Menu

Dávať a brať: prečo sú ľudia s veľkým srdcom šťastní?

Dávať a brať, čo nás robí šťastnejšími?

Home » Život » Konzultácia » Dávať a brať: prečo sú ľudia s veľkým srdcom šťastní? - 12.2020

Keď dávame, cítime sa v dlhodobejšom horizonte šťastnejší, ako keď prijímame. Prečo je to tak? A dá sa to natrénovať?

Zdá sa, že keď dávame, sme jednoducho šťastnejší: priateľka, ktorá vždy zaplatí jednu rundu, z dovolenky vždy prinesie nejakú maličkosť a pravidelne sa podelí s vlastnou výrobou. Čo sa skrýva za takouto srdečnosťou? Pocit spolupatričnosti, hovorí psychologička Milena Marinová: „Aby ste dokázali rozdávať bez toho, aby ste za to niečo očakávali, musíte sa vedieť vžiť do situácie druhých a vedieť ich pochopiť.“ Načúvajte pri tom viac svojmu srdcu ako rozumu. „Kto má súcit, cíti sa prepojený. Srdce naplnené takýmto pocitom vám potom samo napovie: dávať je správne.“ 

Ten, kto druhým venuje svoj čas, peniaze, starostlivosť alebo láskavosť, nič nestratí. Veľké srdce je výhrou pre všetkých: pre toho, kto niečo dostáva, rovnako ako pre toho, kto dáva. Veď aj medzinárodné štúdie poukázali na to, že štedrosť prináša pocity čistého šťastia. Tomu, kto robí druhých šťastnými, sa v mozgu aktivuje centrum odmeny a cíti sa šťastný. Dávaním sa tak môže tiež posilniť sebavedomie.

Existujú ale ešte ďalšie dôvody, prečo by sme mali byť v živote štedrejší, ako aj tipy, ako sa to dá docieliť.

4 dôvody, prečo je dávať“ dobré pre telo i dušu

  1. Veľké srdce zvyšuje sebavedomie

Štedrí ľudia sú nielen šťastnejší, ale aj zdravší. Štúdia Pittsburskej univerzity v Pensylvánii z roku 2019 ukázala, čo sa pri dávaní odohráva v mozgu: ak ste štedrý, blokuje sa vám centrum strachu. To vedie k tomu, že emócie ako strach a stres pociťujete menej. „Ten, kto je štedrý, cíti väčšiu spolupatričnosť, radosť a nádej,“ hovorí psychologička Marinová. „To sú príjemné pocity, ktoré značne prispievajú k zdraviu.“

  1. Dávanie upevňuje zdravie – ak vychádza zo srdca

To ale neznamená, že musíme darovať jednoducho iba peniaze, aby sme sa cítili lepšie. Skutočná štedrosť môže vychádzať iba zvnútra. Iba vtedy prináša dobrý pocit. Americká štúdia potvrdila aj nasledovné: ten, kto utráca z povinnosti alebo kvôli výčitkám svedomia, takýto pozitívny účinok dávania na zdravie nepocíti. Ten, kto naopak pomáha druhým, a zapojí do toho emócie, vytvára si s týmito ľuďmi vzťah a emocionálne pri tom rozkvitá. Je teda zjavné, aké blahodarné je vzájomné dávanie pre každého z nás.

  1. Keď dávame, napredujeme

Darované čiastky nemusia byť veľké. Oveľa dôležitejšie je pritom vystupovanie, ktoré sa dá v priebehu života zdokonaľovať. Táto cnosť čerpá zo zdrojov vnútorného bohatstva, teda z veľkorysosti. Ak to chceme docieliť, musíme podľa psychologičky viesť uvedomelý život. Iba tak môžeme byť vôbec veľkorysí.

To znamená, že ten, kto sa snaží udržiavať v rovnováhe svoj vlastný život a dobre sa o seba stará, obohacuje si srdce, trénuje si tým vlastnú odvahu a môže sa o tento poklad deliť aj s inými. Napríklad aj tak, že starším susedom odnesie nákup alebo sa zasa raz odhodlá bezplatne darovať krv.

  1. Súcit plodí štedrosť

Ak máme prežívať svoj život vedome a v súlade s tým, čo nám napovedá naše srdce, musíme sa zaoberať aj naším vnútorným životom. S tým súvisí aj to, že bolestivé pocity nezavrhujeme, ale  vytvoríme si priestor na ich prežitie. „Ak to nespravíme, nezmiznú sami od seba, ale budú v nás pretrvávať a raz opäť vyplávajú na povrch v koncentrovanejšej forme,“ hovorí Milena Marinová. Znamená to, že iba keď si človek prežije vlastnú bolesť, dokáže porozumieť druhým.

Hore
OKViac informácií