Menu

Čo dokáže prírodná kozmetika? 5 otázok – 5 odpovedí

Ponuka ekologicky vyrobených kozmetických výrobkov je stále väčšia a neprehľadnejšia.

Home » Starostlivosť » Čo dokáže prírodná kozmetika? 5 otázok – 5 odpovedí - 07.2019

Ponuka ekologicky vyrobených kozmetických výrobkov je stále väčšia a neprehľadnejšia. Čo je teda prírodná kozmetika, čo dokáže a na čo treba dávať pozor?

Čo je prírodná kozmetika?

Tento pojem nie je zákonom upravený, pravé prírodné kozmetické výrobky však spoznáte podľa ich označení. Tieto výrobky nesmú obsahovať žiadne čisto syntetické farbivá a aromatické látky, ani syntetické konzervačné prostriedky, silikóny, parafíny a ani iné ropné produkty. Ich základom sú ekologické, prírodné suroviny šetrné k pleti.

Čo dokáže prírodná kozmetika?

Chráni predovšetkým zvieratá a životné prostredie. Dôležitú úlohu zohráva pôvod a výber použitých surovín, ako aj ich šetrné spracovanie. Veľký dôraz sa kladie aj na ekologickú výrobu šetrnú k zvieratám, mnohé výrobky sú vegánske. Prírodná kozmetika stimuluje prirodzenú funkciu kože a podporuje ju.

Čím sa vyznačujú použité látky?

Základným rozdielom v porovnaní s bežnou kozmetikou je použitie vysokokvalitných rastlinných látok, ktoré pochádzajú predovšetkým z kontrolovaného biologického poľnohospodárstva alebo kontrolovaného biologického voľného zberu. Základnými látkami sú napr. voda (ako hydratačný prostriedok) alebo vosky (ako prostriedky zabezpečujúce konzistenciu a pôsobia ako emulgátory). K účinným látkam patria napr. rastlinné oleje ako mandľový alebo olivový olej (ako zdroj vitamínov a prostriedok na ochranu pred vysušením pokožky) alebo bylinkové extrakty ako extrakt z ruží alebo kamiliek, ktoré sa získavajú špeciálnym šetrným spôsobom pomocou prírodných rozpúšťadiel podľa možnosti z vysokokvalitných surovín.

Mimoriadny dôraz sa pritom kladie na kvalitu surovín, nepoužívajú sa žiadne rozpúšťadlá a ani konzervačné látky. Mnoho výrobcov kozmetiky používa vo svojich výrobkoch minerálne oleje. Sú lacné a dajú sa ľahko spracovať, na pokožke však zanechávajú film, ktorý je vo vode nerozpustný. Pokožka je síce jemná, je však kompletne pokrytá a nemôže riadne dýchať.

 

Ako dlho vydrží prírodná kozmetika?

Vzhľadom na to, že sa nepoužívajú syntetické konzervačné látky, jej trvanlivosť sa nevyrovná trvanlivosti bežných kozmetických výrobkov. Konzervácia sa zabezpečuje namiesto toho správnou súhrou výrobných postupov, obalov a multifunkčnosti použitých látok. Pre zvýšenie životnosti výrobkov by sa mali obaly otvoriť len priamo pred použitím, po každom použití by sa mali starostlivo zatvoriť a mali by sa skladovať na chladnom, suchom a tmavom mieste. Tak ako pri všetkých kozmetických výrobkoch, ani tieto výrobky by sa nemali ďalej používať, ak výrazne zmenia svoj vzhľad, farbu alebo vôňu.

Vplyvom teplotných výkyvov sa môžu jednotlivé zložky prírodnej kozmetiky navzájom oddeliť. Pri kréme sa môže na povrchu napríklad vytvoriť olejová vrstva. Ak nebola prekročená minimálna doba trvanlivosti a výrobok vonia tak, ako zvyčajne, môžete ho bez obáv premiešať alebo pretriasť, aby sa zložky znovu navzájom spojili. V bežných kozmetických výrobkoch sa používajú chemické syntetické konzervačné látky, ktoré zabraňujú rozmnožovaniu mikroorganizmov. Látky, ktoré majú jedovatý účinok na tieto organizmy, však môžu dráždiť aj pokožku. Môže sa zničiť prirodzená flóra pokožky, ktorá má dôležitú ochrannú funkciu a môžu vzniknúť alergické reakcie. Ľudia, ktorí mali už častejšie problémy s podráždenou pokožkou, by mali siahnuť skôr po prírodnej kozmetike.

Aké druhy prírodnej kozmetiky existujú?

Všeobecne rozlišujeme medzi certifikovanou a necertifikovanou prírodnou kozmetikou a prírode blízkou kozmetikou. Certifikovaná prírodná kozmetika zahŕňa výrobky, ktoré boli kontrolované podľa štandardov rôznych združení a preto majú pridelenú príslušnú značku. Do necertifikovanej prírodnej kozmetiky patria značky, ktoré boli síce podrobené interným testom výrobcu alebo použité prírodné látky testovali kontrolné inštitúty, takže by mohli mať značku kvality a kontrolnú značku, neboli však certifikované podľa schválených štandardov. K prírode blízkym výrobkom patria výrobky a značky, ktoré sa vzdali mnohých syntetických surovín a pomocných zložiek, avšak nespĺňajú kritériá prírodnej kozmetiky. V týchto výrobkoch sa síce používajú bio alebo fair-trade suroviny, môžu však obsahovať parabény alebo zložky, ktoré boli vyrobené synteticky.

Hore
OKViac informácií