Menu

Ríša kontrastov

Cestopis z Hongkongu.

Home » Inšpirácia » Cestovanie » Ríšakontrastov - 06.2016

V Hongkongu je ľahké meniť perspektívy. Táto čínska metropola ich má totiž veľa.

Konfucius, čínsky filozof
»Ak máš v úmysle obrodiť sa, čiň tak každý deň.«

Para syčí, horúca polievka sa dojedá, ryba sa škvarí na grile. Keď vstúpite do reštaurácie v Hongkongu, ocitnete sa v epicentre pulzujúcej sedemmiliónovej metropoly. Vôbec netušíte, kam sa skôr pozrieť. V malých stánkoch s občerstvením majú mäso, scampi, rybacie guľôčky a špízy so všetkým, čo sa dá jesť. Aj zelenina formuje tento kulinársky kraj. Nad všetkým ostatným majú svoje miesto zelené, domäkka uvarené listy pak choi. A sotva ste sa rozhodli pre nejaké jedlo, už držíte v rukách paličky. Na sklápacom stolíku máte misku plnú jedla. K tomu dve plastové stoličky. Veľa miesta veru nemáte.

Blízkosť cudzích

Táto blízkosť robí rýchlo z cudzích ľudí známych. Tu úsmev, tam pár slov. Jedenie na ulici, to je typický Hongkong. Ale ide to aj inak. Čínska metropola je ríša kontrastov. Neďaleko jednoduchých pouličných občerstvení sa týčia vysoké budovy, v ktorých vyfintení čašníci z luxusných reštaurácií podávajú miestne špeciality a všetky možné chuťovky z celého sveta. Tu sa pretekajú ocenené dim-sum reštaurácie o to, kto pripraví najlepšie plnené taštičky. Tu sa pijú exkluzívne kokteily vo výškach, z ktorých dostávate závrat. Tu sa až do polnoci servírujú sladké polievky a želé z gýčových obchodov s dezertmi, zatiaľ čo v karaoke baroch miešajú zelený čaj s whisky.

Hektisch. Buntes Treiben und wenig Platz, das ist eine Spezialität in Hongkong.

Hektický. Farebný zhon a málo miesta, to je špecialita Hongkongu.

Prepojenie Ázie a Európy

Hongkong je čínskou metropolou, ktorá najlepšie spája miestny spôsob života a liberálnu Európu. Sú na to aj historické dôvody. Táto autonómna osobitná administratívna oblasť patrila až do roku 1997 Veľkej Británii. Vždy tu prebýval istý duch slobody. Toto takzvané čínske centrum tolerancie láka väčšinou umelcov a nekonvenčných mysliteľov. Nikde inde v tejto krajine by neboli možné demonštrácie za viac demokratického spolurozhodovania, ako to bolo v Hongkongu v roku 2014. To, že Ázia a Európa sa k sebe čoraz viac približujú, dokazujú aj pribúdajúce letecké spoje. Východ Ázie je známy ako bezpečný exotický cestovný cieľ s vysokými štandardmi. Na základe prieskumu rozšírila Austrian Airlines svoje linky. V lete sa spustí až 31 nových letov smerom do Ázie. „Od septembra sa dostanete do troch najväčších miest v Číne – Šanghaja, Pekingu a Hongkongu,“ vysvetľuje Austrian Chief Commercial Officer Andreas Ott. Predovšetkým Hongkong je vraj obľúbeným cestovným cieľom všetkých vekových skupín. Preto sa bude od jesene do tejto miliónovej metropoly lietať päť dní v týždni.

genuss-reise-5-ab_2016-05

Spojenie. Medzi starým a novým. Hongkong spája tradíciu a modernu, miestny spôsob života a liberálne postoje.

Protichodné obrazy mesta

Tu nadrozmerné výškové budovy, ktoré pri pohľade z predmestí žiaria medzi zelenými pahorkami. Tam v centre zase zastarané obytné bloky. Miestnosti sú malé, na tyčiach vyčnievajúcich z okien visí bielizeň. Mladé páry sa zabávajú v diskrétnych love hotels, kde si izby môžu prenajať na hodinu. A potom silueta Hongkong Islandu, pulzujúcej obchodnej štvrte mesta. Na ostrov sa dostanete metrom alebo jednou z komp, ktoré prevádzkujú už od roku 1880. Jeden z prvých pohľadov sa vám naskytne už skôr, napríklad z protiľahlej promenády v centre mesta Kowloon. Každý večer o ôsmej hodine uvedie svetelná a laserová šou „Symphony of Lights“ na scénu už i tak pôsobivé more výškových budov. Potom sa zdá, že Hongkong je mesto, kde je možné všetko.

Vielfältig. Beim Essen kommt man sich in Hongkong näher.

Rôznorodé. V Hongkongu sa pri jedle zblížite.

Bezhraničný konzum

Na svete pravdepodobne neexistuje nič, čo by sa v Hongkongu nedalo kúpiť. Nákupné centrá sú viac ako len zoradené obchody. Sú aj sociálnymi miestami pre stretnutia a trávenie voľného času. Aj keď ste si chceli len rýchlo zaobstarať nejakú maličkosť, dokážete pri výkladoch stráviť hodiny. A aj keď ste mali v pláne vlastne niečo úplne iné, skončíte väčšinou v nejakom nákupnom centre. Pretože stanice metra takmer vždy vedú cez jeden z týchto viacpodlažných chrámov konzumu. Zakaždým je jedno poschodie rezervované pre food courts, kde sa môžete najesť za relatívne nízke ceny. Plastový obal s priehľadnou fóliou váhavému turistovi prezradí, čo za jedlo si vlastne objednáva.

Meniaca sa perspektíva

Hongkong dokáže z minúty na minútu vyzerať úplne inak. Napríklad na farmárskom zeleninovom trhu, kde majú obchodníci na predaj pitayu a baklažány naukladané na sebe v malých plastových košíkoch. V úzkych postranných uličkách červené lampy upozorňujú na tradičné čajovne, pre ktoré sú typické vzorované obkladačky a jednoduché drôtené stoličky. Alebo aj na Temple Street Night Market s jeho farebným zhonom, veštcami a spevákmi.

Facettenreich. Hongkong bietet viele ganz unterschiedliche Eindrücke.

Rôznotvárny. Hongkong ponúka veľa úplne odlišných dojmov.

Zelená stránka Hongkongu

Bublajúca metropola je i pokojná, zelená a spirituálna. Vidno to aj pri rannej prechádzke parkom v Kowloone, kde sa zbiehajú penzisti na rannú gymnastiku. Alebo keď sa blížite na gondole po mori k ostrovu Lantau. Ticho. Nábožné modlitby. Obrovský biely Budha dozerá na dianie. Pred umelecky ozdobeným kláštorom Po-lin voňajú vonné tyčinky.

Buddhastatue in Hongkong

Chránený. Obrovský Tian Tan Budha dáva pozor na ostrov Lantau.

Z celkom inej strany sa ukáže mesto aj z 50-kilometrovej turistickej cesty Hongkong Trail. Je dostupná metrom a autobusom. Len kúsoček od jadra mesta sa túlate po úzkom piesočnatom chodníku, prechádzate lesmi, značka vás varuje pred diviakmi. A potom ten pohľad na more a opustené piesočnaté zátoky. Hongkong má veru veľa tvárí.

Viac cestovateľských tipov: Čítať ďalej

Letový poriadok

Flugzeug

Letom svetom. Austrian Airlines budú od 5. septembra 2016 až päťkrát týždenne lietať s Boeingom 777 z Viedne do Hongkongu.

Dĺžka letu do miliónového mesta vzdialeného viac ako 8 700 kilometrov trvá približne jedenásť a pol hodiny. Odlet je zakaždým v pondelok, utorok, stredu, piatok a sobotu o 13. hodine z Viedne, príchod na druhý deň o 6.25 hod. ráno. Naspäť sa lieta v utorky, stredy, štvrtky, soboty a nedele o 9.40 hod., s pristátím vo Viedni o 16.10 hod.

To Do’s v metropole

hongkong 1026 x 1280 px

Hongkong zhora 

Skybary: Pri takej vysokej hustote mrakodrapov nie div, že v Hongkongu je nespočetne veľa skybarov. Dobrý prehľad najtrendovejších lokálov poskytuje Hongkong Magazin. Odporúča sa prísť vhodne oblečený a vopred si rezervovať stôl.
Sky 100: V čulej mestskej štvrti Kowloon sa nachádza najvyššia vnútorná vyhliadková terasa Hongkongu. A to na 100. podlaží. Podlažie ICC (International Commerce Center) so svojimi 484 metrami je najvyššia budova v meste. Výťahom sa dostanete rovno hore. Obľúbené sú výlety za západom slnka alebo kulinárske kombinované lístky. Alebo si vo výškach môžete povedať svoje áno.

Eindruchsvoll. Hongkong liefert viele Eindrücke, die man erst einmal verdauen muss.

Pôsobivý. Hongkong na vás zapôsobí mnohými dojmami, ktoré musíte najskôr stráviť.

Victoria Peak: Azda najznámejšia rozhľadňa v Hongkongu. Pozemnou lanovkou Peak Tram sa dostanete na Victoria Peak za štvrťou Central District. Sky Terrace 428  je najvyššia vyhliadková terasa metropoly.
Hongkong Trail: 50 kilometrov dlhá turistická cesta ponúka kontrastné výhľady na výškové budovy, bujné lesy a malé zátoky. Nemusíte ju zdolať celú. Obľúbená trasa je viachodinová túra po Dragon’s Back končiaca sa na pláži. Naspäť sa dostanete pohodlne autobusom.
Hongkong Tram: Viac ako sto rokov staré sú výhodné niektoré dvojpodlažné električky, ak chcete pohodlne pozorovať dianie v meste. Ak  budete mať šťastie, nájdete voľné miesto na hornom podlaží.

Maria Kapeller

S maskou na oči zabalenou v batožine sa táto cestovateľka najradšej pohybuje na potulkách svetom autobusom a vlakom, menej radšej lietadlom. Doma v Rakúsku šliape rada do pedálov alebo cvičí jogu, ak práve nepíše texty do médií a agentúr alebo pre svoj cestovateľský online magazín.

Hore
OKViac informácií