Active Beauty
Čo nás robí šťastnými?

Čo nás robí šťastnými?

Nejestvuje patent na spokojný život. Ale je veľa ciest, ktoré k nemu vedú. Prezradíme vám, ako si môžete vedome vyvolať pocity šťastia.

Pre niekoho je to zložená skúška, pre iného obzvlášť dobré jedlo: šťastie prichádza v mnohých podobách. Ale čo to skutočne znamená? A ako sa vydarí šťastný život?

Podľa slovníka je šťastie „stav vnútorného uspokojenia a dobrej nálady“. Človek sa nachádza v radostnom duševnom rozpoložení, keď sa aktivuje odmenový systém v mozgu. Pretože je to dobrý pocit, chceme z neho čím ďalej viac. Človek sa po celý život pokúša hľadať šťastie.

Bádatelia sa domnievajú, že schopnosť pociťovať šťastie je čiastočne geneticky podmienená. Zvyšok možno ovplyvniť. Ale ako? Šťastie nepríde samo od seba. Šťastie je vždy dôsledkom niečoho. Len ak človek urobí niečo, čo je preňho skutočne dôležité, môže sa dostaviť aj pocit šťastia. Nemožno teda jednoducho len povedať: „Teraz chcem byť šťastný.“ Človek to musí cítiť. A to je možné len vtedy, keď začne konať. Šťastie nemožno mať priamo. Musí vzniknúť.

Byť v kontakte s ostatnými

Ale ako na to vytvoriť predpoklady? Je veľa možností. Základ je byť aktívne v kontakte so sebou samým a s inými ľuďmi. Vlastnému ja sa priblížite, keď žijete svoje potreby, poznáte svoj charakter a potenciál a viete, akú máte hodnotu. Len tak si dokážete vybudovať aj dobré kontakty s vonkajším svetom: s rodičmi, partnerom, kolegami či priateľmi.

Je jedno, ako spolu trávite čas, zažívame tým blízkosť, naplnenie, bezpečie a spätosť. Vyvoláva to emócie, ktoré robia človeka šťastným. Môže sa tak stať napríklad vďaka intenzívnemu rozhovoru, úsmevu, ktorý si s niekým vymeníte, alebo vrúcnemu objatiu.

Spoliehať sa na to, že iní ľudia vás urobia šťastným, však nie je dobrý nápad: v žiadnych vzťahoch, ani v partnerskej láske, sa šťastie nedá delegovať. „Budem šťastný len vtedy, keď ma ty urobíš šťastným“. – to nie je pravda. Náš život zostáva prácou, aj keď to nechceme počuť.

 

Dávanie robí šťastným

Mimoriadne často zažívame pocit šťastia, keď dáme niečo iným ľuďom. Nie sú tým bezpodmienečne myslené materiálne dary, ale napríklad čas, podpora či porozumenie. Dôležité pritom je dávať bez toho, aby ste za to niečo na oplátku očakávali. Ak je niekto ochotný darovať niečo bez očakávania protislužby, ale dobrovoľne a z hĺbky srdca, tak sa môže dostaviť niečo ako šťastie. Vedecké štúdie ukazujú, že v mozgu sa pocity šťastia uvoľňujú vtedy, keď je človek veľkorysý k iným ľuďom.

Obdarovať smiete, samozrejme, aj sami seba. Môžete nájsť niečo, čo ste si už dávno želali, a obohatiť si tým život. Najlepšie bude začať tým, aby bol človek celkom vedome pripravený dobre si sám seba všímať. A potom sa môžete spýtať: Po čom už dávno túžim? Čo drieme na tomto svete, čo som ešte neobjavil? Môže to byť špeciálny koncert, výnimočná cesta alebo jednoducho len posedieť si v upršaný deň celé hodiny v kaviarni a čítať noviny. Ak sa odvážite zmeniť takéto vnútorné želania na skutky, automaticky zvýšite šancu, že zažijete pocity šťastia.

 

Šťastie vďaka vďačnosti

Šťastie vo veľkej miere spočíva aj vo vďačnosti. Možno to znie banálne, no vďačnosť je takmer nevyčerpateľným zdrojom pocitov šťastia. Lebo vďačnosť možno zažiť takmer všade a kedykoľvek. Môžete si kvôli tomu napríklad viesť „denník dobrých hodín“, do ktorého si dvakrát denne zaznamenáte niečo, čo bolo dobré. Alebo si zapíšte, čo by ste si želali po zvyšok dňa. A zakaždým, keď budete tento denník čítať, si uvedomíte, že šťastie nevzniká len vo veľkých okamihoch či zážitkoch, ale predovšetkým aj v malých. Ak dokážete v malých okamihoch pociťovať vďačnosť, potom ste už získali veľa.

Hneď ako si človek uvedomí, za čo všetko je vďačný, môže to byť veľmi osvietený okamih.

Rozhodujúci je postoj

Vedie to k ďalšiemu faktoru šťastia: či človek dokáže byť šťastný, závisí vo veľkej miere od vnútorného nastavenia, ktoré má k svojmu vlastnému životu. Je človek schopný pociťovať niečo ako blaho? Toto slovo je v latinčine „benedicere“ a znamená: „dobre rozprávať“ alebo „blahorečiť“. Ak sami sebe dovolíte niečo dobré a doprajete si radosť, skôr pocítite šťastie ako niekto, kto si neustále niečo zakazuje alebo robí niečo so zlým svedomím. Môžu to byť jednoduché činnosti ako vedome si cez víkend dlhšie pospať a vynechať upratovanie bytu alebo bez zlého svedomia zjesť kúsok čokolády. Pristupujte k veciam s pozitívnym impulzom, v mnohých situáciách sa potom ľahšie dostaví šťastie.