Menu

Ako si stanoviť ciele

Doprajte si prestávky.

Home » Život » Duševné zdravie » Ako si stanoviť ciele - 07.2018

Stanoviť si ciele je dôležité. Ešte dôležitejšie však je vytrvať na ceste k ich splneniu.

V živote je potrebné plánovať množstvo vecí. Rovnako ako si firmy plánujú ciele, aby boli úspešné, potrebuje aj každý človek pred sebou vidinu niečoho lepšieho a väčšieho. Nezáleží na tom, či sa zameriate na kariérne alebo osobné ciele. Akýkoľvek cieľ vám pomôže zostať sústredený. Avšak ciele, akokoľvek ušľachtilé, nás často zvádzajú k tomu, že sa celý život priveľmi upíname na budúcnosť. Miesto toho, aby sme sa tu a tam zastavili a s hrdosťou sa obhliadli späť na to, čo sme už dokázali, slepo hľadíme do budúcna a plánujeme ďalšie a ďalšie úspechy.

Koniec práce je začiatkom novej

Kvôli tomu máme často pocit, že nám život akosi preteká pomedzi prsty. Len čo vybavíme jeden zoznam úloh, vynorí sa ďalší. Sotva dokončíme jeden projekt, už plánujeme brainstorming na nasledujúci. Jens Wolff je životný kouč a vie, aké ťažké je pre mnohých ľudí dať si občas pauzu. „Väčšina ľudí si počas všedných dní len zriedka dopraje čas na zhodnotenie toho, či ich to, čo robia, vlastne napĺňa,“ hovorí. „Len málokto pristupuje k svojim cieľom skutočne systematicky.“ To vedie k tomu, že väčšina cieľov má v praxi len krátkodobý charakter a po krátkom čase ich nahradíme novými. Dosiahnuť úspech týmto spôsobom sa zdá byť takmer nemožné.

„Spomeň si na doby, kedy si túžil po tom, čo máš dnes.“ Túto vetu by sme si čas od času mali pripomínať. „V médiách a najmä na sociálnych sieťach vidíme denne množstvo úspešných ľudí,“ hovorí Jens Wolff. „Často však vidíme iba ich aktuálny status a nie cestu, ktorou si daná osoba musela prejsť, kým tento úspech dosiahla.“

V závislosti od toho, či ide o krátkodobé alebo dlhodobé ciele či úlohy, ktoré nás sprevádzajú celým životom, by sme si mali pravidelne dopriať pár minút času na vďačné uvedomenie si toho, čo všetko sme už na ceste k nášmu cieľu dokázali. Často sú to významné životné etapy – napríklad ukončenie štúdia na ceste k vysnívanému povolaniu, alebo získanie potrebnej sumy peňazí na splnenie sna o vlastnom bývaní. Akokoľvek malý náš míľnik je, vďačíme mu za to, kde dnes sme.

Jens Wolff, kouč

»Ciele nie sú povinnosťou a nie sú tu len na to, aby sme ich dosahovali.«

Dobrý plán je polovica úspechu

Dôležitou súčasťou projektu je plán míľnikov. Rozdeľte si priebeh projektu na etapy s čiastkovými, merateľnými cieľmi. To vám uľahčí nielen plánovanie projektu, ale aj kontrolu vášho progresu. Ak je pre vás ťažké si svoje ciele vizualizovať alebo si udržiavať prehľad o splnených úlohách, pokojne sa rovno pustite do práce a stanovte si jednotlivé míľniky až priebežne. Štandardne to samozrejme vyzerá inak. Sú však prípady, kedy nie je na škodu mať nielen plán budúcich cieľov, ale aj retrospektívny prehľad dosiahnutých míľnikov.

Kreativite sa medze nekladú. Kto má rád poriadok a systém, môže si svoje ciele zhrnúť do tabuľky vo formáte Excel. Estetickejším variantom je takzvaný moodboard, ktorý si môžete zavesiť doma alebo v kancelárii. Môžete ho zaplniť obrázkami, pestrými farbami alebo len jasne formulovanými bodmi. Jeho úlohou je neustále vám pripomínať vaše míľniky a ciele.

Vďaka tomu budete mať motiváciu vždy pred očami. A to najmä vtedy, keď ju budete urgentne potrebovať. Jens Wolff však zdôrazňuje: „Ciele nie sú povinnosťou a nie sú tu len na to, aby sme ich dosahovali. Ciele by pre nás mali byť najmä orientačnou pomôckou na ceste a čiastkové ciele spätnou väzbou.“

Písanie poznámok o všetkom je účinnou metódou zaznamenávania toho, čo sme už dosiahli. Aby to však nezostalo pri jednorazovom zážitku, mali by sme si takúto retrospektívu dopriať pravidelne. Inak opäť čoskoro podľahneme tlaku sústrediť sa len na to, koľko práce ešte máme pred sebou.

Za každých okolností by sme si mali dopriať čas na pohľad do vlastného vnútra. Môžete tak urobiť po ukončení určitej etapy, raz mesačne, raz týždenne alebo každý deň pred spaním. Počas týchto prestávok si spomeňte na všetko, čo ste už dokázali. A ak máte chuť, môžete zhodnotiť aj to, čo sa vám podarilo výborne a v ktorej fázy cesty ste možno trochu zakopli. „Svojim klientom radím vytvoriť si rutinu,“ hovorí pán Wolff. „Každý večer by si mali do zápisníka poznačiť, čo dôležité počas dňa zažili. Pozitívne či negatívne. Po určitom čase je v týchto záznamoch viditeľný určitý vzor, s ktorým možno ďalej pracovať.“

Po štúdiu práva a desiatich rokoch práce v médiách nastal pre Jensa Wolffa čas premeniť svoje hobby na zamestnanie. Medzičasom sa stal certifikovaným koučom a trénerom a sprevádza ľudí na ceste za ich kariérnymi a osobnými cieľmi.

Pohľad vpred

Radosť z úspechov môže však občas byť na príťaž. Napríklad vtedy, keď nám zastrie výhľad na skutočné ciele a my sa upneme na dosiahnuté úspechy. Oslavovať jednotlivé etapy nám však môže pomôcť objaviť nové zdroje motivácie. Opäť si uvedomíme svoju silu a pochopíme, že s trochou vôle môžeme dosiahnuť všetko, čo si zaumienime.

Hoci koučing je zvyčajne orientovaný najmä na budúcnosť, Jens Wolff pri plnení nových výziev rád využíva aj orientáciu pomocou retrospektívneho pohľadu na dosiahnuté úspechy. „To dobré z našej minulosti môžeme využiť ako zdroj energie do budúcnosti,“ hovorí pán Wolff. „Dodáva nám to dôveru, že sme podobnú situáciu v minulosti už zvládli a dokážeme to znovu.“

Oslava míľnikov teda neznamená uspokojiť sa s maličkosťami. Ukazuje nám, že súčasťou cesty k úspechu je aj ocenenie vlastnej práce.

Zhrnutie

ciele Tu si môžete stiahnuť, vytlačiť a zavesiť prehľad najdôležitejších bodov.

Hore
OKViac informácií