jeho aplikovaniu v praxi. Využite to, čo máte, a pretvorte to na niečo nové.

Obsah
Tipy na menej odpadu
Výzvy pre udržateľnosť
DIY: Vintage vešiaková stena

Všetko to znie veľmi pekne. V bežnom živote nás to však stavia pred množstvo výziev. Pritom často stačí zapojiť kreativitu. S troškou fantázie a remeselných zručností dokážeme množstvo vecí, ktoré doma skladujeme, zrecyklovať a pretvoriť na niečo nové. Zo starého dreva môžete vyrobiť vešiak na šaty. Z byliniek a zvyškov látky sa dajú ušiť vankúšiky do šatníka. Z každého materiálu sa dá niečo vytvoriť, chce to len nápad. Dáte tak veciam osobité kúzlo a okrem toho ušetríte peniaze i našu planétu. Takto ľahko dokážete urobiť veľký krok v ústrety udržateľnému životnému štýlu.

Tipy na minimalizáciu odpadu

  • Nádoby miesto jednorazových obalov. Hrnčeky na kávu, sklené fľaše a desiatové boxy na opakované použitie – s ich pomocou ušetríte za seba a svoje deti množstvo odpadu.
  • Textílie miesto plastu. Nie každý nákup máme presne naplánovaný. Malé taštička sa zmestí do každej kabelky a v prípade spontánnych nákupov ju máte vždy po ruke.
  • Kreativita miesto nových vecí. S dobrým nápadom dokážeme množstvo vecí pretvoriť na nové, alebo ich využiť na úplne iný účel. Čo tak napríklad stôl z paliet?
  • Domáce prípravky miesto chémie. Množstvo škvŕn sa dá odstrániť aj prírodnými cestami, ktoré neškodia životnému prostrediu a nezostávajú po nich prázdne obaly.
  • Požičiavanie miesto nakupovania. Nemusíte vlastniť úplne všetko. Veci, ktoré používate len zriedkavo, sa oplatí vymieňať si s priateľmi alebo susedmi.

5 malých výziev pre udržateľný životný štýl

1. Jeden deň nevyprodukujte žiaden plastový odpad.
2. Jeden deň v týždni sa vzdajte jazdy autom.
3. Jeden deň v týždni sa vzdajte živočíšnych produktov.
4. Jeden týždeň nevyužívajte niekoľko elektrospotrebičov súčasne.
5. Jeden mesiac si nič nové nekúpte (okrem životne dôležitých vecí).

BUCH TIPP Hľadáte inšpiráciu?

„Upcycling: Zo starého nové“ od Max McMurdo (martinus.sk) vám ukáže kreatívne premeny a vďaka tomu objavíte v sebe svojrázneho dizajnéra.

Návod na výrobu vintage vešiakovej steny zo starého príboru

 

Čo budeme potrebovať:
Starý príbor, zverák, príp. kladivo a tvrdý valec, kovový vrták, skrutky alebo klince, starú drevenú dosku

Postup:
Krok 1: Zverák pripevnite k stolu, príbor napnite a spodnú tretinu ohnite do tvaru háčika. Ak vám to nepôjde ručne, pomôžte si pri ohýbaní príboru kladivom a tvrdým valcom (napr. hlavou gumeného kladiva)
Krok 2: Kovovým vrtákom do vidličiek a lyžíc vyvŕtajte otvory. Následne príbory v pravidelných rozostupoch priskrutkujte alebo priklincujte na drevenú dosku.

Tip: Čím tenší príbor, tým ľahšie ho ohnete. Postupujte však opatrne. Niektoré príbory sa môžu lámať! Pri ohýbaní kovu môže pomôcť aj prúd horúceho vzduchu z fénu.