Menu

Clean Beauty: nový trend v starostlivosti!

Čo sa skutočne skrýva pod pojmom clean beauty a aké alternatívy existujú?

Home » Starostlivosť » Clean Beauty: nový trend v starostlivosti! - 05.2020

Vegánske, bez pokusov na zvieratách, udržateľné a bez mikroplastov a podobne: zoznam žiadaných kozmetických produktov sa stále predlžuje. A beauty priemysel ide s ním, lebo clean beauty je žiadaná. Aj preto sú produkty starostlivosti o deti stále obľúbenejšie ako starostlivosť pre dospelých.

Clean beauty nie je chránený pojem

Pojem „clean beauty“ sa zrodil v USA. Nejestvuje však žiadna fixná definícia či pevne stanovený štandard, ktoré produkty sú vlastne „čisté“.  Preto je potrebné prívlastky ako „zelený“ a „prírodný“ vždy spochybňovať. A produkty, ktoré sú reklamované s tým, že sú „bez chémie“ by ste mali taktiež posudzovať kriticky. Napokon, v našom svete sa všetko zakladá na chemických zlúčeninách, chémia je tak niečím celkom prirodzeným.

Stručne povedané: pojem „clean beauty“ je v prvom rade marketingovým konštruktom, ktorý znie sympaticky. Každá značka si môže „clean beauty“ definovať sama a rozhodnúť sa, ktoré produkty do tejto kategórie spadajú. U niektorých značiek sú napríklad „clean“ len produkty bez pokusov na zvieratách, u iných zasa tento aspekt nehrá vôbec žiadnu rolu.

 

Je môj obľúbený produkt skutočne „clean“?

Kedysi bolo väčšine ľudí viac či menej jedno, ktoré účinné látky obsahoval ich obľúbený šampón či sprchový gél. No to je už dávno inak: v dobe mikroplastov či obsesie s wellness a detoxikačnými kúrami, chcú spotrebitelia celkom presne vedieť, čo všetko sa nachádza v téglikoch a tubách v kúpeľni.

Prostredníctvom aplikácií ako Codecheck majú zákazníčky a zákazníci možnosť veľmi rýchlo sa informovať. Čo môže byť celkom šokujúce. Ako napríklad keď zistíte, že zdanlivo neškodné obsahové látky pôsobia hormonálne a môžu tak narušiť hormonálnu rovnováhu. O to viac potešujúce je, ak naďabíte na produkt, na ktorom svieti na semafore zelená a všetky obsahové látky sú neškodné.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jemná starostlivosť je novým trendom

Ale nielen trend k zdravšiemu životu a kritickejšie spotrebiteľky a spotrebitelia ženú hnutiu clean beauty vietor do plachiet. Na základe vplyvov životného prostredia, ako je silnejšie zaťaženie jemným prachom či stres, trpí čím ďalej tým viac ľudí kožnými problémami. Preto spotrebitelia vo väčšej miere siahajú k produktom starostlivosti s pokiaľ možno nízkym podielom dráždivých obsahových látok. Lúčia sa so šampónmi a sprchovými gélami s mikroplastmi, konzervačnými látkami a farbivami a namiesto nich si vyberajú produkty prírodnej kozmetiky a starostlivosti o deti.

 

Produkty starostlivosti o deti sú správnou alternatívou

Ak máte citlivú pokožku a veľmi vám záleží na produktoch bez mikroplastov a parabénov, ale nechcete investovať veľa peňazí, môžete s čistým svedomím siahať po produktoch detskej starostlivosti. Lebo tie sú prísne kontrolované a koncipované tak, že spôsobujú podráždenie pokožky len v malom množstve prípadov. Produkty detskej starostlivosti sú okrem toho zásadité, teda majú pH hodnotu pokožky.

 

Koré produkty detskej starostlivosti sú pre koho vhodné?

  • Detský šampón je obzvlášť vhodný na jemné vlasy, nečistí však rovnako účinne ako bežný šampón, a preto nie je veľmi odporúčaný na mastné vlasy.
  • Ako pleťový krém na suchú pokožku dospelých alebo ako krém na ruky sa veľmi dobre hodia krémy do zimy a nečasu pre deti – samozrejme, najmä v zime.
  • Detský olej je výborná starostlivosť pre suchú a citlivú pleť, môže sa však rovnako dobre používať ako olej na vlasy na prevenciu štiepenia vlasov.
  • Gély do kúpeľa a sprchové gély pre deti sú vhodné pre každý typ pleti, aj pre veľmi citlivú pleť, a preto sú ideálnym sprchovým gélom pre celú rodinu.
  • Detské vlhčené utierky sú výhodnou alternatívou k bežným odličovacím utierkam.
  • Detský púder na základe svojho antibakteriálneho pôsobenia upokojuje podráždenú pokožku. Tip: naneste púder po holení a predíďte tak drobným vyrážkam.
Hore
OKViac informácií