O svedomitej starostlivosti o zuby u detí už dávno nerozhoduje len výber zubnej kefky. „Ak nepoužívate zubnú niť alebo špáradlá so zubnou niťou, doženiete ústnu hygienu maximálne na 70 percent. Medzizubné priestory budú naďalej ohrozovať kazy,“ vraví Dr. Reinhard Lukas, viedenský zubár.
Mohli by sme si pomyslieť: veď mliečne zuby tak či tak vypadnú. Áno, je to pravda. V žiadnom prípade by to však nemal byť dôvod na zanedbanie starostlivosti o medzizubné priestory. Práve naopak, vraví odborník: „Čím skôr sa deti naučia, že používanie zubnej nite patrí ku každodennej rutine, tým zručnejšie budú neskôr pri trvalom chrupe.“ Na rozdiel od zubnej kefky prenikne zubná niť do tesných kontaktných miest medzi zubami, kde sa baktérie usádzajú obzvlášť tvrdošijne. „Ak tieto oblasti pravidelne čistíme, môžeme zabrániť veľkej časti kazov.“
„Opakovane sa stretávam s tým, že rodičia si nie sú istí, od akého veku by u svojich detí mali začať so zubnou niťou,“ vraví Reinhard Lukas a vysvetľuje: „Jednotlivé prvé zúbky, ktoré stoja ďaleko od seba, zatiaľ nepotrebujú čistenie pomocou zubnej nite. Ak je však mliečny chrup vyvinutý a vznikli tesné kontaktné miesta medzi zubami, mali by ste začať.“ Prvé použitie zubnej nite odporúča spravidla medzi druhým a štvrtým rokom dieťaťa. Až staršie deti v školskom veku sa dokážu naučiť používať zubnú niť samostatne.
Použitie pred umývaním má tú výhodu, že zubná pasta môže po uvoľnení pozostatkov a zvyškov jedla preniknúť hlbšie do medzizubných priestorov. Ak po niti siahate až po umývaní, riskujete, že baktérie z medzizubných priestorov sa dostanú na už vyčistené plochy. „Preto odporúčam najskôr použiť zubnú niť a potom vyčistiť,“ vraví odborník.
V prvých rokoch preberú zaobchádzanie so zubnou niťou rodičia. Používanie pritom funguje najlepšie na gauči. Dieťa si položí hlavu do lona rodiča a otvorí ústa. Jazyk automaticky padá ľahko dozadu a rodičia majú rozsiahly výhľad do ústnej dutiny. Trpezlivé by mali byť obe strany – rodičia i deti.
Zaobchádzanie so zubnou niťou je pre neskúsené detské ruky ozaj ťažké. Aby si deti – približne od šiesteho roku – zvykli na zaobchádzanie, najlepšie bude používať špeciálne špáradlá so zubnou niťou. Niť je na nich pevne napnutá v držiaku a tak výrazne uľahčuje používanie. Okrem toho sú špáradlá so zubnou niťou pestrých farieb a tvarov. Preto je čistenie zubov odrazu oveľa zábavnejšie!
Pri malých zúbkoch nie je rozhodujúce len načasovanie, ale najmä spôsob, akým sa pri starostlivosti o medzizubné priestory postupuje. A to funguje u detí najlepšie hravou formou, s trpezlivosťou a niekoľkými trikmi. A s vysvetlením – najlepšie názorným: ušpiňte si ruky (napr. trochou pôdy z izbových rastlín) a vysvetlite svojim deťom, že takáto nečistota v podobe baktérií a zvyškov jedál sa usádza aj na zuboch. Potom pritlačte prsty tesne k sebe a umyte si ruky. Pozrime: Nečistoty medzi prstami sa nezmyjú len samotným umývaním. Až čistenie miest medzi prstami ruky dôkladne vyčistí. To isté, samozrejme, platí aj pre zuby.
Skôr či neskôr musia deti vedieť používať zubnú niť samostatne. Čím skôr si manipuláciu s ňou nacvičia, tým lepšie. Pokojne dovoľte deťom vyskúšať si to. Šikovnosť je vec cviku. Dôležité je len to, aby rodičia následne ešte raz dôkladne zuby dočistili – alebo aspoň v každom prípade skontrolovali, ako deti postupujú.
SLEDUJTE NÁS: