Menu

Spoločne v záhrade

Radosť z vlastnej úrody.

Home » Inšpirácia » Spoločne v záhrade - 04.2018

Miesto, kde rastú dary prírody: Komunitné záhrady nie sú len bohatým zdrojom čerstvej úrody, ale aj miestom, kde vznikajú nové priateľstvá.

Nakladaná zelenina, nátierky, omáčky, pestá, ale aj výživné oleje, zeleninové polievky, ovocné a zeleninové šťavy: V dm drogerie markt na vás čaká pestrá ponuka rastlinných potravín. Nájdete u nás aj rôzne druhy obilnín, napríklad špaldu a pohánku, alebo najrôznejšie varianty ryže a cestovín. Vďaka tomu je dm skvelým pomocníkom pri zdravom stravovaní. A ak tieto pokrmy s obľubou dopĺňate o čerstvú sezónu zeleninu, môžete si rajčiny, cukinu, bylinky a všetko ostatné jednoducho dopestovať sami.

Vlastnoručne dopestovaná zelenina nielen výborne chutí, ale prináša aj radosť. Vložili ste do nej predsa množstvo času a úsilia. Je tiež vedecky dokázané, že záhradkárčenie navodzuje pocit šťastia. Práca v prírode prospieva telu i duši a pôsobí uvoľňujúco. Okrem toho je potešením pozorovať, ako všetko vôkol nás rastie. Bonus navyše: Záhradkárčenie je nielen zdrojom radosti, ale aj  pôdou pre nové priateľstvá.

 

Trend: urban gardening

V uplynulých rokoch sa s komunitnými záhradami roztrhlo vrece. Najmä v mestách sa tento trend teší veľkej obľube. Zakladaniu a údržbe komunitných záhrad sa venuje napríklad aj viedenský spolok „Gartenpolylog – GärtnerInnen der Welt kooperieren“. Realizuje a podporuje projekty komunitných záhrad po celom Rakúsku a ponúka workshopy, podujatia a možnosti networkingu.

Richard von Weizsäcker, bývalý nemecký spolkový prezident

»Záhrada je návratom k prírode.«

V komunitných záhradách sa darí nielen zelenine. Vďaka spoločnej práci, komunikácii a stretnutiam tu vznikajú aj pevné priateľské putá. Najmä v mestách pomáhajú záhrady ľuďom prostredníctvom spoločného kopania, rýľovania a zberu úrody vystúpiť z anonymity a nenútene si budovať vzťahy s ľuďmi z najrôznejších spoločenských vrstiev. Okrem ovocia a zeleniny môžu v komunitných záhradách dozrievať aj naše ušľachtilé vlastnosti, akými sú sociálna zodpovednosť, rešpekt, tolerancia a empatia.

Aj na Slovensku si v ostatných rokoch už množstvo ľudí skúsilo, ako znamenite utužuje vzťahy spoločná starostlivosť o rastliny a zber úrody. Ak by ste mali chuť sa stať súčasťou komunitnej záhrady, ako tip uvádzame Komunitné záhrady Živica.

 

Lunárny kalendár záhradkárov

Ako na nás bude mesiac vplývať počas apríla – kedy je ten najlepší čas na siatie, hnojenie a kosenie.

Tu nájdete lunárny kalendár pre záhradkárov .

Hore
OKViac informácií