Menu

Chorvátsko: Raj za rohom

Zelená a modrá. Hory a more. Lesy a jazerá. V Chorvátsku je radosť dovolenkovať.

Home » Inšpirácia » Cestovanie » Chorvátsko: Raj za rohom - 04.2017

Chorvátsko má všetko, čo človek potrebuje na poriadny oddych: veľa tepla a veľa prírody. Viac ako 200 dní do roka sa môžete vyhrievať na slniečku. A ešte k tomu je to tak blízko. Takže nám neostáva nič iné ako vyraziť!

Ticho. Počuť len cvrlikanie svrčkov. Tieň. Vidieť sú len malé ostrovčeky svetla pomedzi stromy. Naboso kráčam po lese, v nose vôňa borovicového ihličia. A potom pohľad na priezračné more. Zátoka sa ligoce v tyrkysovom odtieni. Malý čln vyhodil kotvu a jemne sa kýve na vlnách hore a dolu. Šíri sa mnou príjemný, zriedkavý pocit. Je to bezstarostnosť. Byť sama s prírodou. Zamilovať sa do jej farieb a vôní. Pociťovať spokojnosť. Nadýchnuť sa tejto chvíle. Prísť. Do Chorvátska. A k sebe samej.

Chorvátsko má všetko, čo človek potrebuje na poriadny oddych: veľa tepla a veľa prírody. Viac ako 200 dní do roka sa môžete vyhrievať na slniečku. Spolu desať percent rozlohy krajiny je chránených. Osem národných parkov a jedenásť prírodných parkov láka k objavovaniu. V niektorých oblastiach žijú supy, divoké kone, hnedé medvede alebo delfíny. A chorvátsky Jadran je podľa údajov Európskej komisie najčistejším morom Európy. A môžete si ho užiť cestou z jedného ostrova k druhému.

Sveti Ivan. Dedinka, ktorá vyzerá, ako by ju pričarovala víla.

Potrebujete na to len čln a čas. Veľa času, musím pripustiť, pretože na území chorvátskeho Jadranu sa nachádza približne 1200 ostrovov. 66 ostrovov, 652 ostrovčekov, 389 skál a 78 útesov, aby som bola presná. Všetky predčia ostrovy v Kvarnerskom zálive, ktorý leží k Slovensku geograficky najbližšie. Krk, Cres, Lošinj a Rab sa volajú najväčšie ostrovy na severe Chorvátska. Majú toho veľa spoločného: zelené lesy, opustené zátoky, tyrkysové more, antické miesta a nadpriemerne vysokú rôznorodosť stredomorských a dokonca aj subtropických rastlín.

Ráno si na trhu kúpite rybu, bylinky a citróny, na obed si ju ugrilujete vonku na murovanom grile. Poobede si vyhliadnete malú zátoku a šnorchlujete medzi rybami. Alebo blúdite pozdĺž pobrežných chodníčkov, zatiaľ čo sa rozhliadate po delfínoch.

Tipy pre smädných: v celom Chorvátsku môžete pokojne piť vodu z vodovodu.

Šanca, že skutočne nejakého zbadáte, je na ostrove Lošinj vysoká. Večer sa ako dovolenkový ostrovan prechádzate uličkami starého mesta a narazíte na zapadnutú terasu, kde pri fľaši vína z ostrova Rab zapadnete medzi domácich. Ostrov Lošinj má navyše prezývku Ostrov vôní. Prečo, to vám najpôsobivejšie prezradí návšteva v Záhrade vôní. Tam sa rodia popri hrčovitých olivovníkoch aj voňavé citrónovníky, kry levandule, šalvie a ďalších byliniek. Chorvátska reťaz ostrovov sa ťahá až po Dalmáciu na najjužnejšom cípe krajiny. A na tejto reťazi je veľa perál. Ako napríklad ostrov Korčula s jej malebným, do mora vyčnievajúcim starým mestom.

Ale v Chorvátsku je toho viac na objavovanie ako len more. A síce vo vnútrozemí. Stovky turistických chodníčkov vedú od pobrežia do hôr. Skúsených turistov to ťahá do hôr Velebit, Ucka, Dinara a Mosor. Horolezci vylezú na 350 metrov vysoké skaly Anica kuk v národnom parku Paklenica.

Ak chcete obe – kúpanie sa a hory, môžete zažiť svoju dovolenku snov na ostrove Cres vďaka pohoriu Tramuntana a vďaka skrytým štrkovým plážam. Alebo na ostrove Pag, ktorého neúrodnú, vetrom ošľahanú mesačnú krajinu najlepšie prebádate s priateľmi. A potom v nejakej tichej zátoke nájdete svoje osobné dovolenkové šťastie.

Chorvátske jazerá sú obklopené väčšinou bledými vápencovými horninami a stromami. Známe pre svoje mnohé jaskyne a vysoké útesy je Crveno jezero. V jeho blízkosti je Modro jezero, a na ostrove Dugi Otok slané jazero Mir.

Príroda celkom blízko – chorvátske národné parky od severu po juh

 

Zažiť prírodu

Prírodné
Rozličné druhy lesa, zvierat a rastlín sú typické pre národný park Risnjak. Jeho meno je odvodené od rysa, ktorý sa v nedotknutej divočine cíti dobre. Práve tak ako medvede hnedé, vlky a viac ako 140 druhov motýlov.

Južné
Ostrov
Brijuni na juhu Istrie pozostáva z dvoch väčších a dvoch menších ostrovov. Ideálne je ich preskúmať z Puly na výlete loďou.

Spojené
Plitvické jazerá
sú najznámejší národný park v krajine a patria do svetového dedičstva Unesco. 16 menších, smaragdovozelených jazier sú navzájom prepojené vápencovými bariérami.

S krásnymi výhľadmi
Chodník
 Premužić sa poavžuje za najkrajší turistický chodník v Chorvátsku. Vedie pomedzi kamenné útvary národného parku Severný Velebit. Často odkrýva výhľad na okolité ostrovy.

Rozmanité
Priepaste, ktorá siahajú od mora až po vysoké vrcholy hôr – to je národný park Paklenica v zadarskom regióne. Vďaka veľkým klimatickým rozdielom v ňom vzniklo rozmanité rastlinstvo.

Osamelé
89 ostrovov a útesov, všetky neobývané a typické ostrými útesmi: na súostroví Kornati budú nadšení predovšetkým jachtári, ktorí si tu môžu vychutnať pokoj, prírodu, vietor a slnko.

Vzácne
Rieka
Krka, jej divoké a lesnaté brehy a osem vodopádov tvoria národný park Krka na Istrii.

Pekné
Ostrov
Mljet je pastvou pre oči: zelené, bujné, s dvomi krásnymi zátokami. Rovnomenný národný park je pretkaný turistickými chodíčkami.

Krásne chorvátske pláže

 

Plážový sen


Karibský
Žiarivá modrá obloha, tyrkysová voda a takmer biela pieskovo-štrková pláž: to je Sakarun. Tu je more teplé, plytké a bezpečné na kúpanie. Borovice chránia pred slnkom.

Pieskový
Väčšina pláží v Chorvátsku je štrkových alebo s väčšími kameňmi. Ostrov Susak je jednou z mála výnimiek. Plytká pláž v prístave láka na čľapotanie. Na ostrove Rab je hneď viacero pieskových pláží, napríklad tá v Lopari.

Opustený
Ak sa chcete dostať na pláž St. Ivan na ostrove Cres, musíte ísť peši alebo nastúpiť do člna. Leží na úpätí horskej dedinky Lubenice. Tu sa dá nájsť pokoj v prírode.

Muzikálny
Elegantná a pestovaná je plážová míľa Mulini pri Rovinj na Istrii. Na beach bars s lounge hudbou tu natrafíte na každom kroku.

Idylický
Ak sa chcete ísť kúpať na pláže z pohľadníc, musíte ďaleko na juh, do Dalmácie. V Baška Voda tvorí pekná dedina, pohorie Biokovo a tyrkysová trblietavá zátoka perfektnú dovolenkovú kulisu.

Prírodné Chorvátsko - tipy, kde si ho vychutnať

 

Slnko, more a príroda

Príjemná prechádzka po olivových hájoch
Sprievodca olivovými olejmi Flos Olei vyhlásil v roku 2016 Istriu za „Najlepší región olivových olejov“ na svete. Degustovať a nakúpiť si môžete u farmárov v „uličkách olivového oleja“. V roku 2017 otvorili v Pule múzeum olivového oleja.

Sebaisto cez húštiny
Lesy, jazerá, kvapľové jaskyne, štíty hôr a horské bystriny. Prirodzenosť, ticho a príroda. Náhorná plošina Gorski kotar sa rozprestiera za Kvarnerským zálivom a už nejaký čas ju môžu turisti objavovať na horskom bicykli.

Vetrom ošľahaní smerom do národného parku
Popri ôsmich národných parkoch triumfuje Chorvátsko aj jedenástimi prírodnými parkmi. Jeden z nich tvorí súostrovie Lastovo. Hlavný ostrov Lastovo je od pevniny najďalej vzdialený obývaný ostrov krajiny. Síce sa tam, žiaľ, nemôžeme teleportovať, ale od Splitu sa na tento ostrovček dostanete kompou za tri, štyri hodiny.

Ďalšie užitočné odkazy:

Hore
OKViac informácií