Menu

Čaj spája národy

Pôžitok zo šálky.

Home » Inšpirácia » Čaj spája národy - 11.2018

Anglicko, Japonsko, ušľachtilý porcelán a pomalé plynutie času: To všetko majú spoločné klasické posedenia pri čaji s čajovými ceremoniálmi. Aj ovocný čaj vám však môže osladiť deň.

Môžeme si ho dopriať presne o piatej ako praví Briti, sezónne a za zlého počasia, ako je zvykom u nás, alebo počas celého dňa – tak ako to robia Japonci. Pôžitok z čaju sa riadi mnohými pravidlami počínajúc voľbou vhodných chuťoviek až po správny čajový servis ku konkrétnej odrode čaju.

Výhoda týchto pravidiel: nemusíme sa držať všetkých. Dôležité je použiť čerstvú vodu a kvalitný čaj, sledovať teplotu (voda na zelený a biely čaj nesmie byť vriaca) a vyberať podľa chuti.

Kofeín verzus teín

Označenie teín je veľmi mätúce. Čierny a zelený čaj obsahujú kofeín rovnako ako káva. Jeho účinky sú však iné. Kofeín v čaji je viazaný na taníny a odbúrava sa pomalšie. Preto jeho účinky pociťujeme dlhší čas. Veľmi vysoký obsah kofeínu má čaj matcha, ktorý priamo v nápoji obsahuje rozomleté čajové lístky.

10 zaujímavých faktov o čaji

Tradícia: Čaj o piatej je údajne výmyslom Lady Anny Marie Stanhope, grófky z čias kráľovnej Viktórie z 19. storočia. Tradične sa podáva s čajovým pečivom alebo uhorkovými sendvičmi.

Výroba: Druhým najväčším producentom čaju po Číne je India. Zatiaľ čo ťažiskom Číny je zelený čaj, v Indii sa vyrába najmä ten čierny.

Spotreba: Najobľúbenejší je bylinkový čaj, hneď za ním nasleduje ovocný. Celosvetovo je čaj druhým najkonzumovanejším nápojom po vode.

Deň čaju: Prvá novembrová sobota patrí každoročne Dňu čaju – tento rok sme ho oslávili 3. novembra.

Čerešnička na torte

Mohlo by vás zaujímať

Bylinky na pitie 

Mliečna pena: Najlepšie sa hodí na čaj chai a matcha latte. Pri jej príprave sa čajový prášok nezaleje vodou, ale napeneným mliekom.

Med: Je nielen náhradou cukru, ale aj skvelou posilou pre imunitný systém. Výborne sa hodí do ovocného čaju a pomáha pri škriabaní v hrdle a kašli.

Ovocná šťava: Skúste uvariť čierny čaj spolu s ovocnou šťavou, napríklad pomarančovou. Razom vykúzlite lahodný zimný punč. Pridajte koreniny alebo citrón.

Najkrajšie kanvice a príslušenstvo

Hravosť. Vychutnajte si čaj s postavičkami „Mlieko a Cukor“ od dánskej značky OYOY. Sada cukorničky a kanvičky na mlieko zaujme hravým minimalistickým dizajnom.
Odkladací priestor. Mištička od Le Creuset na odloženie použitého čajového vrecúška.
Pomocník. Sitko na čaj „Tea bag malé“ od EVA SOLO z leštenej nehrdzavejúcej ocele na ekologické dávkovanie.
Čerešnička na torte. Dokonalú mliečnu penu na čaji matcha alebo chai (nájdete v dm) vytvoríte s pomocou napeňovača „Distinta“ od DE’LONGHI.
Luxus. Obľúbený porcelánový servis z kolekcie „Hammershøi“ od KÄHLER dodá vášmu interiéru nefalšovaný nádych škandinávskej elegancie.
Vintage. Nerezová čajová lyžička zo série „Mynte“ od IB LAURSEN.
Luxus. Porcelánový hrnček z kolekcie „Francis“ vo farbe Carreau Beige od ROSENTHAL je stelesnením ušľachtilého dizajnu.
Nadčasová. Termoska „EM77“ od STELTON umožňuje vďaka unikátnemu výkyvnému systému obsluhu iba jednou rukou.
Hore
OKViac informácií